Informacje

28.02.2017 20:59 Materiał Programu "UWAGA!" TVN

Są poszukiwani listem gończym. Wciąż prowadzą dom opieki

SERWISY:

Skandaliczne zaniedbania urzędników nadzorujących prywatne domy opieki. Pomimo sygnałów płynących do Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie o przestępczej działalności właścicieli placówki w Nieporęcie, ośrodek nadal funkcjonuje i trafiają do niego kolejni majętni staruszkowie. Jaką rolę w procederze odgrywa pracownik socjalny szpitala w Grodzisku Mazowieckim?

Po raz pierwszy o placówce opiekuńczej w podwarszawskim Nieporęcie usłyszeliśmy w grudniu zeszłego roku. Trafiła tam, cierpiąca na demencję, ciotka Marka Foty.

- Jak pierwszy raz pojechaliśmy z siostrą do tego ośrodka, pan nas wpuścił do ciotki. Tam rozmawialiśmy. W pewnym momencie do siostry mówi: "Ewa, wiesz co, ja to bym chciała, żeby to wszystko, co mam, przepisać na Marka", czyli na mnie. W tym momencie znalazł się właściciel i natychmiast zaczął nas wypraszać - relacjonował dziennikarzom "UWAGI!" mężczyzna.

Jak dodał, nie wiedział o tym, że w czasie wizyt u ciotki był podsłuchiwany, a gdy próbował ponownie zobaczyć się z krewną, nie został już do niej wpuszczony.

ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ NA STRONIE PROGRAMU "UWAGA!" TVN

Poszukiwani

Przeznaczone dla starszych osób ośrodki, prowadzone przez małżeństwo Dulińskich i ich syna, działają od kilkunastu lat. Ich siedziby znajdowały się w różnych podwarszawskich miejscowościach. Dotarliśmy do właścicieli nieruchomości. Część z tych osób nie miała żadnych zastrzeżeń, inni narzekali na problemy z płatnościami. W dwóch przypadkach pojawiły się informacje o izolowaniu pensjonariuszy i możliwości pozbawiania ich majątków. Nikt nie chciał tego potwierdzić przed kamerą. W prokuraturze odnaleźliśmy jednak sprawę Zofii Tarasin.

- Dowiedzieli się, że ma ona znaczny majątek - powiedział Artur Oniszczuk z Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga- Północ. - Postanowili, że to mienie, które posiadała, przynajmniej w części przywłaszczą. Wraz z pokrzywdzoną udawali się do banku, sama pokrzywdzona wypłacała pieniądze, a następnie te pieniądze były przywłaszczane - opisywał prokurator. Oszuści zabrali jej w ten sposób ponad 1,6 mln zł, a do tego jeszcze usiłowali przywłaszczyć 600 tys. zł.

Obecnie małżonkowie Małgorzata i Cezary Dulińscy są poszukiwani listem gończym. Pomimo prawomocnego wyroku trzech i pół roku więzienia, zignorowali wezwanie do stawienia się w zakładzie karnym. Tymczasem w internecie nadal można odnaleźć nagrania z udziałem poszukiwanych. Między innymi broniącego się przed zarzutami Cezarego Dulińskiego. Na filmie, zaprezentowanym na facebookowym profilu "Stop pomówieniom", można zobaczyć, jak wyglądały rozmowy ze staruszką.

Mieszkanie kupił notariusz

Zofii Tarasin nie ma już w Nieporęcie. Na zdjęciach z monitoringu podwarszawskiej placówki widać jak odbierają ją członkowie dalszej rodziny. Cierpiąca na demencję, ponad 90-letnia dzisiaj staruszka, przebywa w domu opieki pod Krakowem. Ukradzionych kobiecie pieniędzy nie udało się odzyskać. Przepadło też mieszkanie w centrum stolicy. Jak dowiedzieli się dziennikarze "UWAGI!", pani Zofia przekazała lokal właścicielce ośrodka w Nieporęcie w zamian za dożywotnią rentę, która następnie zamieniona została na mniej korzystną umowę 10-letniej renty. Następnie zaś mieszkanie Zofii Tarasin kupił notariusz, który brał udział w przepisywaniu lokalu.

On sam odmówił wypowiedzi przed kamerą. Powołał się na obowiązującą go tajemnicę notarialną i odesłał nas do rzecznika Izby Notarialnej w Warszawie. - Jeżeli taki notariusz wiedział już w tym momencie, że zamierza nabyć tę nieruchomość, lub jest nią zainteresowany, wtedy ocena takiego działania może być dokonywana przez pryzmat bezwzględnego zakazu dokonywania czynności, które dotyczą samego notariusza - powiedziała Jolanta Monika Niedziela z Okręgowej Izby Notarialnej w Warszawie.

To jednak nie wszystko. Ten sam warszawski notariusz występował również w sprawie 86-letniej pani Heleny, ciotki pana Marka. Okazuje się, że kobieta zdążyła już przekazać notarialne pełnomocnictwo do kont bankowych prowadzącemu ośrodek synowi skazanego małżeństwa. Dwa tygodnie po podpisaniu pełnomocnictwa biegła sądowa uznała, że majętna staruszka nie ma świadomości tego, co robi.

Polecała dom opieki

Z naszych ustaleń wynika, że obecnie prowadzona przez syna małżonków Dulińskich placówka nadal działa. To możliwe ponieważ pensjonariuszy do ośrodka kieruje osoba zaufania publicznego, jaką jest pracownica socjalna szpitala w Grodzisku Mazowieckim Wiesława R.. Ta sama, która wysłała do Nieporętu nie tylko panią Helenę, ale też naszego dziennikarza, mówiącego o bogatym stryjku. Podobnie było także wtedy, gdy nasza dziennikarka, udająca sąsiadkę zamożnej staruszki, poprosiła o pomoc Wiesławę R.. Pracownica szpitala również poleciła dom w Nieporęcie, twierdząc jednocześnie, że placówka działa legalnie i jest pod nadzorem gminy.

Tymczasem ośrodek nie posiada żadnych zezwoleń i działa poza prawem, co potwierdziła nam Ewa Zalewska, kierowniczka Ośrodka Pomocy społecznej w Podkowie Leśnej. - Sprawdziliśmy ten ośrodek - mówiła w rozmowie z reporterem "UWAGI!" i dodała, że nie potrafi wytłumaczyć, dlaczego wciąż kierowani są tam ludzie.

Zapytaliśmy Wiesławę R. o sprawę, ta jednak zaprzeczyła, jakoby współpracowała z domem opieki. - Jestem pracownikiem socjalnym - stwierdziła. - Nikomu tam się nie stała krzywda, nikt nie był zaniedbany - utrzymywała. Dodała też, że nie słyszała, jakoby ktokolwiek był oszukany. - Ja w takie rzeczy nie wnikam - mówiła. Zaprzeczyła też temu, że - polecając placówkę - kierowała się sytuacją majątkową przyszłych pensjonariuszy.

Natomiast zarządzający domem opieki syn poszukiwanych Małgorzaty i Cezarego Dulińskich, gdy zapytaliśmy go o to, dlaczego wciąż przyjmuje do siebie podopiecznych, stwierdził, że w domu opieki jest "nikim". - Nie mam z panem o czym rozmawiać - stwierdził.

Dlaczego nie zareagowali?

Tymczasem, jak powiedział Artur Oniszczuk, śledczy od dawna informowali wojewodę o tym, że prowadzone przez państwa Dulińskich domy opieki nie mają zezwolenia wojewody. - Kilkukrotnie informowaliśmy urząd wojewódzki, wojewodę, że takie domy są prowadzone - wspomniał i dodał, że śledczy alarmowali o tym już na etapie postępowania przygotowawczego, które toczyło się od 2013 roku.

Na wyznaczenie spotkania z osobami, które odpowiedzialne są za skandaliczne zaniedbania i tolerowanie działalności nielegalnej placówki, czekaliśmy przez tydzień. Urzędnicy ostatecznie odmówili nam jednak odpowiedzi na jakiekolwiek pytania, tłumacząc że składają zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę pensjonariuszy ośrodka w Nieporęcie.

Początkowo również pisemnie Urząd Wojewódzki odmówił jakichkolwiek informacji o działaniach urzędników. W końcu otrzymaliśmy jednak pisemną odpowiedź. Urząd przyznał, że kontrolował placówkę i półtora roku temu wymierzył jej właścicielce 10 tysięcy złotych kary. Urzędnicy twierdzą, że nie mogą zamknąć placówki bo według nich przepisy pozwalają na to tylko w przypadku zagrożenia zdrowia i życia ludzi. Obecnie w ośrodku trwa kolejna kontrola.

ZOBACZ TEŻ PIERWSZĄ CZĘŚĆ REPORTAŻU PROGRAMU "UWAGA!" TVN:


UWAGA! TVN/ kz/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dyzma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 12:46 ~Dyzma

  aniol~aniol

  Co dzieje sie w kraju ze nikt nic nie wie,taki bajzel trwa od 27lat robta co chceta,jak dlugo mozna tak oszukiwac ludzi czy to juz jest normalnoscia,gdzie kontrole jakie,ale im wiekszy bajzel w kraju tym lepiej,kazdy dba o swoj stolek a w kraju same przekrety,tak sie bogacimy a co skarbowka na to.

  Gdzieś ty się uczył pisać? Od hrabiego Ponimirskiego?

 • LOwsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 11:00 ~LOwsd

  No to gdzie jest policja??? Dlaczego nie są aresztowani???? Mieli sie zgłosić??? hahaha no może jeszcze taxówke państwo wyśle......

 • Miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 10:30 ~Miro

  Opiekun, notariusz, urzednik...wszyscy w mafii (bandzie) żerującej na drugim człowieku. Koszmar!

 • koniu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 10:09 ~koniu


  aniol~aniol

  Czy TVN ma docierac do prawdy a co nasi wladcy Panowie nic tylko wojna o stolki czy jeszcze interesuje ich obywatel albo tylko przed wyborami,to my katolicy wiara karze tak robic ze starszymi ludzmi chyba cos nie tak z wami katolicy,hytrosc i lakomstwo prowadzi do pierdla a wystarczylo 27lat by rozwalic wszystko nawet muzgi.
  Lipek~Lipek

  Tego rozpleniło się tyle w ostatnich latach, że by trzeba policję powiększyć 10 razy, prokuraturę i sądy też. A ponadto nad nimi też postawić oddzielne sądy i prokuratury, żeby im patrzyły na ręce. Myślisz, że sam Ziobro, Błaszczak i Kaczyński dadzą radę?

  nie wierze w to ze nikt nic nie wiedzial z urzednikow i milczal czyli Dostal dzialke to tak jak z produkcja papierosow,hale dostawy tytoniu czy odbior towaru to nie jedna paczka wszyscy wiedzieli od wojewody do soltysa tylko zmowa milczenia czyli mafia.

 • Kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 10:01 ~Kolo


  aniol~aniol

  Czy TVN ma docierac do prawdy a co nasi wladcy Panowie nic tylko wojna o stolki czy jeszcze interesuje ich obywatel albo tylko przed wyborami,to my katolicy wiara karze tak robic ze starszymi ludzmi chyba cos nie tak z wami katolicy,hytrosc i lakomstwo prowadzi do pierdla a wystarczylo 27lat by rozwalic wszystko nawet muzgi.
  Lipek~Lipek

  Tego rozpleniło się tyle w ostatnich latach, że by trzeba policję powiększyć 10 razy, prokuraturę i sądy też. A ponadto nad nimi też postawić oddzielne sądy i prokuratury, żeby im patrzyły na ręce. Myślisz, że sam Ziobro, Błaszczak i Kaczyński dadzą radę?
  Nie, nie dadzą rady, bo ich to nie obchodzi. Ich obchodzi koryto i aby uwalić Tuska.

 • panal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 09:34 ~panal

  To juz nie pierwszy raz pokazywany Taki osrodek co tak naprawde sie dzieje z tymi starszymi ludzmi czy tylko zyski sie licza i majatki tych osob jak to sie dzieje ze nikogo to nie obchodzi co napisane przy wejsciu brak jakiejkolwiek kotroli,sanepidu,skarbowki czy nawet Policji to jak bez meldunkow tam przebywaja,dziwne troche sama ewidencja obywatela czyli bajzel w calym kraju.

 • Lipek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 08:39 ~Lipek

  aniol~aniol

  Czy TVN ma docierac do prawdy a co nasi wladcy Panowie nic tylko wojna o stolki czy jeszcze interesuje ich obywatel albo tylko przed wyborami,to my katolicy wiara karze tak robic ze starszymi ludzmi chyba cos nie tak z wami katolicy,hytrosc i lakomstwo prowadzi do pierdla a wystarczylo 27lat by rozwalic wszystko nawet muzgi.

  Tego rozpleniło się tyle w ostatnich latach, że by trzeba policję powiększyć 10 razy, prokuraturę i sądy też. A ponadto nad nimi też postawić oddzielne sądy i prokuratury, żeby im patrzyły na ręce. Myślisz, że sam Ziobro, Błaszczak i Kaczyński dadzą radę?

 • mmmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 08:27 ~mmmm

  aniol~aniol

  Czy TVN ma docierac do prawdy a co nasi wladcy Panowie nic tylko wojna o stolki czy jeszcze interesuje ich obywatel albo tylko przed wyborami,to my katolicy wiara karze tak robic ze starszymi ludzmi chyba cos nie tak z wami katolicy,hytrosc i lakomstwo prowadzi do pierdla a wystarczylo 27lat by rozwalic wszystko nawet muzgi.

  No cóż są tacy we władzy którzy wreszcie chcą coś zdrobić dobrego ale jeśli im ciągle przeszkadzają pozostali no to niestety nie jest proste..

 • aniol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 07:49 ~aniol

  Czy TVN ma docierac do prawdy a co nasi wladcy Panowie nic tylko wojna o stolki czy jeszcze interesuje ich obywatel albo tylko przed wyborami,to my katolicy wiara karze tak robic ze starszymi ludzmi chyba cos nie tak z wami katolicy,hytrosc i lakomstwo prowadzi do pierdla a wystarczylo 27lat by rozwalic wszystko nawet muzgi.

 • Emil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2017 06:49 ~Emil

  urzędnicy są bardzo zapracowani, wojewoda tym bardziej. Dobra zmiana to heroiczny wysiłek. Wprowadzą tabletki "zamiast" w miejsce tych "po"? A jestem zainteresowany również tabletkami "trać logiczne myślenie". One są już dostępne, ale reglamentowane.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »