Informacje

20.03.2013 13:18 Polskie Mięso protestuje

Rzeźnicy zablokowali
Aleje Ujazdowskie

SERWISY:


Przed kancelarią premiera protestowało ok. dwóch tysięcy przedstawicieli branży mięsnej. Domagają się zalegalizowania uboju rytualnego, który od stycznia został w Polsce zakazany. Zablokowane były Al. Ujazdowskie w obu kierunkach.

Protest zaczęli przed południem. Najpierw manifestowali przed Sejmem przy ul. Wiejskiej. Ok. godz. 12 przeszli przed kancelarię premiera przy Al. Ujazdowskich.

Przejazd zablokowany

- Zajmują dwa pasy ruchu w kierunku Mokotowa. Jest ok. 1,5-2 tysięcy osób. Są przemówienia, transparenty, protest odbywa się w spokojnej atmosferze – relacjonował Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl.

Z poważnymi utrudnieniami musieli liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej. Mimo, że protestanci zebrali się na jezdni w kierunku Mokotowa, to wyłączono z ruchu także pasy w stronę pl. Trzech Krzyży.

Ok. godz. 13.30 protestujący rozeszli się do autokarów.

Walczą o miejsca pracy

Jak tłumaczą organizatorzy, protest odbywa się w obronie kilku tysięcy miejsc pracy, jakie zapewnia ubój rytualny. Protestujący wskazują na straty materialne i możliwość upadku wielu przedsiębiorstw mięsnych w wyniku wstrzymania eksportu takiego mięsa. Od stycznia 2013 roku ubój bez ogłuszania jest w naszym kraju zakazany.

Według wyliczeń branży, ubój zgodny z zasadami religijnymi wynosił 10 proc. eksportu drobiu i 1/3 eksportu wołowiny w ub.r. W 2012 r. wartość eksportu polskiego drobiu sięgnęła 1,2 mld euro, a wołowiny - 1,35 mld euro.

Organizatorzy protestu skierowali petycje do marszałek Sejmu Ewy Kopacz oraz do premiera Donalda Tuska. Petycje zostaną złożone jeszcze w środę w kancelariach Sejmu i premiera.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kojot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2013 10:49 ~kojot

  tam nie byli sami rzeznicy ale takze rolnicy i gdyby nie oni nie było by co do gara włozyc !!

 • lolka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 22:39 ~lolka

  Po trupach do celu,czyli po trupach do zdobycia kasy.To zarabianie pieniędzy na śmierci.Te pieniądze są splamione męką i krwią.Nie wstyd katom> A może zamienicie się miejscami z tymi krówkami?Zgroza!!!

 • Monika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 21:12 ~Monika

  Ci którzy tam protestują to mordercy bez uczuć i zero w nich człowieczeństwa ! Są to potwory którzy nie liczą się z tak okrutnym traktowaniem bezbronnych zwierząt i z ich niewyobrażalnym cierpieniem.Liczy się dla nich tylko pieniądz i nic po za tym !Nasz kraj nie powinien plamić się krwią cierpieniem i bólem, niewinnych zwierząt,które zasługują na humanitarne traktowanie.

 • no name

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 19:36 ~no name

  W polsce działało max 20 rzeźni, które ubijały rytualnie. WTF pytam, gdzie te 2.000 miejsc pracy????? Skąd 2.000 rzeźników się wzięło????? Śmiema jak nic....Kłamstwa. O kasę chodzi dla peeselowskich podnóżków.

 • Mephistofeles

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 18:40 ~Mephistofeles

  Zgodnie z prawem Rzeczpospolitej .....to była demonstracja ludzi chcących zalegalizować swój przestępczy proceder. Przecież świadome łamanie prawa to PREMEDYTACJA, która stanowi przesłankę do wymierzenia najwyższej kary przewidzianej przez kodeks za złamanie prawa w danej kwestii. Nasuwa się jedno pytanie.....GDZIE POLICJA I PROKURATURA ??? PRZECIEŻ TA DEMONSTRACJA TO PODŻEGANIE DO CZYNÓW ZABRONIONYCH I JEDNOCZESNE, PUBLICZNE PRZYZNAWANIE SIĘ DO ŁAMANIA PRAWA !!!??? Polska to dziwny kraj...............................

 • Janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 17:02 ~Janusz

  PSL - nie jest za prawami zwierząt więc przypadki znęcania się nad zwierzęciem przez chłoporolnika są częste a ubój rytualny w naszym kraju za wszelką cenę i przez głosy zwolenników rytuału jest tego dowodem. W Unii Europejskiej duże wpływy mają muzułmanie i jest ich dużo i rządzą większością jak mogą .A rządy ideii przyjaznego państwa dla wszystkich nie słuchając dalekowzrocznych głosów i przeciwników obaw - ugną się przed kolejnymi żądaniami mniejszości .

 • janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 17:00 ~janusz

  Jest dwudziesty pierwszy wiek i jesteśmy krajem który przestrzega praw zwierząt rzeźnych i futerkowych i czas najwyższy powiedzieć stanowcze nie dla ludzi dla których liczy się zysk a cierpienia zwierząt nie mają znaczenia. Ubój rytualny nie ma żadnego związku z humanitaryzmem i sięga czasów biblijnych i niekiedy barbarzyńskich , gdzie nie zastanawiano sie czy zwierzę cierpi , odczuwa ból . Jeżeli ktoś lubi filmy typu horror w realu to niech zatrudni się do takiej ubojni rytualnej i widok krowy podrzynanej , harczącej , spętanej i podciąganej jeszcze żywej za nogi z reguły głową w dól oraz podrygującej daje mocne wrażenia , oczywiście dla tych co to chcą robić. Zabijanie w ten sposób cielaków i owiec jest radykalne i barbarzyńskie i ma znamiona znęcania się . Podobno zwierzęta czekając na swoją kolej w ubojni masowej gdy inna już poderznięta harczy i bryzga przez parę minut krwią - czują swój los . Ubój rytualny nic nie ma współnego z koszernością gdyż zwierzę zestresowane nie może być koszerne gdyż wydziela związki i toksyny wynikłe z cierpienia i to jest zbadane naukowo. W dodatku zwięrzę ogłuszone pistoletem podobnie wydala krew jak zwierzę podrzynane rytualnie bo w obu przypadkach serce jeszcze pompuje a więc nie ma potrzeby stosować metody niehumanitarnej na terenie Polski . Pan Kalemba co jest za rzeźnikami i ubojem to proponuję mu aby powiesił się za nogi i powisiał tak kilka minut i ciekawe czy wytrzyma z bólu gdy mu strzelą ścięgna od własnego ciężaru. Niewielka mniejszość która jest na terenie Polski powinna dostosować się do naszych praw bo w ich krajach gdybyśmy chcieli postawić choinkę noworoczną czy postawić kapliczkę to grozi zakaz ,wygnanie lub kula w łeb.

 • przerażon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2013 15:14 ~przerażon

  To jak to jest,że wasz szef Choiński pisze Uprzejmie proszę,a ty mi chcesz zasadzić z buta...To strach się do was zbliżac bez paralizatora -jakas bojówka,czy co?

 • rzeźnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 19:02 ~rzeźnik

  do Przerażon.Przyjdź na następny protest sralu to ci z gumofilca w dupę wystrzele,a na inteligenta sie nie sil bo ci to wychodzi jak podcieranie dupy trzciną...

 • Przerażony obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2013 17:21 ~Przerażon…

  2 tysiące gumofilców naraz ,czyli ciemności zalały planetę Warszawę..W Sredniowieczu,w czasach Inkwizycji jakiś słynny pisarz w głośnej powieści napisał :Ciemności zalały planetę(religijne),dziś możemy śmiało śmiało rzec,że cywilizacja zapiernicza w tył

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »