Informacje

15.04.2011 17:45 Drogowcy zbadali: niedoróbki są

S8 do poprawki

SERWISY:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła pierwszą część audytu na trasie ekspresowej S-8. Potwierdziły się obawy: wykonawca będzie musiał usunąć niedoróbki, między innymi na jezdni - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. Prace rozpoczną się za kilka tygodni. O tym, jak duże utrudnienia spowodują, zadecyduje kolejna ekspertyza.

Audyt S8 jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy to "wizualny przegląd" drogi. Ten etap właśnie się zakończył i potwierdził to, co użytkownicy drogi "wizualnie dostrzegli" już pierwszego dnia, a o czym TVN Warszawa informowała jeszcze przed otwarciem trasy: są niedoróbki.

Poprawią jezdnię, wiadukty, nasypy

- Wykonawca będzie musiał nieodpłatnie usunąć m.in. ubytki w wierzchniej warstwie jezdni, wybrzuszenie przy jednym z wiaduktów i zapadnięcie na jednym ze zjazdów - wylicza w rozmowie z tvnwarszawa.pl Marcin Hadaj, rzecznik GDDKiA.

Konsorcjum firm konsorcjum firm: Budimex Dromex SA, Strabag Sp. z o.o., Mostostal Warszawa SA i Warbud S.A będzie też musiało poprawić osuwające się nasypy wiaduktów i uzupełnić kostkę brukową tam, gdzie jej brakuje.

Teraz czas na próbki

Na tym jednak nie koniec kontroli na najdroższej drodze w Polsce (kilometr oddanego niedawno odcinka Powązkowska - Konotopa kosztował przeszło 200 milionów złotych).

GDDKiA pobierze teraz próbki asfaltu. Pojawiło się bowiem podejrzenie, że użyta nawierzchnia zawiera... za mało asfaltu. - Próbki będą badane w naszym laboratorium. Termin ich pobierania ustalimy w przyszłym tygodniu - zapowiedział Hadaj.

Na razie nie zamkną

Jak prace naprawcze wpłyną na ruch na S8? - Na wiosnę lub latem może się zdarzyć, że części pasów będą wyłączane z ruchu w celu naprawy. Postaramy się jednak, by te prace nie miały wpływu na przepustowość jezdni - deklarował już w styczniu w TVN Warszawa Marcin Hadaj.

Teraz pytany o zamknięcia trasy lub jej częsci mówi: nie ma takiej konieczności. Przynajmniej na razie.

- To nie są szczególnie rażące błędy techniczne, które skutkowałyby koniecznością natychmiastową modernizacją drogi - zastrzega Hadaj. Poprawa niedoróbek rozpocznie się za kilka tygodni, po zakończeniu badania asfaltu. Najczarniejszy scenariusz dla kierowców to - według przedstawiciela drogowców - zmiana organizacji ruchu. Jak zastrzega Hadaj, będzie ona konieczna tylko w momencie, kiedy okaże się, że trzeba będzie wzmacniać asfalt.

Karol Kobos/bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • przemek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 11:52 ~przemek

  "nieobywate" ma racje, taka jest prawda o nas polakach i najprawdopodobniej nigdy się to nie zmieni.

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 20:24 ~mark

  tuskolandia rządzi!

 • pomysł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 19:10 ~pomysł

  Tak to jest jak przetarg wygrywają najtańsi, może porównajmy sytuacje do skoków narciarskich i sędziów, wylatuje najlepsza i najgorsza nota, może tak samo robić z przetargami, oczywiście w zależności od ilości zgłoszonych firm.

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 18:43 ~mark

  wszyscy odpowiedzialni za nadzór w czasie budowy już powinni zostać zwolnieni dyscyplinarnie plus kary finansowe. wykonawca powinien położyć nowy asfalt na całej długości na swój koszt, a nie wycinać fragmenty i robić jakieś poprawki. przecież te łaty odpadną od całości jeszcze w tym roku w okolicach Bożego Narodzenia.

 • koziołek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 18:33 ~koziołek

  GDDKiA powinno w umowie zamieścić taki paragraf, że w przypadku stwierdzenia znacznych( bo małe każdemu się zdarzają, nikt nie jest idealny) uchybień kare w wysokości 50% projektu.. ciekawe czy takie rzeczy miały by miejsce.. być może firmy startujące w przetargach wystawiły by większe ceny ale jak by nie patrzył to rzecz, która jest zrobiona raz a dobrze jest niewątpliwie lepsza niż ta poprawiana.. a na jednej poprawce na pewno się nie skończy!!

 • 123456

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 16:31 ~123456

  I tak My za to zapłacimy!!! Pewnie już nie ma firmy co to robiła!!!!

 • WWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 13:19 ~WWA

  POLACY TO PARTACZE!!! KRADNĄ SUROWCE I ZAMIAST NICH DODAJĄ PIACH - POWSZECHNIE STOSOWANA STRATEGIA. STANDARD

 • robson82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 13:12 ~robson82

  Dlatego trzeba pogonić polskie firmy i zatrudnić Chińczyków do budowy dróg, przynajmniej się nauczą następnym razem że przekrętów nie należy robić !!!

  Ja mam pytanie dlaczego nie są zainstalowane ekrany na wysokości coopera i batalionów chłopskich. Już dawcy organów mnie wnerwiają, co weekend to samo co chwila wzium i wzium.

 • alik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 12:44 ~alik

  Polak potrafi zrobić drogo i kiepsko. Żałość ogarnia widząc tak wykonaną pracę.

 • felix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2011 11:02 ~felix

  "Uznanie" dla ministra Grabarczyka. Wykonawstwo tej autostrady to niestety przykład "polnische Wirtschaft". Zdumiewające, że Polacy PRYWATNIE potrafią zadbać o swój dom i jego wykonawstwo. Ale PUBLICZNIE odwrotnie: "albo to moje"?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »