Informacje

28.06.2018 18:48 dekomunizacja

Sąd uchylił zmianę nazw czterech kolejnych ulic. To 47. taka decyzja

SERWISY:

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił w czwartek zarządzenia zastępcze wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery dotyczące zmian nazw czterech ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. Do tej pory sąd uchylił 47 takich zarządzeń, a jedno utrzymał.

Sąd rozpoznał w czwartek skargi na zmiany nazw ulic: z Henryka Sternhela na majora Mariana Bernaciaka "Orlika", z Jadwigi i Witolda Kokoszków na Zbigniewa Stypułkowskiego, z Wincentego Pstrowskiego na Bohaterów z kopalni "Wujek" oraz z Edwarda Fondamińskiego na Leona Rodala.

Analogiczne uzasadnienia

W komunikacie WSA podkreślono, że sąd uzasadniając czwartkowe wyroki podał analogiczną argumentację jak w przypadku orzeczeń z 28 maja.

Sąd wskazywał wówczas, że "podstawowym błędem i uchybieniem, którego dopuścił się wojewoda mazowiecki, jest brak wykazania w uzasadnieniu tych zarządzeń, dlaczego dotychczasowa nazwa ulicy zmieniana tymi zarządzeniami wypełnia dyspozycje ustawy dekomunizacyjnej".

WSA ocenił wtedy, iż wojewoda wydając zarządzenia powinien w uzasadnieniach decyzji wyraźnie wskazać, dlaczego dotychczasowe nazwy ulic podlegają pod przepisy ustawy dekomunizacyjnej i wymagają zmiany. "W uzasadnieniu powinno się znaleźć wyraźne wyjaśnienie, dlaczego w ocenie wydającego zarządzenie dana nazwa symbolizuje lub propaguje komunizm" - zaznaczył sąd.

50 zarządzeń wojewody

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną samorządy miały czas do 2 września 2017 roku na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia zeszłego roku Rada Warszawy - z inicjatywy Platformy Obywatelskiej - zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic. W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego.

Wówczas - w połowie listopada ubiegłego roku - Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany tych 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego. Ostatecznie w WSA zarejestrowano 50 skarg na zarządzenia zastępcze wojewody o zmianach nazw ulic, czyli na wszystkie zarządzenia zastępcze dotyczące Warszawy, także trzy podjęte w grudniu 2017 roku.

Jedynie 13 czerwca sąd wydając orzeczenie ws. zarządzenia zastępczego wojewody o zmianie nazwy ulicy z Józefa Szymańskiego na Wojciecha Ziembińskiego uznał, że "nie podziela zarzutów, co do naruszenia przez wojewodę mazowieckiego wskazanych w skardze przepisów Konstytucji RP, Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego oraz ustawy o zakazie propagowania komunizmu".

Nie wyznaczono jeszcze terminów rozpraw dotyczących dwóch ostatnich zarządzeń wojewody - wydanych 13 grudnia zeszłego roku - zmieniających nazwy: z Krystyny Matysiakówny na Władysława Stasiaka oraz z Józefa Chmiela na ppłk. Wacława Lipińskiego.

Zobacz materiały dotyczące decyzji WSA w sprawie dekomunizacji ulic z 30 maja:

PAP/kk/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Krystyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 11:10 ~Krystyna

  Jej rodzice Józef i Adelajda byli aktywnymi działaczami organizacji komunistycznych. Matysiakówna była członkinią komunistycznej organizacji „Pionier”. Na początku 1940 przystąpiła do założonego przez „piątkę żoliborską” Towarzystwa Przyjaciół ZSRR. Była jedną z działaczek, które w pierwszych dniach 1942 przeszły do Polskiej Partii Robotniczej. W czerwcu 1942 została radiotelegrafistką w Centralnej łączności PPR.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 09:18 ~wkurzony

  To paranoja! PiS robi głupków z obywateli wmawiając im absurdy i robiąc im wodę z mózgu. Co ma wspólnego ul. K. Matysiakówny z dekomunizacją? Była komunistką, wprowadziła stan wojenny? A może jeszcze coś innego? Chcą swoich pisiorów uhonorować? To niech ich znowu odkopią i trzymają na Nowogrodzkiej! Skandal!

 • Zmiany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 19:18 ~Zmiany

  Oj, pan prezes gorzej się poczuje !

 • CHAR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 19:12 ~CHAR

  FAJNE ZAJECIE MA SIPIERA. Musi sie mocno nudzic ze na pierwszym planie z jego działan jest zmiana nazw ulic.

 • Błąd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2018 19:06 ~Błąd

  Władysław Stasiak był jedynym sympatycznym człowiekiem w PiSie, ale żeby zaraz uczcić go ulicą ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »