Informacje

26.05.2017 07:31 nowy-stary zarząd

Sąd po stronie Zygrzaka.
Nocna sesja na Bemowie

SERWISY:

Polityczny chaos na Bemowie. W czwartek okazało się, że dzielnica ma… dwa zarządy i dwóch burmistrzów. Wszystko przez wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przywracał na stanowisko Krzysztofa Zygrzaka. Późnym wieczorem zwołano ekspresową sesję rady, odwołano obydwa zarządy i wybrano nowy zarząd.

Wydawało się, że Bemowo polityczne waśnie w tej kadencji ma już za sobą. Sytuację skomplikował jednak środowy wyrok NSA, który stanął po stronie odwołanego dwa i pół roku temu burmistrza Krzysztofa Zygrzaka.

Zygrzak to współpracownik byłego wiceprezydenta Warszawy Jarosława Dąbrowskiego. Ich ugrupowanie doszło do władzy w dzielnicy zaraz po wyborach samorządowych w 2014 roku. Zygrzak został burmistrzem, ale nie mógł zarządzać Bemowem, bo Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chciała udzielić mu koniecznych do tego pełnomocnictw. Tłumacząc się m.in. brakiem zaufania po wybuchu głośnej tzw. afery bemowskiej, której Dąbrowski - mentor i współpracownik Zygrzaka - był głównym bohaterem.

Spór o władzę

Zygrzak składał pozwy do sądu i organizował głośne konferencje prasowe, gdzie oskarżał prezydent stolicy o łamanie prawa. Pozwolił sobie nawet na wywieszenie na bemowskim ratuszu gigantycznego plakatu, na którym porównał ją do… Władimira Putina.

Gronkiewicz-Waltz na Bemowo przysłała zarząd komisaryczny z Markiem Lipińskim (PO) na czele. Dokładnie rok temu w dzielnicy uformowała się jednak nowa - dość egzotyczna, acz stabilna koalicja Platformy Obywatelskiej z Prawem i Sprawiedliwością. Zdobyli większość w radzie i wybrali nowego burmistrza Michała Grodzkiego z PiS.

Wyrok sądu i powrót Zygrzaka

Po blisko 12 miesiącach spokoju w czwartek Krzysztof Zygrzak poinformował, że wygrał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym ze stołecznym ratuszem. - Z wyroku sądu wynika wprost, że mój zarząd wybrany w grudniu 2014 roku nigdy nie został odwołany. Bo nie został. Nie było takiej uchwały rady dzielnicy i nadal nie ma. A czynności nadzorcze, które podjęła rada miasta sąd uznał za nieważne - powiedział nam po południu sam zainteresowany.

Co na to ratusz? Jego rzeczniczka Agnieszka Kłąb poinformowała, że sprawa jest analizowana przez prawników.

- W przypadku trzech uchwał Naczelny Sąd Administracyjny odesłał je do ponownego rozpatrzenia przez sąd wojewódzki, ale w przypadku jednej rzeczywiście mamy już oświadczenie. Musimy sprawdzić, jakie to ma przełożenie na dzisiejszą sytuację prawną i faktyczną - doprecyzowała.

Sam Zygrzak w wydanym w czwartek oświadczeniu poinformował, że w piątek zamierza stawić się w bemowskim ratuszu, gotowy do pracy. W rozmowie z tvnwarszawa.pl dodał jednak, że czeka na rozwój wydarzeń i stanowisko prezydent Warszawy, do której wysłał pismo i nie otrzymał odpowiedzi. - Najprawdopodobniej jeszcze dziś albo jutro odbędzie się posiedzenie zarządu i podejmiemy jakieś formalne uchwały - spekulował.

O komentarz poprosiliśmy też obecnego burmistrza Michała Grodzkiego (PiS). Pytany o to, co będzie jeśli Krzysztof Zygrzak w piątek stawi się w jego gabinecie i będzie chciał zabrać się do pracy, odpowiedział krótko: Nie wiem.

- Żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie nie mam - przekonywał i podkreślał, że jego wybór z czerwca ubiegłego roku "też jest legalny".

Ekspresowa sesja

Wieczorem sprawy nabrały tempa. W trybie ekspresowym radni zwołali sesję na godzinę 21.00. Na niej odwołali obydwa zarządy i zorganizowali nowe wybory. Te przebiegły bez niespodzianek, a koalicja PO, PiS i lokalnej Bemowskiej Wspólnoty Samorządowej potwierdziła swoją stabilność.

wybierając zarząd w dotychczasowym składzie. Burmistrzem został Michał Grodzki, a jego zastępcami Błażej Poboży (PiS), Grzegorz Kuca i Marek Lipiński (obaj z PO) oraz Stanisław Pawełczyk z BWS.

Zobacz archiwalne nagrania opisujące spór ratusza z Krzysztofem Zygrzakiem:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bemowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2017 18:37 ~Bemowianka

  Precz popisy z Bemowa.... Za P. Dąbrowskiego ta dzielnica żyła teraz to szkoda gadać :(

 • Zibi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2017 10:52 ~Zibi

  PO PIS tworzą koalicję aby być przy korycie, ciekawe dlaczego w sejmie RP najchętniej by się pozagryzali...Cała Polska polityka. POZDRAWIAM PANA JARKA DĄBROWSKIEGO. Wybory samorządowej już blisko.

 • Zaskoczenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2017 09:05 ~Zaskoczenie

  Ojojoj, HGW nie ma racji (co przyznał sąd) i gnoi (nie dając pełnomocnictw) tych co nie są jej niewolniczo posłuszni? A to zaskoczenie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »