Informacje

26.03.2019 21:23 warszawa szykuje się na strajk nauczycieli

"Są dzielnice, gdzie 100 procent szkół podstawowych będzie strajkować"

SERWISY:


- Szykujemy placówki kultury i sportu, żeby zajęły się alternatywnie dziećmi. Pomoże też transport miejski, który będzie przewozić dzieci do szkoły, gdzie będzie coś w rodzaju dyżuru - opowiadał o przygotowaniach
na strajk nauczycieli Rafał Trzaskowski w "Tak jest". Wcześniej na posiedzeniu sztabu kryzysowego, władze miasta poinformowały, że w akcji weźmie udział 90 procent warszawskich szkół.

Rafał Trzaskowski był pytany przez prowadzącego Andrzeja Morozowskiego o to, jakie rozwiązania proponuje stolica na czas strajku nauczycieli. - Pracujemy nad tym. Problem w tym, że rząd nie rozmawia ani z nauczycielami ani z samorządami. Słyszymy jakieś księżycowe opowieści, że rząd będzie ściągał do pracy nauczycieli emerytów, żeby organizowali egzaminy, a z karty nauczycieli jasno wynika, że nauczyciele emeryci nie mogą pracować - odpowiedział.

Zaznaczył, że do strajku szykuje się 90 procent szkół i ponad 60 procent przedszkoli. - Mamy takie dzielnice w Warszawie jak na przykład Rembertów czy Wilanów, gdzie 100 procent szkół podstawowych będzie strajkować, albo takie jak Ursynów, gdzie tylko dwie szkoły nie będą strajkować - mówił prezydent Warszawy. Jak dodał, 8 kwietnia może się jednak okazać, że do pracy nie przyjdą wszyscy nauczyciele.

- Będzie apel do rodziców, żeby dzieci zostały w domach, tam gdzie to możliwe. Zaapelujemy też do pracodawców, żeby pozwolili przyjść rodzicom z dziećmi do pracy przynajmniej w tych pierwszych dniach strajku. Szykujemy też placówki kultury i sportu, żeby zajęły się alternatywnie dziećmi. Pomoże też transport miejski, żeby przewozić dzieci do szkoły, gdzie będzie coś w rodzaju dyżuru - wyliczał Trzaskowski.

Największy w historii III RP

Jak wskazał prezydent stolicy, to pierwszy tak duży strajk oświaty w historii ostatnich 30 lat. - Takiego doprowadzenia nauczycieli na kraniec wytrzymałości nigdy nie było. Sytuacja jest wyjątkowa. Sztab kryzysowy będzie funkcjonował codziennie. Będziemy też informować rodziców, które szkoły są zamknięte - zapowiadał.

I dodał, że ma nadzieję na to, że pięć dni przed strajkiem miasto będzie miało już wykaz szkół, które będą zamknięte.

Wykaz zamkniętych szkół i przedszkoli zostanie opublikowany, a informacje z tym związane rodzice będą mogli znaleźć na stronach www.edukacja.warszawa.pl oraz www.ue.warszawa.pl.

Posiedzenie sztabu kryzysowego

Rafał Trzaskowski wziął we wtorek udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego, powołanego przez władze miasta w związku z zapowiadanym strajkiem. Powiedział, że w stolicy "olbrzymia większość szkół podstawowych będzie objęta strajkiem. - Podobnie jest ze szkołami ponadpodstawowymi - dodał.

Jak poinformował Trzaskowski, jeśli chodzi o przedszkola, to referendum pokazało, że 60 procent przedszkoli również weźmie udział w strajku.

Obecna na konferencji wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, odpowiedzialna w ratuszu między innymi za edukację, przypomniała, że referenda w szkołach zakończyły się w poniedziałek. Dodała, że ratusz potrzebuje bardzo szczegółowych danych z każdej placówki oświatowej, aby wiedzieć, czy zostaną zamknięte i czy na przykład będą takie, gdzie będzie można zorganizować dla dzieci opiekę nauczycieli, którzy do strajku nie przystąpili.

Kaznowska zwróciła też uwagę, że "dosłownie parę dni przed strajkiem, a właściwie w dniu strajku będziemy wiedzieć, ile placówek oświatowych bierze udział w strajku". - Sytuacja może być bardzo, bardzo dynamiczna. Jak pokazują wszystkie dane, to największy strajk w oświacie w historii naszego kraju - zauważyła.

Jak mówiła, "sztab kryzysowy skupia się przede wszystkim, żeby przygotować miasto do zaopiekowania się jak największą ilością dzieci i młodzieży". - Chodzi przede wszystkim o zagwarantowanie bezpieczeństwa warszawskiej młodzieży. To są nasze podstawowe priorytety - dodała.

Kaznowska poinformowała, że 2 kwietnia zostanie przygotowana informacja dla rodziców, które ośrodki kultury i sportu będą otwarte dla młodzieży ze względu na strajk.

Chcą tysiąca złotych podwyżki

Wszystkie trzy największe związki zawodowe działające w oświacie: Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP), Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych domagają się podwyżek wyższych niż proponuje rząd.

We wtorek w piśmie do wicepremier Szydło ZNP i FZZ podtrzymały swoje żądania zgłoszone w ramach sporów zbiorowych. Domagają się wzrostu wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych oraz pracowników administracji i obsługi o tysiąca złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku.

Strajk rozpocznie się prawdopodobnie 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma odbyć się egzamin gimnazjalny, 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty, a 6 maja mają się rozpocząć matury.

PAP/mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 07:28 ~Tomek

  Popieram protest nauczycieli.

 • kulig

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2019 06:57 ~kulig

  warszawiak~warszawiak

  A dlaczego nikt nie zbiera podpisów pod odwołaniem tego marnego prezydenta ?
  Przecież tylko tak można go zrzucić ze stanowiska...


  Są zbierane.
  Trzeba tylko poszukać w necie.
  Jest szansa na referendum.

 • paco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 21:46 ~paco

  warszawiak~warszawiak

  A dlaczego nikt nie zbiera podpisów pod odwołaniem tego marnego prezydenta ?
  Przecież tylko tak można go zrzucić ze stanowiska...

  a dlaczego ktoś ma zbierać podpisy pod odwołaniem prezydenta skoro dopiero co większość warszawiaków zagłosowała właśnie na niego?i w ogóle chyba trochę za wcześnie żeby oceniać czy jest marny czy nie...

 • lider

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 21:42 ~lider

  Protest jest przewidywany na 8 kwietnia, co oznacza, że może dojść do paraliżu egzaminów. Dodatkowo Sławomir Broniarz zapowiada, że w razie gdyby ten protest nie przyniósł skutku, to w odwodzie jest jeszcze kwestia promocji do kolejnych klas.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 20:50 ~warszawiak

  A dlaczego nikt nie zbiera podpisów pod odwołaniem tego marnego prezydenta ?
  Przecież tylko tak można go zrzucić ze stanowiska...

 • Kowalczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 20:04 ~Kowalczyk

  PSL załatwiło bardzo dużo pracy w szkolnictwie dla swoich.

 • Bea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 17:04 ~Bea


  warszawiak~warszawiak

  Czego by nie powiedział i nie zrobił to ja w nim widzę jedynie osobę wspierająca zwyrodnienia.

  ojciec bliźniaczek~ojciec bliźniaczek

  Co znaczy "zwyrodnienia"? To, że mówi mądrze, jest inteligentny i kulturalny?

  Kulturalny, może i tak. Inteligentny- Jak na takie stanowisko? Wątpię.

 • Lester Burnham

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 14:10 ~Lester Burnham

  qperNIK~qperNIK

  Odkąd prezes ZNP zaszantażował rodziców nie udzielaniem promocji uczniów do kolejnych klas, strajk nauczycieli dla mnie nie istnieje. ZERO POPARCIA. Bezczelna polityczna rozgrywka.
  A pan Broniarz nie powinien być już żadnym prezesem.

  Podpisuje się pod tymi słowami obiema rękami. Może niech Pan Stuhr nawiąże jakąś zabawna anegdotkę o używaniu dzieci w walkach?

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 12:08 ~stonka

  gośc~gośc

  Element typowej totalitarnej indoktrynacji orwellowskiej - już od najmłodszych lat dziecko straszyć brakiem demokracji, ciągłą wojną, łamaniem konstytucji i praw LGBT, bo takim lepiej później kierować.

  Brawo wyborcy, takiego chcieliście/chcieliśmy prezydenta miasta !!!!

  Jak bym TVPiS oglądał...

 • Sławomir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 10:43 ~Sławomir

  Mamy w ręku potężny oręż jakim jest promocja uczniów, jeśli go wykorzystamy to edukacji grozi kompletny kataklizm - powiedział prezes Broniarz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »