Informacje

12.11.2013 19:09 decyzja sądu

Są pierwsze wyroki
po zamieszkach z 11 listopada

SERWISY:


W warszawskim sądzie rejonowym zapadły we wtorek pierwsze wyroki po zajściach, do jakich doszło na ulicach stolicy 11 listopada podczas Marszu Niepodległości. Skazane zostały dwie osoby - jedną ukarano grzywną, drugą - ograniczeniem wolności.

- Do sądu wpłynęły już wnioski dotyczące trzech kolejnych osób, będą one rozpoznawane w środę - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Agnieszka Domańska.

Kara grzywny

"Do sądu wpłynęły już wnioski dotyczące trzech kolejnych osób, będą one rozpoznawane w środę" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Agnieszka Domańska.

Jak poinformowała Domańska, pierwszej ze skazanych we wtorek przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia osobie zarzucono naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza oraz jego znieważenie; drugiej postawiono zarzut znieważenia funkcjonariusza.

W obu przypadkach orzeczono nawiązki na rzecz pokrzywdzonych. Wobec jednej ze skazanych osób sąd wymierzył karę grzywny (1,5 tys. zł grzywny, 400 zł nawiązki, 430 zł kosztów sądowych), drugiej wymierzono karę półrocznego ograniczenia wolności w postaci prac na cel społeczny (w wymiarze 20 godzin miesięcznie, musi też zapłacić 200 zł nawiązki i 600 zł kosztów sądowych).

Prokuratura przystała na kary

Jak poinformował PAP rzecznik komendanta stołecznego policji st. asp. Mariusz Mrozek, dwóch kolejnych mężczyzn, którym przedstawiono zarzut czynnej napaści na policjanta, przyznało się do winy i zaproponowało dobrowolne poddanie się karze. W pierwszym przypadku są to dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat, 1,5 tys. zł nawiązki i pięcioletni zakaz udziału w zgromadzeniach; w drugim - dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na cztery lata, 500 zł nawiązki i cztery lata zakazu uczestniczenia w zgromadzeniach w Święto Niepodległości.

Prokuratura przystała na zaproponowane przez nich kary, ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd.

72 osoby zatrzymane

Podczas zorganizowanego w poniedziałek w Warszawie przez środowiska narodowe Marszu Niepodległości doszło do burd m.in. w pobliżu budynku ambasady rosyjskiej. Do zamieszek doszło też przed skłotami przy ul. ks. Skorupki i ul. Wilczej oraz na pl. Zbawiciela, gdzie podpalono instalację "Tęcza", która została naprawiona zaledwie kilka dni wcześniej.

Jak dotąd zatrzymano 72 osoby w związku z napaścią na funkcjonariuszy, chuligaństwem i niszczeniem mienia. Wśród zatrzymanych jest jedna osoba podejrzewana o podpalenie tęczy oraz trzy w związku z podpaleniem kabiny wartowniczej przy ambasadzie, próbami wejścia na jej ogrodzenie oraz obrzucania terenu ambasady racami. Podczas poniedziałkowych zajść rannych zostało 12 policjantów.

TAK WYGLĄDAŁY ZAJŚCIA PODCZAS PRZEJŚCIA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI:Zniszczenia po marszu:

 

PAP/ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Fuck the system

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2013 13:16 ~Fuck the system

  Po to jest ten wandalizm, żeby pokazać władzy, że nie ma zgody na takie traktowanie ludzi, a Wy idioci jeszcze się czepiacie tych osób ?!

 • wwa2013

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 12:18 ~wwa2013

  prace społeczne w miejscu zamieszkania wielkim napisem "wandal".

 • Tom Horn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 11:48 ~Tom Horn

  To jest żałosne 2 osoby ukarane śmiesznie niską grzywną. Jak długo jeszcze będziemy oglądać akty agresjii wandalizmu itp. Policja zatrzyma a Sąd wypuści sędzia nie dopatrzy się winy przecięż to 1 raz okazał skruche niska szkodliwość itp. Jest wina i kara być powinna adekwatna do popełnionego wykroczenia a pzredewszystkim nieuchronność kary. Co to za grzywna 1400 zł ? 10-20-50 tys. prace społeczne przy odnawianiu tęczy sprzątaniu ulic itp Resztę strat pokryje Skarb Państwa lub ubezpieczyciel patrz podatnik. Tęcze proponuje jeśli odnawiać to zrobić ją całą metalową i pokryć kolorową farbą

 • tur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 11:14 ~tur

  a kiedy poniosą odpowiedzialnosc władze z PO, hgw i Sienkiewicz co zapewniali ze są swietnie przygotowani na 11 listopada ?
  Czy to swiete krowy?

 • Zdzichu123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 10:59 Zdzichu123

  bardzo symboliczne te kary jakby spłacał przez parę lat to by się jeden z drugim czegoś nauczył!a może sprzątać wokół ambasady malować płoty na własyn koszt ???

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 10:08 ~obserwator

  Takie kary, to kpina. Kary powinny być tylko finansowe, ale za to bardzo wysokie, np. 100 000 zł. Do końca życia by spłacali.

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 10:08 ~Wawka

  Na te kary finansowe dostaną bezzwrotne zapomogi ze środowisk kibolskich, które mają kasę z narkotyków.

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 10:05 ~Wawka

  12.11.2013 20:06 ~Żołnierz…
  Dziwny masz wzrok twierdząc, że ci zadymiarze nie brali udziału w MN. Na wielu filmikach widać, jak przerywają kordon "ochrony MN", robią to co robią, a następnie zmykając przed policją ponownie wtapiają się w MN, przepuszczeni łaskawie przez ochronę MN. A wielu z nich ma nawet na pysiach chusty. I nie są to chusty w kwiatki, tylko w barwach znanych nam wszystkim. Tobie pewnie też.

 • ejaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 10:05 ~ejaga

  Co za dzicz,ostra amunicja powinni wystrzelać,ta bezmyślna hołotę

 • butterfly_bb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 09:39 ~butterfly_bb


  butterfly_bb~butterfly_bb

  Jako dodatkową karę niech bedzie to, że policja pokaże w mediach (lokalnych gazetach, internecie) ich twarze. Niech się wstydzi za nich rodzina, żony, matki, dzieci, niech zobaczy ich szef czy nauczyciel, wychowca... może jak stracą pracę (bo akurat szef nie chce by jego firma kojarzona była z wandalem), jak wychowawca zacznie się bardziej interesować pryncypałem (bo jest jednak jakiś problem wychowawczy) to może w takich sytaucjach zastanowią się zanim będą wszczynać burdy, niszczyć mienie prywatne i państwowe, niszczyc piękne Święto. Mnóstwo ludzi nie pokazuje się w tym dniu w centrum, nie świetuje z rodakami właśnie ze względu na tych pseudopatriotów. Wielka szkoda i wstyd. Liczę, że zmieni się prawo i stanie sie bardziej restrykcyjne
  kubatkubat

  A nie uważasz, żę ich będzie to nobilitowało w środowisku zadymiarzy?

  Nie, nie uważam tak.Większość się skryła pod czapkami, chustami, kominiarkami, nie są to wieć tacy chojracy i nie chęłpią się tym publicznie. Co dla niektórych więc mogłaby to być jakaś kara.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »