Informacje

12.02.2014 15:21 Pieniądze także dla Łazienek i Biblioteki Narodowej

Są pieniądze na teatr Warlikowskiego.
19 mln zł na remont hali

SERWISY:


19 mln zł dofinansowania otrzyma Nowy Teatr – zdecydowało ministerstwo kultury. Pieniądze pozwolą wyremontować dawna halę MPO przy ul. Madalińskiego. Na ministerialną dotację mogą liczyć także teatr Kwadrat, Łazienki Królewskie oraz Biblioteka Narodowa, która zrewitalizuje Pałac Krasińskich.

Nowy Teatr prowadzony przez wybitnego reżysera Krzysztofa Warlikowskiego jest jedną z 18 instytucji, które dostaną łącznie 275 mln zł w ramach programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego". Jest on dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

85 procent całkowitego kosztu

19 mln zł będzie przeznaczone na budowę Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr. Kwota przyznana w ramach dotacji to 85 proc. całkowitego kosztu projektu. Pozostała część ma pochodzić z budżetu miasta.

W czerwcu 2014 rozpoczną się roboty budowlane, których zakres obejmie adaptację zabytkowej hali warsztatowej z 1927 roku, nowe zagospodarowanie terenu oraz modernizację budynku administracyjnego. Prace będą trwały rok.

W lecie 2015 roku planowane jest otwarcie Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr przy Madalińskiego.

Pieniądze także dla Łazienek, teatru Kwadrat i Biblioteki Narodowej

- To był jeden z najlepszych konkursów jakie ministerstwo kultury do tej pory przeprowadziło. O środki finansowe starało się trzystu beneficjentów, dwustu przeszło etap formalno-prawny i merytoryczny, a osiemnastu - zwyciężyło w finale konkursu. Zwycięskie projekty zostały przygotowane na najwyższym poziomie, są różnorodne i pochodzą z wielu miast w Polsce. Wśród dofinansowanych instytucji znajdują się placówki teatralne, akademie muzyczne, biblioteki - a więc mamy dość ładny komplet - powiedział PAP w środę minister kultury Bogdan Zdrojewski, który w środę ogłosił swoją decyzję.

Dofinansowanie otrzymały też m.in. Muzeum Łazienki Królewskie ( 15,2 mln zł na remont Starej Pomarańczarni z Teatrem Stanisławowskim), Biblioteka Narodowa (13,7 mln zł na rewitalizację Pałacu Krasińskich) oraz Teatr Kwadrat (5,7 mln zł na przystosowanie na swoje potrzeby lokalu po kinie Bajka).

Ale najwięcej pieniędzy - ponad 38 mln zł - przyznano Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich na projekt "Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu - innowacja - przestrzeń - edukacja przez kulturę".

PAP/b/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 12:17 ~Wars

  brawo!

 • mis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 23:27 ~mis

  pasażer~pasażer

  ha ha ha następny do brania kasy i robienia szmiry, już Teatr Dramatyczny jest prywatnym folwarkiem za naszą kasę, teraz następny będzie odcinał kupony i zatrudniał znajomków i rodzinę... Brawo, brać jak dają.

  cala prawda!
  ale skoro zdrojewski polecial obejrzec Kabaret az do francji, jakby w Polsce tego nie grali, to juz bylo przesadzone dawno :)
  a teraz graja cabaret w paris I zadnych recenzji, pare linijek I wcale nie pochwalnych L'eXPRESS, TO WSZYSTKO, a tez za polakow pieniadze tam polecieli ....
  a propos rodziny
  a w teatrze juz pracuje byly kochanek - poniedzialek, wieloletnia zona - szczesniak I obecny kochanek claude B, French dancer - ktorego nikt we francji nie zna :)))

  Polske stac ....?

 • Zuz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 17:41 ~Zuz

  To piękne miejsce, dobrze, że znalazły się środki na remont tego zabytku i nowe zagospodarowanie terenu. Mam nadzieję, że będzie nową wizytówką Warszawy.

 • gośc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 17:02 ~gośc

  Ja na zdjęciu widzę bufet- barek.A jak wiadomo BUFET to podstawa każdego teatru. Czy ja może się mylę?

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 16:55 ~pasażer

  ha ha ha następny do brania kasy i robienia szmiry, już Teatr Dramatyczny jest prywatnym folwarkiem za naszą kasę, teraz następny będzie odcinał kupony i zatrudniał znajomków i rodzinę... Brawo, brać jak dają.

 • Nowy Teatr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 16:39 ~Nowy Teatr

  warlikomaniak~warlikomaniak

  Brawo!Bardzo się cieszę! Bo już Norwegowie mieli to remontować-o wstydzie dla Polski!

  Jednak Norwegowie będą to dofinansowywać. Okazuje się, że minister kultury znajduje również fundusze na pożyteczne obieky. Bardzo ładnie !

 • warlikomaniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 15:37 ~warlikomaniak

  Brawo!Bardzo się cieszę! Bo już Norwegowie mieli to remontować-o wstydzie dla Polski!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »