Informacje

02.04.2019 16:59 otwocka 10 i łomżyńska 44

Sąd uchylił decyzje komisji.
Jaki: skandal to mało powiedziane

SERWISY:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił we wtorek dwie decyzje komisji weryfikacyjnej dotyczące nieruchomości przy Otwockiej 10 i Łomżyńskiej 44. To pierwsze merytoryczne decyzje komisji uchylone przez sąd administracyjny. - Skandal to mało powiedziane. Głupota tego orzeczenia poraża - mówił o pierwszym z wyroków Patryk Jaki, przewodniczący komisji weryfikacyjnej.

Na początku października zeszłego roku komisja weryfikacyjna stwierdziła nieważność decyzji zwrotowej prezydenta m.st. Warszawy z 8 grudnia 2005 roku w sprawie nieruchomości przy Otwockiej 10. Od tej decyzji wpłynęły odwołania do WSA.

Jak wskazał we wtorek sąd, komisja, stwierdzając nieważność decyzji, nie zbadała prawidłowo okoliczności "nieodwracalnych skutków prawnych", do których mogło dojść już w późniejszym okresie w związku z obrotem prawami do nieruchomości. Takie nieodwracalne skutki wykluczały zaś stwierdzenie nieważności decyzji.

Jak powiedział we wtorek PAP pełnomocnik stołecznego ratusza mecenas Bartosz Przeciechowski, w tej sprawie po decyzji reprywatyzacyjnej doszło do czynności prawnych - między innymi darowizny dokonanej przez Marka M. na rzecz matki - a komisja powinna stwierdzić, że doszło do nieodwracalnych skutków prawnych. Dodał, że to "pierwsza merytorycznie uchylona przez WSA" taka sprawa.

Sprawa Otwockiej 10

- W ocenie komisji decyzja prezydenta miasta stołecznego Warszawy jako wydana z naruszeniem prawa zasługuje na stwierdzenie nieważności w całości - mówił w październiku 2018 r., gdy komisja wydawała decyzję, jej wiceprzewodniczący Sebastian Kaleta.

Zwracał m.in. uwagę, że w sprawie postępowania reprywatyzacyjnego wobec nieruchomości przy Otwockiej 10 komisja stwierdziła wielopiętrowe zaniedbania. Wymienił m.in. to, że "sąd ustanowił kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu w sytuacji, gdy ta osoba już od 50 lat nie żyła". Mówił też, że po wydaniu nieruchomości mieszkańcy próbowali "zwalczać tę reprywatyzację", ale kurator - znany ze skupowania roszczeń Marek M. (ma zarzuty, przebywa a areszcie) - składał do sądu kolejne wnioski. Jak mówił Kaleta, w końcu Marek M. wraz z matką postanowił kupić roszczenia do Otwockiej 10, a łącznie na kamienicę z 24 lokalami wydał około 300 tysięcy złotych.

"Skandal to mało powiedziane"

Wtorkową decyzję sądu skomentował Jan Śpiewak, lider stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa. "Właśnie Wojewódzki Sąd Administracyjny uwalił decyzję odbierającą matce Marka M. kamienicę na Otwockiej. Nie ma i nie było żadnej afery reprywatyzacyjnej, wbijcie to sobie do głowy" - napisał na Twitterze.

Do jego słów odniósł się przewodniczący komisji weryfikacyjnej. "WSA wylegitymizował (zalegitymizował - red.) dziś decyzję reprywatyzacyjną wydaną na osobę zmarłą... w 1952 r. Skandal to mało powiedziane. Głupota tego orzeczenia poraża. Ciekawe, co na to nasze dumne stowarzyszenia sędziowskie" - napisał Jaki.

Rozstrzygnięcie sądu krytykował też wiceprzewodniczący komisji. "WSA wylegitymizował (zalegitymizował  - red.) darowizny Marka M. na rzecz jego matki (i wcześniejsze nabycie przez niego roszczeń) twierdząc, że w tym zakresie należy pominąć przepisy ustawy o Komisji, które Komisji nakazują nie uwzględniać takich transakcji" - napisał na Twitterze Sebastian Kaleta.  I zapowiedział, że komisja odwoła się do sądu wyższej instancji. "Oczywiście zaskarżymy do NSA" - dodał.

"Nie doszło do naruszenia prawa"

Druga merytoryczna decyzja komisji w sprawie nieruchomości uchylona przez sąd administracyjny dotyczyła nieruchomości przy Łomżyńskiej 44.

W tej sprawie komisja 28 sierpnia 2018 r. orzekła uchylenie w całości decyzji prezydenta m.st. Warszawy z 23 listopada 2012 r. i przekazała sprawę do ponownego rozpatrzenia prezydentowi miasta. Od tej decyzji ratusz również złożył odwołanie do WSA.

- W ocenie sądu przy wydaniu decyzji przez prezydenta nie doszło do naruszenia prawa - powiedziała sędzia Jolanta Dargas w uzasadnieniu wtorkowego wyroku uchylającego zaskarżoną decyzję komisji. Jak ponadto oceniła, "nie ma żadnego bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego między decyzją reprywatyzacyjną, a sytuacją lokatorów".

- W przypadku Łomżyńskiej 44 sąd powiedział, że nie doszło do naruszenia prawa rozumianego jako złamanie przepisów w chwili, gdy miasto wydawało decyzję - zaznaczył po wyroku WSA pełnomocnik stołecznego ratusza mec. Bartosz Przeciechowski.

W listopadzie 2012 r. prezydent m.st. Warszawy wydał decyzję reprywatyzacyjną ws. Łomżyńskiej 44 na rzecz spadkobierców dawnych właścicieli. Komisja podkreślała w 2018 r., że decyzja zwrotowa została wydana z naruszeniem prawa, bez ustalenia, czy właściciele znajdowali się w posiadaniu nieruchomości.

Ponadto, według komisji, wobec mieszkańców po reprywatyzacji zastosowano tzw. przemoc innego rodzaju, czyli uniemożliwiano im kontynuowanie umowy najmu na warunkach preferencyjnych, które zapewniały im umowy zawarte z miastem. Zdaniem komisji wydanie decyzji reprywatyzacyjnej doprowadziło do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym, gdyż lokatorom nie zapewniono lokali zamiennych lub socjalnych.

Komisja zapowiada skargi do NSA

- W obu sprawach komisja złoży skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego - zapowiedział na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości Kaleta. - Dzisiaj sądy ignorują prawo, które powstało po to, by te patologie, które powstały w skutek dzikiej reprywatyzacji, były wycofane - powiedział wiceszef komisji. Jak dodał, członkowie komisji są pewni, że zastosowali prawidłowo prawo wydając decyzję ws. Otwockiej 10.

- Odczytujemy dzisiejszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jako próbę odwracania rzeczywistych faktów ws. afery reprywatyzacyjnej, ponieważ jeśli Marek M. uzyskał nieruchomość niezgodnie z prawem, to wolą ustawodawcy, wolą państwa polskiego wyrażoną w ustawie o komisji weryfikacyjnej jest to, by taka osoba z tej nieruchomości nie korzystała. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie może pomijać obowiązującego prawa - podkreślił Kaleta.

Jak zaznaczył, "w drugim orzeczeniu sąd stwierdził, co też jest kuriozalne, że nie sposób powiązać negatywnych skutków społecznych - podwyżek czynszu, czyszczenia kamienicy - z faktem wydania decyzji reprywatyzacyjnej". - Że reprywatyzacja nie miała związku z tym, że próbowano ludzi eksmitować na bruk - zauważył wiceszef komisji.

Podczas poprzedniego posiedzenia komisji zapadła decyzja o ponownym wezwaniu na przesłuchanie byłej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz:


PAP/kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 23:13 ~stonka

  Powiedziałbym, że poraża głupota kogoś, kto broni nielegalnych interesów.

  Jacek_GD~Jacek_GD

  Powiedziałbym, że poraża głupota kogoś, kto komentuje orzeczenia niezawisłego sądu.

 • Zosia_69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 23:12 ~Zosia_69

  Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Na 19 przypadkó∑ zaskarżania decyzji komisji, często nawet toczących się w 2 instancjach raptem jedna przegrana. Więc chyba nie do końca legalna byłą ta reprywatyzacja...


  Doni~Doni

  To straszne jak sądy bronią złodziei. Możecie nie lubić jakiego ale walczy o domy, zabrane biednym ludziom!
  Eop~Eop

  Gdyby byl cien dowodu, ze prywatyzacja byla bezprawna to by sad to potwierdzil. Najlatwiej to rzucac kupa na innych bez najmniejszefo dowodu i uwazac,ze jest sie wszechmocnym.

  A o jakich biednych ludziach mowisz? Tych co na czyims majatku zerowali przez lata? To moze ja sie do Ciebie wprowadze. Zaplace jakies 30 procent czynszu i bedzie git. Bede biedny a Ty bedziesz paskudnym oszustem bo wlascicielem.

 • Prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 23:10 ~Prawda

  Spokojnie, teraz NSA stwierdzi, że jednak nie zaszły nieodwracalne skutki prawne. I słusznie kamienica wróci do zasobów miasta...


  virc~virc

  Dresiarz z Opola zbulwersowany, że sąd podważył jego sprawiedliwość ludową XDDD
  Wyrok~Wyrok

  A od kiedy to wolno podważać wyroki niezawisłego sadu ?

 • Scrutinizer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 23:08 ~Scrutinizer

  Niekonstytucyjnej? Jakoś SN potwierdził w wyroku, że komisja działa zgodnie z prawem. Chyba chciałeś napisać MCK (M....i Czyściciel Kamienic).

  sceptyk 1944c2s93i~sceptyk 1944c2s93i

  Sąd uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej.

  Komisarze niekonstytucyjnej CZEKA, z przewodniczącym włącznie, niekoniecznie znają się na prawie, chyba że takim z nazwy PiS...

 • Zosia_69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 23:04 ~Zosia_69

  A co rozumiesz przez słowo "najciekawsze". Tak, za poprzedniej ekipy też były zwroty. Tylko porównaj sobie, ile. Zastopowano całość, gdy zaczęły wychodzić nieprawidłowości.


  wawa~wawa

  za oddawanie kamienic wbrew prawu przez dawną ekipę z ratusza powinna odpowiadać politycznie cała ekipa PO bo to za ich przyzwoleniem odbywał sie ten cały proceder przez długie lata.
  Rurex~Rurex


  Najciekawsze 'zwroty', w tym 'oddawanie' działek należących w latach międzywojennych do miasta były w latach 2002-2006. Za to też powinna odpowiadać ekipa PO?


 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 23:02 ~stonka

  Czyli, tłumacząc na język pospolity, ktoś przejął cudze mienie i stosując różne "sztuczki" prawne wielokrotnie zmienił "właścicieli" i teraz ostatnie ogniwo tego łańcucha nielegalnie uzurpuje sobie do tego prawo.

  kamienicznik~kamienicznik

  "Ponadto, według komisji, wobec mieszkańców po reprywatyzacji zastosowano tzw. przemoc innego rodzaju, czyli uniemożliwiano im kontynuowanie umowy najmu na warunkach preferencyjnych, które zapewniały im umowy zawarte z miastem."

  Czyli tłumacząc z polskiego na mowę zrozumiałą - za groszę chcą mieszkać na dużych metrażach w samym centrum Warszawy...

 • kamienicznik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 13:58 ~kamienicznik

  "Ponadto, według komisji, wobec mieszkańców po reprywatyzacji zastosowano tzw. przemoc innego rodzaju, czyli uniemożliwiano im kontynuowanie umowy najmu na warunkach preferencyjnych, które zapewniały im umowy zawarte z miastem."

  Czyli tłumacząc z polskiego na mowę zrozumiałą - za groszę chcą mieszkać na dużych metrażach w samym centrum Warszawy...

 • komornik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 13:02 ~komornik

  Swój udział w procesach reprywatyzacji mieli także sędziowie, którzy w sprawach reprywatyzacyjnych nie sprawdzali często nawet podstawowych informacji.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 12:16 ~stonka

  KKK~KKK

  Dzisiaj tysiące ludzi powiedzą i zrobią wszystko, byle tylko odsunąć PiS od władzy - nieważne prawo, nieważne zasady, nieważne wszystko - byle tylko nie rządził PiS! To jest chore, bardzo chore...

  Jak suweren uzna by PiS spoczął na śmietniku historii to, zgodnie z tym co mówił PiS po wygranych wyborach, nie pozostaje nic innego jak zgodzić się z decyzją Suwerena. Oczywiście wiemy, że w PiS powiedzą dokładnie odwrotnie bo tu nigdy nie chodziło i nie będzie o suwerena tylko o Władzę. Przypomnę tylko parę obietnic przedwyborczych o których może część oddających głosy zapomniała. 500+ miało być dla zwiększenia dzietności. Efekt: rozdawnictwo pieniędzy niezależnie od sytuacji materialnej, bo na drugie i kolejne przysługuje wszystkim. Miał być podatek od ZYSKÓW dla zagranicznych banków. Efekt: płaci podatnik z tych banków korzystający o bankach czy instytucjach finansowych polskich nie wspomnę, banki zarabiają jak wcześniej. Miał być podatek od hipermarketów i zakaz handlu dla wsparcia rodzimych bizesów, w efekcie udział zagranicznych dyskontów w runku rośnie. Miała być naprawa systemu sprawiedliwości: mamy polityczną prokuraturę i wojenkę z UE w sprawie sądów. Miało nie być złodziejstwa, a złodziejów do tej pory nikt nie skazał. Jedyne co się udało, to postawienie pomnika smoleńskiego w trybie który przysługuje sprawom obronności kraju.

 • palestra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 12:05 ~palestra

  W aferę reprywatyzacyjną zamieszanych jest co najmniej kilkudziesięciu adwokatów, radców prawnych, notariuszy i sędziów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »