Informacje

02.06.2017 16:10 Wojewoda znów przegrał

Sąd: "Tama" może demonstrować
w trakcie miesięcznicy smoleńskiej

SERWISY:


Kontrmanifestacja wobec tzw. miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca, organizowana przez stowarzyszenie "Tama" może się odbyć - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oddalił tym samym zażalenie wojewody mazowieckiego, który zakazał "Tamie" organizacji zgromadzenia.

W piątek Sąd Apelacyjny w trzyosobowym składzie, na posiedzeniu niejawnym, rozpoznawał odwołanie wojewody mazowieckiego od postanowienia wydanego 31 maja przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Sąd ten uchylił tzw. zarządzenie zastępcze wojewody. Zdzisław Sipiera na podstawie Prawa o zgromadzeniach uznał, że ponieważ 10 kwietnia na Trakcie Królewskim (między Archikatedrą Warszawską a Pałacem Prezydenckim) odbywa się zgromadzenie cykliczne uczestników "miesięcznicy smoleńskiej", nie można w rejonie tego wydarzenia organizować innych manifestacji. Zakazał zatem stowarzyszeniu "Tama" organizacji pikiety na Skwerze Hoovera.

W trybie uproszczonym

Manifestacja zgromadzenia "Tama" ma się odbywać 10 czerwca w godz. 18-22 i została zgłoszona w tzw. trybie uproszczonym. Już przed miesiącem, gdy po raz pierwszy organizowano "miesięcznicę" na podstawie nowego prawa o zgromadzeniach, warszawski sąd, który badał odwołanie "Tamy" od analogicznego zarządzenia zastępczego wojewody - uznał, że wojewoda nie może zakazać organizacji zgromadzenia zgłoszonego w trybie uproszczonym, bo nie przewiduje tego ustawa. Manifestacja wówczas odbyła się.

Na rozpoznanie tamtej sprawy przed drugą instancją, czyli Sądem Apelacyjnym w Warszawie, zabrakło wtedy czasu, bo rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego nastąpiło tuż przed 10 maja.

Przed 10 czerwca procedura toczy się od nowa. "Zarządzenie zastępcze Wojewody Mazowieckiego zostało wydane bez podstawy prawnej. Wskutek powyższego powinno zostać uchylone. Pozostawanie tego zarządzenia w obowiązującym porządku prawnym nie tylko podważałoby zasadność i odrębność postępowania uproszczonego, w który nie znajdują zastosowania wszystkie przepisy ustawy, wprowadzałoby nadmierny formalizm, którego z założenia uniknąć chciał ustawodawca" - podkreślił 31 maja Sąd Okręgowy w Warszawie dodając, że odmienne rozstrzygnięcie "rodziłoby niebezpieczeństwo wyposażania organów administracji publicznej w legitymację do wydania decyzji w sprawach, w których legitymacja ta w sposób oczywisty im nie przysługuje".

Wojewoda się odwołał

Od decyzji I instancji odwoływał się wojewoda. W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał decyzję sądu okręgowego za trafną. Według SA, wszelkie ograniczenia wolności zgromadzeń nie mogą być domniemywane albo kreowane na zasadzie analogii, np. między trybem zwykłym, a uproszczonym.

"Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawnym, jest wręcz warunkiem istnienia społeczeństwa demokratycznego" - podkreślił sąd apelacyjny.

"Wolność zgromadzeń gwarantuje członkom społeczności wpływ na władze publiczne, jest naturalną konsekwencją suwerenności narodu. Wolność zgromadzeń służy w szczególności oddziaływaniu jednostek na politykę państwa przez prezentowanie opinii, ocen, poglądów i żądań. Zgromadzenia są istotnym instrumentem demokracji bezpośredniej. Dostrzegając znaczenie wolności zgromadzeń państwo polskie chroni ją przepisami Konstytucji, a ponadto zobowiązało się do jej respektowania ratyfikując Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Omawiana wolność nie jest wolnością nieograniczoną, jednakże jej ograniczenia muszą wynikać z ustawy i odpowiadać testowi proporcjonalności" - głosi orzeczenie sądu II instancji.

PAP/skw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • DoAgenta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 21:22 ~DoAgenta

  Bl0toBl0to

  I bardzo dobrze.

  Bardzo dobrze to będzie jak wreszcie wypłuczesz Błoto z głowy. I pozbędziesz się tych żenujący wychwalań PZPR.

  A tak w ogóle to czemu ty nigdy nie odpowiadasz na pytania do ciebie kierowane, co? Czyżbyś był tylko ruskim agentem, którym wkleja gotowa hasła z translatora? Już nie raz cię przyłapałem na kopiuj->wklej tego samego tekstu pod różnymi artykułami...

 • Dante

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 20:07 ~Dante

  andre_valenducqandre_valenducq

  A to niech przyjda ubecy !!!!!!!!!! ja sam tam bende i niech tylko zaczna to krew sie poleje !!!!!!!!!!!!!!!!!poprostu dostana po ryju tym czerwonym komunistycznym !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  "BENDE"? doprawdy?
  tak to jest jak piszą ustawy w nocy i na kolanie

 • andre_valenducq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 19:34 andre_valenducq

  A to niech przyjda ubecy !!!!!!!!!! ja sam tam bende i niech tylko zaczna to krew sie poleje !!!!!!!!!!!!!!!!!poprostu dostana po ryju tym czerwonym komunistycznym !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Jarosław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 18:56 ~Jarosław

  Komuchów szukajcie w szeregach własnej partii kacze pachołki. Wybory wkrótce, jeszcze zobaczymy które wszy pierwsze pochowają się po kątach.

 • Rottweiler Lowca zKomuchow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 18:53 Rottweiler…

  Wojewoda NIE sad TAK i tak dziala panstwo Polskie.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 18:17 ~Jan

  To jest celowe działanie aby dokopać PiS.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 18:05 ~pozdrawiam

  skandal~skandal

  Śmierdząca, przesiąknięta komunizmem i kolesiostwem kasta. Zawiśniecie już niedługo, ku uciesze tłumu!

  bez przesady, do wyborów parlamentarnych jeszcze parę lat...

 • CWP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 18:03 ~CWP

  Tama, obywatele, szKODniki... Ile to nazw na ukrycie prawdziwej nazwy - komuna. Jak ktoś się prosi o łomot to w końcu go dostanie. Niech tylko te czerwone tchórze przestaną kryć się za policją i uciekać po wszystkim jak szczury to zakończymy ten "protest" raz na zawsze.

 • Groźby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 17:29 ~Groźby

  skandal~skandal

  Śmierdząca, przesiąknięta komunizmem i kolesiostwem kasta. Zawiśniecie już niedługo, ku uciesze tłumu!

  Twój uroczy wpis, ociekający katolicką miłością bliźniego, sam jest skandalem. To podpada pod " Groźby karalne ".

 • Na drabince

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 17:22 ~Na drabince

  Bl0toBl0to

  I bardzo dobrze.

  Fajnie. Kaczor się zapluje z wściekłości, zwłaszcza, że sprawa z zamachem się rypła.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »