Informacje

30.06.2014 11:33 apelacja oddalona

Sąd: stolica nie musi płacić zakonowi ponad 600 tys. zł

SERWISY:


Miasto stołeczne Warszawa nie musi płacić zakonowi elżbietanek ponad 600 tys. zł za rzekome pogorszenie stanu szpitala w czasie, gdy zarządzało nim miasto, a odzyskanego przez siostry - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

W poniedziałek SA oddalił apelację zakonu od wyroku z 2013 r., w którym Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił pozwu przeciw miastu.

Kilkanaście lat sporu

Wyrok kończy trwający od początku lat 2000 spór między zakonem a instytucjami państwowymi i samorządowymi. Chodzi o szpital przy ul. Goszczyńskiego, gdzie od 1931 r. działał Szpital Sióstr Elżbietanek. Uległ on niemal całkowitemu zniszczeniu w czasie wojny. Po wojnie szpital działał jako państwowy. W III RP siostry odzyskały prawa do szpitala, ale nie mogły porozumieć się z miastem co do czynszu i innych spraw.

W 2006 r. szpital zniknął z mapy miasta. Otwarto go niedawno jako prywatną placówkę, niemającą, jak mówił pełnomocnik miasta, kontraktu z NFZ. Zakon sądził się zaś z miastem o zapłatę kwoty, na jaką wyliczył pogorszenie wartości budynku w okresie, gdy zarządzało nim miasto.

W 2013 r. SO oddalił powództwo Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety przeciw miastu do zapłaty 594 tys. zł wraz z odsetkami za pogorszenie stanu obiektu w okresie między 2003 r. a 2006 r. Siostry twierdziły, że zarządzając budynkiem, miasto nie dokonało wymaganych remontów i napraw, które kosztowałyby ok. 600 tys. zł.

Sędzia SO Bernard Chrzan mówił, że dwaj biegli uznali, że nie są w stanie wypowiedzieć się, czy stan budynku rzeczywiście się pogorszył, bo brak jest odpowiedniej dokumentacji. Według SO zakon jako właściciel budynku zaniedbał obowiązki wynikające z Prawa budowlanego, bo nie przedłożył, a może i nie prowadził, dokumentacji remontowej, w tym książki budowy, które mogłyby uzasadniać roszczenie. Protokół zdawczo-odbiorczy z 2006 r., gdy przekazywano budynek miastu, SO uznał za „zbyt ogólny".

SO ocenił, że z analizy dowodów wynika wręcz, że w 2003 r. - gdy miasto przejmowało zarządzanie szpitalem - budynek wymagał remontu, a w 2006 r. - gdy oddawał je siostrom - stan budynku był dobry.

W apelacji zakon wnosił o zwrot sprawy do SO i powołanie nowego biegłego spoza Warszawy, bo miejscowi biegli mogą nie być bezstronni. Pełnomocnik miasta wnosił o utrzymanie wyroku SO, podkreślając że po wojnie obiekt odbudowano staraniem Skarbu Państwa.

SA uznał wyrok SO za słuszny, a zakon obciążył zwrotem miastu 10 tys. zł kosztów sprawy. Sędzia Edyta Mroczek mówiła w uzasadnieniu, że w ciągu kilkunastoletniego procesu strona powodowa zbierała dowody w zależności od stanowiska sądu.

Wygrywały wcześniej

Elżbietanki wygrały już wcześniej inny proces z miastem o zapłatę 680 tys. zł odszkodowania, gdyż musiały na swój koszt usunąć z dawnego szpitala rzeczy w nim pozostawione.

Z kolei w 2013 r. Sąd Okręgowy w Warszawie uznał co do zasady za usprawiedliwione roszczenie prowincji poznańskiej zakonu elżbietanek wobec państwa za mienie zabrane w PRL. W tym pozwie siostry żądają 13 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa. Według nich wartość nieruchomości przyznanych przez b. Komisję Majątkową nie rekompensuje wartości nieruchomości zagarniętych w PRL. Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa uważa, że to, co Komisja zwróciła zakonowi, równoważy wartość zabranego mienia.

Przez ponad 20 lat Komisja Majątkowa decydowała o zwrocie dóbr zagrabionych Kościołowi przez komunistyczne państwo. Po jej likwidacji w 2011 r. niezakończone sprawy trafiły do sądów. Dziś toczy się ponad sto procesów, w których przedstawiciele Kościoła i instytucji kościelnych domagają się nieruchomości albo odszkodowań sięgających setek milionów zł.

PAP/su/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gocha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 10:43 ~Gocha

  Masz szanse Chazan i tobie podobni lekarze talibanu katolickiego: mozecie sie zatrudnic u siostrzyczek na ul. Goszczynskiego w Warszawie ... A z panstwowych i gminnych placowek sluzby zdrowia WYNOCHA, w podskokach i natychmiast!!!!!!!!!!!!!

 • Lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 08:37 ~Lolek


  bogdan55bogdan55

  Chciwe wrony .Najważniejsze ,że niektórzy sędziowie przestają klęczeć przed tą bandą.
  Kieckowi~Kieckowi

  Sędziowie owszem, ale są całe stada lekarzy, którzy podpisali klauzulę sumienia. W tym Chazan.

  Dali głos wielbiciele "Wyborczej". Zero samodzielnego myślenia i diagnozowania realiów.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 08:36 ~jar

  "Wówczas Jezus spojrzał wokoło i rzekł do swoich uczniów: «Jak trudno jest bogatym wejść do królestwa Bożego». Uczniowie zdumieli się na Jego słowa, lecz Jezus powtórnie rzekł im: «Dzieci, jakże trudno wejść do królestwa Bożego. Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego..."
  ew.10:23-27

  (DOT.TAKŻE WATYKANU)

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2014 20:56 ~klara

  No oczywiście, kościół w Polce można bezkarnie okradać akoro żydy w rządzie. Ale do czasu.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2014 20:38 ~qwerty

  Czcijcie ubóstwo drogie siostry.

 • Kieckowi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2014 17:39 ~Kieckowi

  bogdan55bogdan55

  Chciwe wrony .Najważniejsze ,że niektórzy sędziowie przestają klęczeć przed tą bandą.

  Sędziowie owszem, ale są całe stada lekarzy, którzy podpisali klauzulę sumienia. W tym Chazan.

 • Leto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2014 17:36 ~Leto

  markimarkmarkimark

  Gdyby nie PRL to kto by wam te budynki odbudowal? Po co wam ten szpital? Zeby udzielac pomocy biednym i potrzebujacym? NIE zeby wynajac na prywatne praktyki i doic kase. Ja glupi nie sluchalem babci moglem isc na ksiedza teraz mialbym eleganckie auto, gosposie i wiecej sexu niz teraz mam z moja slubna.

  Ale przynajmniej możesz bez zażenowania spojrzeć w lustro.

 • paco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2014 17:16 ~paco

  czarus8888~czarus8888

  do Pana "romban" - mówi Pan o ludziach biednych i głodujących - niech powie nam wszystkim Pan, co osbiście zrobił Pan, aby zmniejszyć biedę i nakarmić ludzi. Co Pan zrobił?

  być może pan romban nic nie zrobił tak samo jak nie robi nic kościół katolicki ktory jest najbogatszą instytucją na świecie a np w krakowie skąd pochodzę kościół katolicki jest właścicielem większej ilości gruntów niż watykan w rzymie i ciągle im mało...

 • Ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2014 15:54 ~Ania

  I dzięki Bogu

 • pacjent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2014 15:00 ~pacjent

  A czy państwo odliczyło sobie kwotę na odbudowę szpitala po wojnie. Siostrom coś na głowę padło. Swoją droga pamiętam czasy, gdy w tym szpitalu przychodziły siostry na dyżury. Pospały, pojadły, pogadały, a doprosić się pomocy dla starych ludzi nie można było, nie mówiąc o karmieniu, zmianie pieluch itp. Wstyd, po prostu wstyd.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »