Informacje

12.02.2018 18:35 NSA oddalił skargi MPO

Sąd: trzeba badać wpływ Radiowa na zdrowie psychiczne ludzi

SERWISY:


Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w poniedziałek skargi MPO w sprawie funkcjonowania kompostowni i składowiska odpadów na warszawskim Radiowie. Sąd uznał, że powinny zostać przeprowadzone badania pod kątem ochrony zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi.

Tym samym NSA utrzymał w mocy dwa wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzję Inspekcji Ochrony Środowiska o braku podstaw do wstrzymania działalności kompostowni i składowiska odpadów na Radiowie. Inspekcja uznała wtedy, że funkcjonowanie tych podmiotów nie zagraża życiu i zdrowiu okolicznych mieszkańców.

Dwa postępowania

Odwołanie od decyzji inspektorów środowiskowych złożył w 2017 roku Rzecznik Praw Obywatelskich oraz stowarzyszenie "Czyste Radiowo". RPO wskazywał, że Inspekcja w niewłaściwy sposób przeprowadziła ocenę wpływu działalności składowiska i kompostowni na zdrowie okolicznych mieszkańców, w tym zdrowie psychiczne.

Łukasz Kosiedowski z biura RPO pozytywnie ocenił orzeczenie NSA. - Bardzo cieszy nas, że sąd zdecydował, iż w ramach tego postępowania organy mają oceniać również wpływ na zdrowie psychiczne ludzi. Niestety w tym postępowaniu organy skupiły się w zasadzie tylko na tym, czy uciążliwości rzeczywiście wywołują choroby fizyczne. Nie można jednak ukrywać, że podstawowymi dolegliwościami okolicznych mieszkańców są dolegliwości psychiczne, wynikające z życia w warunkach smrodu - zaznaczył Kosiedowski.

Przedstawiciel RPO zwrócił uwagę, że przed sądem administracyjnym toczą się jeszcze dwa postępowania dotyczące kompostowni i składowiska odpadów w Radiowie. - W tym ponownym postępowaniu, jakie będzie prowadzone, organy będą musiały naprawić te niedoskonałości. Przede wszystkim będą musiały ocenić całokształt działalności i ocenić w należyty sposób wpływ na zdrowie ludzi, w tym także zdrowie psychiczne. Będą musiały przeanalizować też emisję tych substancji, które są prawnie uregulowane. Będą musiały posłużyć się opiniami wskazującymi, jak odory wpływają na zdrowie psychiczne ludzi - dodał.

Protesty mieszkańców

Składowisko odpadów i kompostownia odpadów zielonych funkcjonujące na warszawskim Radiowie są źródłem uciążliwości zapachowych dla okolicznych mieszkańców.

W 2016 roku z inicjatywy stowarzyszenia "Czyste Radiowo" Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, a następnie Główny Inspektor Ochrony Środowiska zbadali działalność podmiotów pod kątem wpływu na środowisko i życie mieszkańców. Inspekcja uznała, że nie ma podstaw do wstrzymania działalności, a kompostownia i składowisko nie zagrażają środowisku i zdrowiu ludzi.

Stowarzyszenie złożyło tedy skargę na decyzję Inspekcji w sprawie składowiska odpadów do sądu administracyjnego. Skarga została poparta także przez RPO. Rzecznik oddzielnie zaskarżył też decyzję inspektoratu dotyczące funkcjonowania kompostowni.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do wniosków stowarzyszenia oraz RPO i w konsekwencji uchylił decyzje wydane przez Inspekcję Ochrony Środowiska. Sąd uzasadniał wtedy, że w decyzjach inspekcji brakowało m.in. odniesienia do funkcjonowania składowiska do obowiązujących standardów emisyjnych oraz nie przeprowadzono w odpowiedni sposób oceny zagrożenia działalności dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców.

W konsekwencji MPO zakwestionowało orzeczenie WSA i złożyło skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W rezultacie wydanego w poniedziałek przez NSA orzeczenia sprawa wróci do ponownego rozpatrzenia przez WIOŚ.

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • benzotoluen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2018 09:33 ~benzotoluen

  Kto wydał decyzję na uruchomienie kompostowni w mieście. Gdzie państwo przyjazne obywatelom. Technologia nigdy nie sprawdzona, tylko wdrożona. komuś mamona przyćmiła rozum. Nie zarabia się na krzywdzie ludzkiej. A to jest gorsze od smrodu i trucizn organicznych. A PiotrW jest niezorientowany w problemie. Wysypisko było wcześniej nieczynne. Zostało ponownie uruchomione po tym jak wprowadzono kolejną ustawę dot. śmieci gdzie narzucono mieszkańcom lewobrzeżnej Warszawy firmę MPO zajmujące się wywozem śmieci. To nie jest problem zamkniętego wysypiska tylko kompostowni.Chodzi o docelowe 640 kondomów gumowych długich na kilkanaście- dziesiąt metrów w których następuje rozkładanie znajdującej się w nich organiki pochodzących z odpadów przemysłowych (mokre śmieci) i roślin wysokotemperaturowym powietrzem. Po tym procesie następuje wypróżnianie pod osłoną nocy toksycznego smrodu do atmosfery. Na tym cierpi Radiowo i wiele dzielnic Warszawy. Zapraszam PiotraW o godzinie 2 giej w nocy, nie do kompostowni naprzykład na Bemowo przy nowo otwartej szkole przy ulicy zachodzącego słońca.
  Problem Panie PiotrzeW polega na tym że kompostownia w dzisiejszych realiach jest na terenie miasta - stolicy panstwa europejskiego, do czego nikt zdecydentów nie powinien dopuścić. Po drugie kompostownia niszczy czyste powietrze napływające korytarzem z Kampinosu do Centrum i dalej.

 • Karl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2018 22:46 ~Karl

  PiotrW~PiotrW

  Wysypisko było w tym miejscu ponad pół wieku, zabrakło wyobraźni stawiającym obok domy ale jest jak jest i oby powstała jak najszybciej spalarnia bo oznacza to definitywny koniec Radiowa


  Dokładnie. A marudzącym na temat spalarni warto przypomnieć że spalarnie są niezbędne żeby pozbyć się tego czego nie można odzyskać, zrecyklingować. I tak to działa w całej UE

 • PiotrW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2018 15:24 ~PiotrW

  Wysypisko było w tym miejscu ponad pół wieku, zabrakło wyobraźni stawiającym obok domy ale jest jak jest i oby powstała jak najszybciej spalarnia bo oznacza to definitywny koniec Radiowa

 • Karl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2018 17:10 ~Karl

  Szerzej dla niezorientowanych - Wielkim problemem jest zablokowanie budowy nowoczesnej spalarni przez wojewodę. Grozi to utratą ponad pół miliarda dotacji z UE i opóźnia rozwiązanie problemu śmieciowego Warszawy. Oddanie spalarni miało definitywnie zamknąć problem Radiowa a jego zamknięcie przed oddaniem spalarni oznacza automatyczne przekierowanie odpadów na prywatne wysypisko BYSia ponieważ właśnie to wysypisko jest wysypiskiem zapasowym dla Radiowa. I jest też na Bielanach i jeszcze bliżej ludzi

 • Karl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 22:17 ~Karl

  kkk~kkk

  A kompostownia w takiej formie jak obecnie i tak miała być do końca tego roku


  podziękuj m.in. wojewodzie za blokowanie budowy spalarni, otwarcie spalarni równa się definitywnemu zamknięciu Radiowa i załatwieniu innych problemów

 • zdziwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 22:11 ~zdziwiony

  Powinno się zbadać "zdrowie psychiczne ludzi" którzy zamieszkali przy wysypisku które działa ponad pół wieku i nagle zorientowali się że tam wysypisko

 • komo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 08:52 ~komo

  mołdawiak~mołdawiak

  A 5 lub 10 lat temu jak się budowali to nie śmierdziało?

  Wyobraź sobie że nie, poza tym przed powstaniem wysypiska te miejsca były zasiedlone.

 • bleh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2018 07:01 ~bleh

  mołdawiak~mołdawiak

  A 5 lub 10 lat temu jak się budowali to nie śmierdziało?


  No właśnie nie. Mieszkam na chomiczówce właśnie 10 lat już. Jak się sprowadzałem nie było nic czuć. Od 3 lat wali nawet w parku przy spółdzielni.

 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 22:59 ~kkk

  życzliwy observer itp jak brakuje wam wiedzy i argumentów to zostaje ubliżanie.
  Szczególnie chamstwo wychodzi z twoich butów observer Mieszkam obok i przede wszystkim współczuję mieszkańcom którzy kupili domy, a kilka lat później obok pobudowała się firma Byś - o której cisza. Zobaczymy czy gdy po zakończeniu obecnego działania kompostowni dalej będzie smród to też tak będziesz się tak angażował. Mogę współczuć tym z Radiowa, ale wszyscy z nowych domów ponoszą konsekwencje swoich wyborów, nie jak ci opisani wyżej. A kompostownia w takiej formie jak obecnie i tak miała być do końca tego roku {wysypisko zamknięte od początku 2016}. Ze śmieciami które ty też produkujesz coś trzeba zrobić i oczywiście wszędzie tylko nie u ciebie. O zdrowiu psychicznym to nie ja zacząłem wyjeżdżać tylko sami mieszkańcy. Tobie też przydałoby się coś na uspokojenie.

 • mołdawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2018 21:48 ~mołdawiak

  A 5 lub 10 lat temu jak się budowali to nie śmierdziało?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »