Informacje

03.03.2017 13:38 CBA śledzi kolejarzy

Są zarzuty dla władz PKP S.A.
"Szkoda majątkowa wielkiej wartości"

SERWISY:

Prokuratura ogłosiła w piątek po południu zarzuty "karalnej niegospodarności" prezesowi PKP SA, a także trzem członkom zarządu. Potwierdziły się wcześniejsze, nieoficjalne informacje tvn24.pl.

Decyzje Prokuratury Okręgowej w Warszawie to dalszy ciąg śledztwa, w którym w czwartek zatrzymano już pięć osób. Ale oprócz tego agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszukali także pomieszczenia zajmowane właśnie przez prezesa zarządu PKP SA, jak i trzech członków zarządu kolejowego giganta.

W piątek do prokuratury zostali oni, jak informowaliśmy rano, wezwani do prokuratury w charakterze osób podejrzanych.

- Mirosławowi P., Markowi M., Cecylii L. i Michałowi B. zarzucono nieumyślne wyrządzenie szkody w mieniu PKP SA o wartości 1,9 mln zł, wskutek niedopełnienia obowiązku należytego dbania o majątek spółki - informuje prok. Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Jak ustalono w toku śledztwa podejrzani jako członkowie zarządu PKP podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody na zlecenie zamówienia na „Realizację przedsięwzięć profilaktycznych w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym”, a następnie Mirosław P. i Cecylia L. zawarli umowę z wybranym bez przetargu usługodawcą. Przed podjęciem decyzji o realizacji zamówienia podejrzani nie zweryfikowali rzeczywistych potrzeb spółki i konieczności zawarcia ww. umowy, jak również nie przeprowadzili, ani nie zlecili analizy rynku w powyższym zakresie - dodaje prokurator.

Jak podkreślają też śledczy "nie zweryfikowano wiarygodności wykonawcy zlecenia, w tym jego doświadczenia oraz możliwości realizacji umowy". Według prokuratury, wskutek zaniedbań podejrzanych doszło do zawarcia ekonomicznie nieuzasadnionej umowy, co doprowadziło do wyrządzenia szkody majątkowej wielkiej wartości w mieniu Spółki w kwocie 1,9 mln zł.

Jeden z podejrzanych przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu i złożył wyjaśnienia, pozostali podejrzani nie przyznali się do zarzuconych im przestępstw i odmówili złożenia wyjaśnień.

Za to przestępstwo grozi do trzech lat więzienia.

Umowa na ŚDM

Prokurator wraz z agentami służby antykorupcyjnej bada okoliczności zawarcia przez PKP umowy o wartości 1,9 miliona zł wiosną ubiegłego roku. Spółka “Sensus Group” miała przygotować kolejarzy w całej Polsce do Światowych Dni Młodzieży. Główną częścią kontraktu były szkolenia pirotechniczne, które pracowników kolei miały nauczyć reagowania na niebezpieczne pakunki.

- Prokurator ma podejrzenia dotyczące sposobu zawarcia przez zarząd tej umowy - mówi jeden z naszych rozmówców, który zna ustalenia śledztwa. Po pierwsze, umowę zawarto z pominięciem przetargu, z wolnej ręki. Według dokumentów które trafiły na posiedzenie zarządu PKP pion bezpieczeństwa spółki zebrał wcześniej dwie konkurencyjne oferty. Ta przedstawiona przez “Sensus Group” miała być najtańsza i dlatego władze spółki ja zaakceptowały. - Podejrzewamy jednak, że była i tańsza oferta. Ale nie została uwzględniona, a członkowie zarządu się o niej nie dowiedzieli - mówi jeden z naszych rozmówców.

Zarzuty i tajemnice

Dlatego prokuratura już przedstawiła zarzuty dyrektorowi pionu bezpieczeństwa w PKP, który odpowiadał za przygotowanie materiałów dla zarządu. Ale śledczy mają wątpliwości dotyczące profesjonalizmu w działaniu prezesów. Dlatego, że “Sensus Group” w chwili podpisywania umowy nawet nie zakończył rejestracji w sądzie. Choć miał się zająć tak strategicznym zadaniem podczas Światowych Dni Młodzieży, to nie posiadał żadnych certyfikatów bezpieczeństwa dla firm. Nie miał nawet swojej siedziby, a jedynie adres do korespondencji w wirtualnym biurze prowadzonym przez wyspecjalizowaną firmę.

Koneksje prezesa

“Sensus” miał jednak prezesa, Marka Sławomira W. który posiadał koneksje wśród najwyższych urzędników państwowych związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Był wspólnikiem szefa Biura Ochrony Rządu i szefa Agencji Wywiadu w firmie “Binase” zajmującej się wywiadem gospodarczym. Zarówno generał Andrzej Pawlikowski jak pułkownik Grzegorz Małecki pozbyli się udziałów w Binase, gdy objęli swoje państwowe funkcje.

Według naszych nieoficjalnych informacji - potwierdzonych jednak w niezależnych od siebie źródłach - to właśnie śledztwo dotyczące “Sensusa” leży u prawdziwych przyczyn odwołania ich z funkcji szefa BOR jak i Agencji Wywiadu.

Sam generał Andrzej Pawlikowski został już nawet przesłuchany w prokuraturze w trybie artykułu 183 kodeksu karnego. To oznacza, że odpowiadał na pytania śledczych “z uprzedzeniem”, że mogą mu w przyszłości zostać przedstawione zarzuty karne.

Oprócz faktu znajomości z prezesem Sensusa (oraz całej grupy PKP) wątpliwości budzi fakt, że choć prywatna firma zgarniała wynagrodzenie to kolejarzy szkolił...podwładny Pawlikowskiego funkcjonariusz BOR major Robert T.

Pytany o sprawę pułkownik Grzegorz Małecki przekazał w czwartek redakcji tvn24.pl: "Stwierdzam jednoznacznie, że nie mam i nie miałem żadnych związków ani z firmą Sensus, ani kontraktem na ochronę dworców kolejowych podczas Światowych Dni Młodzieży, jaki miała ta firma zawrzeć z PKP, ani ze śledztwem prowadzonym przez CBA pod nadzorem prokuratury, mającym zbadać podejrzenia o popełnienie przestępstw w związku z zawarciem i wykonaniem tego kontraktu".

Porządki w PKP

Według naszych źródeł w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, jeśli prokurator przedstawi zarzuty członkom zarządu PKP, to zostaną oni odwołani ze swoich funkcji.

Już trwa poszukiwanie następców, którzy przejmą ster w najważniejszej spółce z kolejowej rodziny. - Dziś najmocniejszym kandydatem jest Krzysztof Mamiński, który dziś kieruje PKP Przewozy Regionalne - mówi nam urzędnik, który prosi o zachowanie anonimowości.

Jednak ewentualna dymisja może oznaczać również kłopoty dla samego szefa resortu infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Dlatego, że w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy będzie to już trzeci zarząd tego kolejowego molocha. W grudniu 2015 roku na funkcję prezesa zarządu minister Adamczyk powołał Bogusława Kowalskiego. Ten już następnego dnia złożył dymisję, gdy media opisały jego uwikłanie w tajną współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa przed 1989 rokiem.

Co więcej - jesienią ubiegłego roku ze współpracy z Andrzejem Adamczykiem zrezygnował wiceminister Piotr Stomma, który nadzorował cały pion kolei. Odchodząc przekazał on do premier Beaty Szydło raport w którym opisał liczne nieprawidłowości i problemy we wszystkich spółkach grupy PKP.

Robert Zieliński (r.zielinski@tvn24.pl)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rety

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2017 15:42 ~rety  zenek~zenek

  Ale za PO to by to pod dywan zamietli i uciszyli sprawę.
  stonka~stonka

  I to jest powód by głosować na obecną władzę? Szczerze mówiąc jak mam wybierać między inteligentnym złodziejem a złodziejem który dał się złapać to wolę tego pierwszego. Jest szansa że będzie kradł w taki sposób by kury znoszącej złote jajka nie zarżnąć.
  qaz~qaz


  Zawsze glupota jest drozsza niz zlodziejstwo (zwlaszcza domniemane wina Tuska)

  Tyle że ci sami złodzieje kradli za rządów tuska. Wtedy była cisza a teraz na to nie ma przyzwolenia. Wg lemingów ci samo złodzieje wtedy byli intelkigentni bo nie dali się złapać (a może nikt ich nie chciał złapac?) a teraz są głupi. cóż za błyskotliwy tok myślenia, poziom feministek i wyborców noweczesnej.

 • Hdzeoi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2017 09:12 ~Hdzeoi


  kolejarz~kolejarz

  kto beknie za pendolino ?
  stonka~stonka

  A co Ci się w Pendolino (Alstom EMU250) nie podoba? Że dłuższe o 37 metrów do Darta, że zabiera 48 osób więcej niż Dart, że ma dwa silniki więcej niż Dart, że mocy ma o 236% więcej niż Rart? ...czy może nie podoba Ci się, że Pendolino może działać na trzech różnych systemach zasilania? A może dopuszczalna prędkość eksploatacyjna o 90 km/h wyższa od Darta Ci się nie widzi?
  No chyba, że kolega ma na myśli zamówienie pociągów dla których infrastruktura nie była i na dzień dzisiejszy nie wiadomo kiedy będzie gotowa...

  Pewnie na koniec trafiłeś w sedno. I zapomniałeś jeszcze o cenie. Fajnie jest kupić sobie lambo albo Ferrari jak masz tylko drogi szutrowej w okolicy. Wtedy napęd na tył, moc potwora, niskie zawieszenie pomagające wsiadanie i drzwi elektrycznie podnoszone bardzo sie przydają.

  Jedyna wartością pendolino to wygodne siedzenia i czyste toalety. Za to zapłaciliśmy ze 2 razy więcej niż za inne?

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 21:19 ~Sławek

  Całe ŚDM to jednej wielki wałek, szwindel i OSZUSTWO.
  A w PKP robi się wałki na miliardy, a oni jakieś śmieszne niecałe 2 miliony sobie znaleźli. 2 miliony to średniej wielkości mieszkanie kosztuje w centrum Warszawy.

 • ADAM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 20:41 ~ADAM

  KIEDY WEZMĄ SIE ZA ZLODZIEI W POLSKICH STOCZNIACH : NAUTA , KONREM NAUTA , CRIST ?!!!!

 • Mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 17:04 ~Mmm

  Światowe dni młodzieży to jedna wielka szkoda na majątku każdego Polaka a najbardziej tych co nie są katolikami, ciekawe co powiedzieli by katolicy jakby im powiedziano każdy dostaje to emerytury lub poborów po 10 zł. ale nie ma tych ŚDM ?

 • Olgierd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 16:54 ~Olgierd

  "... ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy będzie to już trzeci zarząd tego kolejowego molocha...."
  Tak to jest gdy zamiast kwalifikacji merytorycznych kieruje się lojalnością. Niekompetencja ludzi z PiSowskiego rozdania przeraża.

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 16:47 ~qaz


  zenek~zenek

  Ale za PO to by to pod dywan zamietli i uciszyli sprawę.
  stonka~stonka

  I to jest powód by głosować na obecną władzę? Szczerze mówiąc jak mam wybierać między inteligentnym złodziejem a złodziejem który dał się złapać to wolę tego pierwszego. Jest szansa że będzie kradł w taki sposób by kury znoszącej złote jajka nie zarżnąć.


  Zawsze glupota jest drozsza niz zlodziejstwo (zwlaszcza domniemane wina Tuska)

 • asxASDdD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 16:47 ~asxASDdD

  do CBA 5 lipca 2016 r. zawiadomienie skierował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
  ADAMCZYK WSTRZYMAŁ NATYCHMIASTOWO WYPŁATYĘ I 70% Z KWOTY 1,9 MLN NIE ZOSTAŁO WYPŁACONYCH

 • PROPAGTVN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 16:46 ~PROPAGTVN

  do CBA 5 lipca 2016 r. zawiadomienie skierował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
  ADAMCZYK WSTRZYMAŁ NATYCHMIASTOWO WYPŁATYĘ I 70% Z KWOTY 1,9 MLN NIE ZOSTAŁO WYPŁACONYCH

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2017 16:17 ~stonka

  kolejarz~kolejarz

  kto beknie za pendolino ?

  A co Ci się w Pendolino (Alstom EMU250) nie podoba? Że dłuższe o 37 metrów do Darta, że zabiera 48 osób więcej niż Dart, że ma dwa silniki więcej niż Dart, że mocy ma o 236% więcej niż Rart? ...czy może nie podoba Ci się, że Pendolino może działać na trzech różnych systemach zasilania? A może dopuszczalna prędkość eksploatacyjna o 90 km/h wyższa od Darta Ci się nie widzi?
  No chyba, że kolega ma na myśli zamówienie pociągów dla których infrastruktura nie była i na dzień dzisiejszy nie wiadomo kiedy będzie gotowa...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »