Informacje

15.05.2018 17:33 jedna ze 121 interwencji nad rzeką

Rzucił się do Wisły, by ratować tonącego. "Nie było czasu na zastanawianie"

SERWISY:


- Nie było czasu na zastanawianie. Każda sekunda mogła się zakończyć tragicznie - tak o swojej interwencji mówi policjant, który wskoczył do Wisły, by ratować pijanego mężczyznę. Policja przyznaje, że po legalizacji picia nad rzeką interweniuje częściej - w ostatni weekend aż 121 razy.

- Niestety po alkoholu często włącza się nieśmiertelność, która powoduje, że ryzykujemy życiem swoim, ale też innych osób - powiedział na wtorkowej konferencji rzecznik Komendy Stołecznej Sylwester Marczak. Jak dodał, przykładem nieodpowiedzialnego zachowania są dwa incydenty, które miały miejsce w sobotę i w niedzielę. Oba równie niebezpieczne.

Wskoczył do wody, a policjant za nim

Do pierwszej sytuacji doszło w niedzielę. - W trakcie wykonywania patrolu na bulwarach wiślanych, około godziny 1 w nocy usłyszeliśmy krzyki osób znajdujących się tam. Pobiegliśmy sprawdzić, co się dzieje. Zobaczyliśmy mężczyznę, który znajduje się już w wodzie - opisywał Adrian Kopka-Drzewicki.

- Od razu podjąłem decyzję o ratowaniu mu życia. Wskoczyłem i wydobyłem mężczyznę - mówił dalej. Był wtedy w pełnym umundurowaniu. Jedynie pas z bronią oddał kolegom policjantom. Dopytywany przez dziennikarzy przyznał, że całe zadanie wcale nie było proste. Ratowany bowiem wcale nie chciał pomocy. - Chciał zostać tam, w wodzie. Był agresywny. Był też dość sporej postury - stwierdził policjant.

Akcja trwała w sumie około 10 minut. Mężczyznę udało się wydobyć na brzeg i przekazać ratownikom z karetki pogotowia. To 23-latek. Jak dodał Sylwester Marczak, "był pod wpływem alkoholu, miał ponad dwa promile".

Próbował przepłynąć Wisłę

Do drugiej niebezpiecznej sytuacji doszło w sobotę.

- Dostaliśmy zgłoszenie, że między mostem Łazienkowskim a mostem Poniatowskiego znajduje się człowiek w Wiśle. Podjęliśmy interwencję w ciągu dwóch minut. Dotarliśmy do człowieka prawie w ostatniej chwili - opisywał Piotr Malinowski z Komisariatu Policji Rzecznej. - Osobę podjęliśmy na pokład. Później dowiedzieliśmy się, że próbowała przepłynąć Wisłę. Nie wiem, czy chodziło o zakład, czy o jakąś inną formę - dodał.

Mężczyzna został przetransportowany na brzeg i przekazany ratownikom z karetki pogotowia. Był wyczerpany i wyziębiony, ale po zbadaniu okazało się, że jest w stanie pójść do domu o własnych siłach. Został więc przekazany pod opiekę swoich znajomych, którzy znajdowali się na brzegu.

- Te dwie sytuacje pokazują przede wszystkim brak zdrowego rozsądku, ale też to, jak alkohol przeszkadza nam w podejmowaniu rozsądnych decyzji - podsumował rzecznik KSP.

Więcej interwencji nad Wisłą

Jak wskazała Kinga Czerwińska z Komisariatu Rzecznego Policji, Wisła może wyglądać stosunkowo niewinnie, lecz w rzeczywistości to bardzo niebezpieczna rzeka. - Charakteryzuje się bardzo silnym nurtem. Są na niej mosty, są ostrogi. To wszystko powoduje, że nurt odbijając się tworzy wiry i nawet wprawny pływak z dużym doświadczeniem będzie miał poważne problemy. Tym bardziej osoby młode, niedoświadczone, pod wpływem alkoholu - mówiła na konferencji.

Po tym, jak Rada Warszawy zalegalizowała alkohol na bulwarach policja ma w tym rejonie sporo pracy, szczególnie w weekendy. Od piątku do niedzieli na bulwarach interweniowała w sumie 121 razy. - Interwencje dotyczyły zakłócania ładu i porządku, niszczenia zieleni, zaśmiecania, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, podawania nieprawdziwych danych - powiedział nam Robert Szumiata ze śródmiejskiej policji. Osoby przyłapane przez policję dostawały różne kary - od pouczenia po mandaty wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

- W naszej ocenie, od kiedy można spożywać alkohol na bulwarach wiślanych, liczba interwencji policyjnych wzrosła - dodał Szumiata.

Alkohol nie zwalnia z rozsądku

Legalne picie na bulwarach Flotylli Wiślanej, Grzymały-Siedleckiego, Pattona, Karskiego i Religi jest możliwe od 20 kwietnia - dzięki odpowiedniej uchwale Rady Warszawy. Inna zalegalizowała alkohol na Poniatówce.

- Nie ma najmniejszego powodu, by negować tę sytuację - powiedział na wtorkowej konferencji rzecznik Komendy Stołecznej Policji. - Ale pamiętajmy, że spożywanie alkoholu nie zwalnia nas ze zdroworozsądkowego zachowania. Apelujemy, abyśmy wszyscy dbali o bezpieczeństwo swoje i innych. Dobra zabawa to nie jest zabawa ponad wszystko - podsumował.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2018 12:59 ~abc

  "Po tym, jak Rada Warszawy zalegalizowała alkohol na bulwarach policja ma w tym rejonie sporo pracy..." proszę nie pisać bzdur i głupot, bo wszyscy nagle zdziwieni, że na bulwarach się pije... Pije się od kilkunastu sezonów, także cóż to za nowość? A co do pana policjanta brawa za szczęście, bo na pewno nie rozsądek, który nakazuje na początek zapewnienie bezpieczeństwa ratownikowi, czyli chociaż zdjęcie sprzętu, a nie rumakowanie...

 • bokkal10

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 21:48 bokkal10

  To typowe działanie do rozpijania społeczeństwa.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 19:14 ~Normalny

  ,,Alkohol nie zwalnia z rozsądku". Z moich obserwacji wynika że Alkohol pozbawia rozsądku - w przypadku bulwarów alkohol pozbawia rozsądku również rządzących którzy pozwolili na spożywanie. Byłem tam raz i nie polecam, chociaż lubię wypić. Pić alkohol to 30 % społeczeństwa (dorosłego) potrafi...

 • Pływak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 18:08 ~Pływak

  A mieszkańcy okolicznych domów muszą wysłuchiwać pijackich wrzasków o pierwszej w nocy. Sam policjant to potwierdził.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »