Informacje

06.03.2012 18:36 prace mają ruszyć jesienią

Są pieniądze na teatr
Warlikowskiego

SERWISY:


Władze Warszawy zdecydowały o rozpoczęciu realizacji siedziby Centrum Kulturalnego Nowy Teatr w Warszawie, bez czekania na środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszy etap inwestycji będzie realizowany wyłącznie z budżetu samorządu.


Siedziba Nowego Teatru wraz z centrum kulturalnym ma powstać w miejscu byłej bazy MPO, w przedwojennej hali przy ulicy Madalińskiego.

Początek prac jesienią

- W związku z brakiem możliwości finansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego inwestycji (...), wyłącznie z budżetu samorządu realizowany będzie pierwszy etap prac polegający na adaptacji i modernizacji zabytkowej hali oraz remoncie istniejącego budynku administracyjnego - poinformowała Cichowicz-Vedral, dodając, że jest to przełomowa decyzja w historii Nowego Teatru i koniec przedłużającego się oczekiwania Krzysztofa Warlikowskiego oraz jego zespołu na siedzibę.

- Zgodnie z rozmowami z ministerstwem kultury, jako wkład własny do tego projektu, na budowę Centrum Kulturalnego, mieliśmy przeznaczone ok. 10,7 mln zł. środki mieliśmy zarezerwowane w naszym budżecie już od ubiegłego roku, teraz zmieniamy ich przeznaczenie - na pierwszy etap prac, modernizację i adaptację hali przy Madalińskiego. Prace powinny się rozpocząć jesienią tego roku, a jesienią 2013 roku hala powinna być gotowa - powiedziała PAP Kłąb.

Dofinansowanie z ministerstwa?

O możliwości wsparcia inwestycji zapewniało jeszcze w lutym ministerstwo kultury.

Nowy Teatr mógł otrzymać dofinansowanie - za pośrednictwem resortu - z Krajowej Rezerwy Wykonania. To pula pieniędzy, jaką Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przeznaczyło do podziału pomiędzy województwa najlepiej gospodarujące środkami unijnymi. Została utworzona z środków wspólnotowych przeznaczonych na 2007-13.

Ministerstwo kultury nie podało wówczas, jaka ewentualnie kwota dofinansowania może być zaoferowana dyrektorowi Nowego Teatru Krzysztofowi Warlikowskiemu. Dofinansowanie projektu budowy Centrum Kultury Nowy Teatr w Warszawie, przy udziale środków UE, miało być uzależnione od wyników procesu negocjacji z Komisją Europejską i Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, co do sposobu podziału dodatkowych środków przyznanych sektorowi kultury. Resort informował też, że czeka na potwierdzenie 20-procentowego wkładu miasta. 10,7 mln zł od miasta to ok. 15 proc.

- Żadna informacja z ministerstwa kultury (w sprawie zwiększenia wkładu własnego z 15 do 20 proc. - PAP) do nas nie dotarła (...). Zakładaliśmy jednak, że jeżeli otrzymamy taką propozycję, to się nad nią zastanowimy - powiedziała PAP we wtorek Kłąb.

"Teatr jest chyba zmęczony"

Podkreśliła, że miasto jest zdeterminowane, żeby Nowy Teatr wreszcie ruszył. - Teatr chyba jest też już trochę zmęczony czekaniem. Chcemy, żeby to po prostu zaczęło funkcjonować - podkreśliła Kłąb. Dlatego - jak dodała - pieniądze zarezerwowane pierwotnie jako wkład własny przeznaczono na pierwszy etap inwestycji.

Rozmawialiśmy dzisiaj z przedstawicielami teatru. Stwierdzili, że adaptacja hali przy Madalińskiego za pieniądze, które oferujemy, pozwoli na zbudowanie sali teatralnej na 500 miejsc, sali prób i niewielkiego foyer - poinformowała Kłąb.

Teatr wraz z miastem stołecznym Warszawa będzie nadal aplikował o środki z funduszy europejskich i norweskich na zagospodarowanie terenu zielonego oraz kolejne etapy inwestycji.

PAP/ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WOLA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2012 10:16 ~WOLA

  DIKŁADANIE !!!!

  WAW~WAW

  Niech będą Tańsze Bilety do tych które już istnieją !!!!!

 • mokotowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2012 08:54 ~mokotowiak

  Nareszcie !

 • Pan_Tarey

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2012 07:32 ~Pan_Tarey

  Brawo!!

 • kulturalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2012 22:41 ~kulturalny

  Najlepiej w ogóle nie inwestowac w kulturę, nie budowac teatrów, bo po co?! komu potrzebna kultura, niech z kolejnych pokoleń rosną analfabeci...
  W Polsce na kulturę są wydawane śmieszne pieniądze, za granicą nawet w niewielkich miasteczkach działają teatry, a u nas?! żenada ;/

 • vvv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2012 20:02 ~vvv

  władze wawy mają za dużo kasy, trzeba będzie podnieść ceny biletów ztm albo wody i wypłacić premie urzednikom.

  Co ta władza taka rozrzutna nie czeka na dofinansowanie?

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2012 19:05 ~WAW

  Niech będą Tańsze Bilety do tych które już istnieją !!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »