Informacje

16.10.2018 19:48 POZEW W TRYBIE WYBORCZYM

Sąd po stronie Patryka Jakiego,
oddalił wniosek Bezpartyjnych

SERWISY:


Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił we wtorek w trybie wyborczym wniosek przedstawicieli komitetu Bezpartyjni Samorządowcy, którzy domagali się od kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego zakazu rozpowszechniania informacji, że ma rządowe gwarancje na deklarowane przez niego inwestycje.

Sąd rozpatrzył we wtorek, w trybie wyborczym, wniosek kandydata Bezpartyjnych na prezydenta Warszawy Sławomira Antonika oraz kandydata tego komitetu na radnego sejmiku mazowieckiego Bogdana Żmijewskiego.

Obaj wnieśli o wydanie "zakazu rozpowszechniania" przez kandydata Zjednoczonej Prawicy na urząd prezydenta Warszawy "nieprawdziwej informacji, że rząd Rzeczypospolitej Polskiej udzielił gwarancji na inwestycje proponowane przez pana Patryka Jakiego w kampanii wyborczej". Apelowali także o wydanie nakazu Jakiemu, "dokonania sprostowania informacji", że rząd udzielił mu wspomnianych gwarancji.

Sprostowanie miało nastąpić w telewizjach, które transmitowały debatę kandydatów na prezydenta stolicy 12 października.

Zdaniem wnioskodawców Patryk Jaki powinien oświadczyć, że "podał fałszywą informację" o otrzymaniu gwarancji rządowych na inwestycje, które zaproponował w trakcie kampanii wyborczej oraz, że skala tych inwestycji "wielokrotnie przekracza możliwości budżetowe" Warszawy.

Sąd po stronie Jakiego

Sąd Okręgowy wniosek Bezpartyjnych jednak oddalił. W uzasadnieniu sędzia Ewa Wiśniewska-Wiecha stwierdziła, że wypowiedzi Jakiego "dotyczące posiadania przez niego gwarancji rządowych na sfinansowanie obiecanych inwestycji stanowiły element agitacji wyborczej".

Sędzia stwierdziła też, że zebrany materiał dowodowy "nie pozwalał na przyjęcie i stwierdzenie, że (…) nieprawdziwe były" kwestionowane przez Bezpartyjnych Samorządowców obietnice kandydata Zjednoczonej Prawicy.

Odnosząc się do wykorzystywanego przez Jakiego pojęcia "gwarancja rządowa", sędzia oceniła, że pojęcie to "powinno być rozumiane jako obietnica lub zapewnienie o wysokim stopniu prawdopodobieństwa składane przez członków koalicji rządowej".

- Uczestnik (Jaki – PAP) przesłuchiwany również dzisiaj w charakterze strony, posługując się zwrotem "gwarancja rządowa", używał go właśnie w takim potocznym znaczeniu, a nie znaczeniu ustawowym - podkreśliła sędzia Wiśniewska-Wiecha

Pisemne i pełne uzasadnienie postanowienia sądu ma być przekazane stronom w środę rano. W rozmowie z dziennikarzami reprezentujący stronę wnioskującą Bogdan Żmijewski zapowiedział złożenie zażalenia do Sądu Apelacyjnego.

Jaki ze wsparciem ministrów

W trakcie kampanijnych działań Patryk Jaki często podkreśla, że może liczyć na wsparcie rządu - między innymi na budowę kolejnych linii metra czy mostów. Na konferencjach prasowych pojawiał się w obecności ministrów, ostatnio głównie szefa resortu inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego.

Głośnym echem odbiły się także niedawne słowa kandydata na wiceprezydenta Jakiego - Piotra Guziała. Były burmistrz Ursynowa na Twitterze napisał, że w razie wygranej Trzaskowskiego, "Warszawa na lata będzie odcięta od funduszy z budżetu państwa na budowę metra, mostów i obwodnicy".

Zdjęcie na stronie głównej: Tomasz Gzell / PAP

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 20:38 ~aaa

  Ten sąd jest już "po nowemu". Dlatego trzeba obronić Warszawę przed zalewem kaczystów.

 • damiano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 15:09 ~damiano

  ten wyrok, choć słuszny, nie zmienia nic - rząd daje obietnice bez pokrycia szantażując Warszawiaków. Takie zachowanie nie może być popierane przez nas, mieszkańców stolicy!!!

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 11:43 ~green_is_bad

  Brawo Patryk Jaki

 • darek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2018 09:22 ~darek

  nigdy nie zagłosuję na pis i jakiego. Głosuję na trzaskowskiego. Ale akurat ten wyrok sądu jest własciwy, wszyscy słyszeli, że rząd gwarantuje. Co z tego, ze to gwarancje na potrzeby kampanii, puste słowa. Że żadnego zabezpieczenia w budżecie na przyszły rok nie ma, nawet na te 2 linie metra co to jaki zacznie budować dzień po zostaniu prezydentem. To jest tani populizm, ale niestety nie karalny, jedynie możemy nie głosowac na bylejakiego kandydata.

  generalnie #jakiwstyd, ale tutaj sad miał rację

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 23:04 ~wars

  Czytając programy i obietnice, tak naprawdę tylko Antonik złożył realne deklaracje.. Reszta ma nas chyba za frajerów albo musi się dokształcić.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 22:13 ~Marek

  Guział też musiał dołożyć swoje 5 groszy. Wstyd, Piotrek, wstyd. Ale dobrze, że 4 lata temu nie wybrano cię na prezydenta. Oj, bardzo dobrze.

 • JaKowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 20:35 JaKowa

  No a jak tu skazać swojego szefa???

 • Wesoły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2018 20:10 ~Wesoły

  Wolne sądy! Wolne sądy!
  ...
  A nie, wróć, niedobry sąd!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »