Informacje

18.10.2017 08:37 BEZTERMINOWO

Sąd dyscyplinarny zawiesił adwokata podejrzanego o korupcję

SERWISY:

Sąd Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie tymczasowo zawiesił w czynnościach zawodowych adwokata Grzegorza M., podejrzanego o korupcję przy reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie.

Rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie adwokat Michał Fertak poinformował w komunikacie, iż takie bezterminowe zawieszenie nastąpiło na wniosek zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie. - Postanowienie jest natychmiast wykonalne - dodał.

W ubiegłym tygodniu Fertak zapowiadał, że w związku z przedstawieniem zarzutów i aresztowaniem adwokata Grzegorza M. pion dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie wystąpił o przekazanie odpisu postanowień o tymczasowym aresztowaniu i przedstawieniu zarzutów. Dodawał, że po otrzymaniu tych dokumentów sprawa będzie skierowana do sądu dyscyplinarnego celem zawieszenia adwokata.

Trzech zatrzymanych

W ubiegły poniedziałek CBA zatrzymało trzy osoby w sprawie reprywatyzacji działki w Warszawie pod dawnym adresem Chmielna 70 - w tym byłego dziekana ORA w Warszawie, znanego adwokata Grzegorza M. Zostali oni aresztowani pod zarzutami korupcji.

M. zrezygnował z funkcji dziekana ORA we wrześniu 2016 r. - po wybuchu afery w związku z reprywatyzacją działki pod przedwojennym adresem Chmielna 70, do której w 2012 r. uzyskał od miasta prawo użytkowania wieczystego, wraz z dwiema innymi osobami. CBA zatrzymało również te osoby: były urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K. oraz biznesmena Janusza P.

W tej najgłośniejszej sprawie reprywatyzacyjnej do aresztu na początku roku trafili podejrzani o korupcję i oszustwo przy tej reprywatyzacji mec. Robert N. (brat Marzeny K.), były urzędnik ratusza Jakub R. oraz jego rodzice Wojciech R. i Alina D.

Ujawnienie w 2016 r. przez "Gazetę Wyborczą" szczegółów sprawy tej działki, na której można zbudować wysokościowiec, zapoczątkowało wyjaśnianie afery reprywatyzacyjnej w stolicy. Rezygnując we wrześniu 2016 z funkcji dziekana, M. powoływał się na "atak medialny" na siebie. Zapewniał, że przy tej reprywatyzacji nie złamał prawa ani nie naruszył zasad etyki adwokackiej.

Chmielna 70

W 2012 r. niezabudowaną działkę Chmielna 70 - niedaleko Pałacu Kultury i Nauki o wartości ok. 160 mln zł - miasto przyznało osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców: Januszowi P., Grzegorzowi M. i Marzenie K. (siostrze mec. Roberta N., podejrzanej o fałszywe oświadczenia majątkowe). W lipcu br. komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję ws. Chmielnej 70 z 2012 r., uznając że miasto nie mogło przekazać praw do niej, bo ostatni właściciel 2/3 działki Jan Henryk Holger Martin, jako obywatel Danii, został spłacony przez polski rząd. Uchylając w całości decyzję, komisja odmówiła przyznania praw do działki trzem osobom, które uzyskały je w 2012 r.

Komisja badała niedawno złożone w sprawie odwołania, w postaci wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. Złożyli je beneficjenci decyzji z 2012 r. oraz prezydent Warszawy (która kwestionuje tylko uzasadnienie lipcowej decyzji)

PAP/md/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2017 07:11 ~lex

  A co z sędziami? Kto wydawał kuriozalne wyroki w sprawach reprywatyzacji? Kto wciąż wydaje kuriozalne wyroki w innych sprawach? Niczego się nie boją. Trzeba nagrywać wszystkie rozprawy. Taki potrafi po wydaniu wyroku zapytać " czy jest pani zadowolona z wyroku?" Strach żyć w takim państwie.

 • wefwef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 15:52 ~wefwef

  Teraz rozumiecie dlaczego PO chciało likwidacji CBA i kogo ta likwidacja miała bronić?

 • fyguhkj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 09:34 ~fyguhkj

  nemesis~nemesis

  "Czasowo zawiesił"? haha Kumpla przecież nie skrzywdzą

  Nie może być adwokatem osoba skazana - praktycznie z automatu zostanie usunięta. Dlatego do czasu wyroku zawiesza się daną osobą. To już jest koniec dla prawnika w różnych aspektach

 • biały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 09:22 ~biały

  ZOSTAŁ ZAWIESZONY ALE WYNAGRODZENIE PEWNIE JUŻ NIE...

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 09:16 ~nemesis

  "Czasowo zawiesił"? haha Kumpla przecież nie skrzywdzą

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »