Informacje

19.01.2018 07:38 za niestawiennictwo przed komisją weryfikacyjną

Sąd odrzucił skargę prezydent na grzywnę. Zdecydowały formalności

SERWISY:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę prezydent Warszawy na grzywnę, jaką nałożyła na nią komisja Patryka Jakiego. Zdecydowały formalności. Według sądu, skargę powinna złożyć Hanna Gronkiewicz-Waltz jako osoba prywatna, a nie jako prezydent, czyli organ.

Chodzi o posiedzenie komisji dotyczące reprywatyzacji kamienicy przy Poznańskiej 14 (z 30 sierpnia). Hanna Gronkiewicz-Waltz się na nim nie pojawiła, za co dostała grzywnę w wysokości trzech tysięcy złotych. Nie zgodziła się z nią i odwołała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Sąd odrzucił skargę wniesioną przez prezydent Warszawy na postanowienie komisji. Orzeczenie zapadło na posiedzeniu niejawnym.

W uzasadnieniu postanowienia wskazano, że stroną postępowania prowadzonego przez komisję jest gmina, a podmiotem reprezentującym gminę na zewnątrz prezydent m.st. Warszawy. Z kolei osobą piastującą obecnie tę funkcję jest Hanna Gronkiewicz-Waltz.

WSA stwierdził, że Hanna Gronkiewicz-Waltz w sprawie z 30 sierpnia została ukarana jako osoba fizyczna (a nie prezydent miasta), co komisja podtrzymała w piśmie procesowym z dnia 27 grudnia 2017 roku.

"Sąd podkreślił, że w niniejszej sprawie podmiotem ukaranym grzywną jest  konkretna, wskazana z imienia i nazwiska osoba fizyczna będąca aktualnie piastunem organu wykonawczego gminy i to ta osoba fizyczna, czyli Hanna Gronkiewicz-Waltz, jako posiadająca interes prawny i, co oczywiste, zdolność sądową, winna być stroną skarżącą w tej sprawie" - czytamy w uzasadnieniu.

Skargę natomiast złożyła do WSA prezydent Warszawy (a nie osoba fizyczna). "Przesądzenie o braku zdolności sądowej skarżącego czyni bezprzedmiotowym ustosunkowanie się do jego zarzutów merytorycznych. Powodem odrzucenia skargi są kwestie stricte procesowe tj. błędne oznaczenie podmiotu skarżącego" - czytamy w uzasadnieniu.

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk w czwartek zapowiadał, że miasto zapozna się z uzasadnieniem WSA. - Najprawdopodobniej po wstępnym zapoznaniu się z decyzją skierujemy sprawę do wyższej instancji - zapowiedział.

W piątek rano ratusz wydał jednak oświadczenie. "Skarga została złożona przez Prezydenta m.st. Warszawy z uwagi na fakt, że przewodniczący komisji Patryk Jaki ogłosił na rozprawie nałożenie grzywny na 'Prezydenta Hannę Gronkiewicz-Waltz', jak również wobec tego, że postanowienie zostało doręczone pełnomocnikowi Prezydenta m.st. Warszawy [na plac Bankowy - red.], a nie Hannie Gronkiewicz–Waltz [do jej miejsca zamieszkania - red.]. W tej sytuacji komisja powinna naprawić swój błąd i prawidłowo doręczyć postanowienie o ukaraniu grzywną właściwemu adresatowi" - czytamy w komunikacie.

"Dopiero z chwilą doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem dla Hanny Gronkiewicz-Waltz rozpocznie się bieg terminu na złożenie skargi do sądu administracyjnego, której wniesienie pozwoli sądowi administracyjnemu na dokonanie merytorycznej oceny zasadności nałożenia grzywny" - dodają rzecznicy ratusza.

Dodatkowo, w swoim uzasadnieniu WSA zaznacza, że "nie zajmował stanowiska na temat zasadności [nałożenia - red.] kary grzywny".

Jaki: cieszę się z decyzji sądu

Mimo to, przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki podkreślił, że jest zadowolony, że komisja wygrała sprawę w WSA w sprawie grzywny. - Sąd przyznał rację komisji, z czego się cieszę - powiedział.

Jak dodał, poprzednie orzeczenie z listopada 2017 roku również uważa za dobre, bo sąd uzasadnił je wówczas, że "pani prezydent musi się stawić przed komisję, że komisja jest organem państwowym i trzeba przestrzegać jej postanowienia".

Przypomnimy, 13 listopada 2017 roku WSA uchylił grzywnę w wysokości trzech tysięcy, która została nałożona na Gronkiewicz-Waltz przez komisję weryfikacyjną za nieusprawiedliwione niestawiennictwo w dniu 29 czerwca 2017 roku. W uzasadnieniu z 11 stycznia 2018 roku sąd odniósł się do postanowienia z listopada. Zaznaczył, że w obu tych sprawach mamy do czynienia z inną sekwencją podmiotową.

"Podmiotem ukaranym był (wówczas) prezydent miasta stołecznego Warszawy, a więc nieposiadający zdolności sądowej organ osoby prawnej - a nie: wskazany z imienia i nazwiska piastun tego organu, jak ma to miejsce w sprawie niniejszej" - napisano.

 

Posłuchaj uzasadnienia WSA w sprawie jednej z grzywien nałożonej na prezydent Warszawy:

 

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 11:09 ~obserwator

  Dlaczego nie czepisz się z tego samego powodu bystrzaka Jakiego? Dlatego, że jest tylko politologiem a nie prawnikiem? Przecież to on tak zaadresował swoje postanowienie o nałożeniu grzywny. Moim zdaniem NSA przyzna rację HGW bo Jaki swoją niekompetencją prawniczą niechcący wyposażył w ułomną zdolność sądową podmiot, który wskazal w swoim postanowieniu. Gdyby Jaki wydał postanowienie na Misia Uszatka to kto miałby je zaskarżyć poza misiem Uszatkiem?

  advocat~advocat

  He, he, he ! Pani Phofesoh Phawa nie wie jak napisać prawidłowo pismo do Sądu?

 • niewierzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2018 08:36 ~niewierzący

  Wzywać przed komisję raz w tygodniu, za każdą absencję 10 tys. grzywny.

 • Lachosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 23:19 ~Lachosz

  Zeby zalatwuc to trzeba to jeszcze lata potrwa tak to zalatw zeby bylo na cacy

 • obywatel patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 15:46 ~obywatel patriota

  do

  ~mecRG


  cwaniaczku, poczytaj sobie wyroki z niemiec, francji anglii, za mniejsze nadużycia szli do kicia i wczesniej. To ty powinienes szukac innej pracy bo sie ośmieszasz. Niedługo PO pojdzie do lamusa jako najbardziej korupcyjna partia działaczy (patrz wyroki sądowe sedziów -nadzwyczajnej kasty,z nadania PO) ze sztandarem gorzej niż PZPR a nawet gorzej bo celi. Wiec nie strasz uczciwych Polaków działalnoscią nieuczciwych członków PO.

 • opa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 15:22 ~opa  Ala~Ala

  Szanowna Komisjo nie 3 tyś kary lecz 30 tyś kary.
  John~John


  Nie "3 tyś" i "30 tyś" tylko 3 tys. i 30 tys.
  Żart~Żart

  Oj, czepiasz się niewinnego człowieka ! Słychać "Ś" w słowie " Tysiąc ", to pisze "Ś". Oczywiście żartuję.


  tak, tak, ~misiu! Wszystko to było gotowe na Euro 2012. Coś chyba przespałeś.

 • advocat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 15:20 ~advocat

  He, he, he ! Pani Phofesoh Phawa nie wie jak napisać prawidłowo pismo do Sądu?

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 15:17 ~Wprost


  maniearwa~maniearwa

  za taką niegospodarność w Chinach już dawno byłoby po sprawie. mam nadzieje że Pis dotrzyma słowa i rozpędzi tą ekipę.
  mis~mis

  Dwie linie metra (jedna skończona, druga w budowie), zbudowanych wiele nowych dróg i wyremontowana większość miejskich ulic, wymiana wszystkich autobusów i większości tramwajów, kontynuowana po 80 latach budowa bulwarów nad Wisłą, nowy stadion Legii, odbudowany most. To jest ta niegospodarność?

  Nieruchomości wydawane były głównie na podstawie wyroków sądów, podobnie jak odszkodowania za bezumowne korzystanie.

  A ty gospodarność HGW mierzysz tylko tym co za jej czasów zbudowano? Popełniasz błąd logiczny.

  Popatrz na to ile zebrała w podatkach, a ile faktycznie wydała na to co powinna. Ile razy jedne ekipy brało dwa razy za to samo, ile HGW niepotrzebnie wydaje (ostatnio wyciekł rachunek na ponad 40 tyś zł za rok za jej komórkę :D), ile wydaje na swoją własną auto-reklamę (choćby w komunikacji), zamiast uczciwie odpowiedzieć na pytania komisji to wydaje nasze (!) pieniądze na kary... itp. itd. To jest niegospodarność.

 • mecBG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 14:12 ~mecBG


  Tomek~Tomek

  W każdym innym normalnym kraju ta pani nie tylko nie byłaby prezydentem wielkiego miasta, ale miała by już swoją celę... Ale nic to - im dłużej się opiera, tym bardziej topi Platformę.
  mecRG~mecRG  Tomaszu, oczywiście w trakcie procesu o zniesławienie przedstawisz dowody potwierdzające swoją tezę? Powinieneś zacząć już je zbierać.


  Nie strasz, nie strasz, bo się zdefekujesz...

 • Pochwała prezesa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 13:46 ~Pochwała prezesa


  maniearwa~maniearwa

  za taką niegospodarność w Chinach już dawno byłoby po sprawie. mam nadzieje że Pis dotrzyma słowa i rozpędzi tą ekipę.
  mis~mis


  Dwie linie metra (jedna skończona, druga w budowie), zbudowanych wiele nowych dróg i wyremontowana większość miejskich ulic, wymiana wszystkich autobusów i większości tramwajów, kontynuowana po 80 latach budowa bulwarów nad Wisłą, nowy stadion Legii, odbudowany most. To jest ta niegospodarność?

  Nieruchomości wydawane były głównie na podstawie wyroków sądów, podobnie jak odszkodowania za bezumowne korzystanie.

  W zasadzie już mi się nie chce powtarzać, ale jednak przytoczę lizusowską wypowiedź niejakiego Jarząbka : " Łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje prezes naszego klubu, niech żyle nam ! "

 • Żart

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2018 13:41 ~Żart


  Ala~Ala

  Szanowna Komisjo nie 3 tyś kary lecz 30 tyś kary.
  John~John


  Nie "3 tyś" i "30 tyś" tylko 3 tys. i 30 tys.

  Oj, czepiasz się niewinnego człowieka ! Słychać "Ś" w słowie " Tysiąc ", to pisze "Ś". Oczywiście żartuję.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »