Informacje

07.09.2018 12:25 oryginał pomnika ze Starówki

Rzeźba "Małego Powstańca" sprzedana. Anonimowy nabywca zapłacił 45 tysięcy

SERWISY:

Rzeźba "Mały Powstaniec" Jerzego Jarnuszkiewicza została sprzedana na aukcji za 45 tysięcy złotych. Wylicytował ją anonimowy kolekcjoner. Wcześniej można ją było oglądać na wystawie "Varsaviana" w salonie DESY Unicum w Warszawie.

Oryginał jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich pomników był licytowany na aukcji w czwartek 6 września. Cena wywoławcza wynosiła 15 tysięcy złotych. Jak wyjaśniła Joanna Andruszko z DESY Unicum, rzeźbę nabył anonimowy kolekcjoner. Zaproponował cenę trzykrotnie wyższą od wywoławczej - 45 tysięcy złotych.

Praca wystawiona na aukcję była oryginalnym autorskim odlewem Jerzego Jarnuszkiewicza i pochodziła z jego pracowni. "Nienumerowane odlewy z oryginalnej formy wykonanej w 1946 roku, profesor wykonywał osobiście w latach 50. i 60. XX wieku. Oferowana praca posiada więc wszelkie cechy dzieła oryginalnego, autorskiego. Jej autentyczność została skonsultowana i potwierdzona przez spadkobierców rzeźbiarza" - czytamy w oświadczeniu domu aukcyjnego.

Historia "Małego Powstańca"

Pomnik "Małego Powstańca", przedstawiający blisko 1,5-metrową postać kilkuletniego chłopca w za dużym hełmie, zbyt obszernej panterce, za dużych butach i z przewieszonym przez ramię karabinem, w 1983 r. stanął przy murze obronnym na warszawskim Podwalu. Jest to najbardziej popularne dzieło w dorobku Jarnuszkiewicza.

- "Małego Powstańca" Jerzy Jarnuszkiewicz stworzył jeszcze w czasie studiów w 1946 roku. Była to mała figurka z gipsu malowanego na metalowym stelażu. Rzeźba powstała na konkurs Ministerstwa Kultury, które chciało upamiętnić Powstanie Warszawskie. W 1946 roku władze jeszcze dostrzegały wagę tego zrywu - wspominał profesor Waldemar Baraniewski, historyk sztuki z warszawskiej ASP i główny kurator wystawy Jarnuszkiewicza "Notatki z przestrzeni" w Zachęcie.

- To była niewielka rzeźba, która nie była planowana jako pomnik. Gdy przyjrzeć się tej figurze, widać, że chłopiec ubrany jest w za dużą panterkę, za duże buty, za duży hełm. Mamy tu do czynienia z przedstawieniem o charakterze vanitas - przemijalności, ilustrowanym w kulturze od wieków często postacią dziecka-putta bawiącego się czaszką. Rzeźbiarz, zderzając niewinność dziecka z atrybutami śmierci, podjął ten wątek w bardzo nowoczesny sposób - zaznacza profesor Baraniewski.

Jako pomnik "Mały Powstaniec" stanął na warszawskiej Starówce 1 października 1983 - w trakcie obchodów 15-lecia nadania Chorągwi Warszawskiej ZHP imienia Bohaterów Warszawy. Opatrzono go inskrypcją "Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój, za każdy kamień twój, Stolico, damy krew".

Nieprzyjemne zdarzenie

Postawienie pomnika związane było z przykrym dla Jarnuszkiewicza epizodem, który przypomniano na wystawie "Notatki z przestrzeni" w Zachęcie (27.01 - 17.04.2017). Po konkursie figurkę zaczął powielać na masową skalę jeden z zakładów odlewniczych, właściwie każdy mógł ją kupić jako pamiątkę. Jarnuszkiewicz nie protestował, uznając, że spełnia ona w ten sposób swoją funkcję, upamiętniając bohaterski zryw.

Gdy za czasów Gierka do Polski zaczęły przyjeżdżać grupy polonijne i na figurkę rosło zapotrzebowanie, właściciel zakładu odlewniczego Władysław Miecznik zaczął rozpowszechniać figurkę jako dzieło niejakiego Jana Małety. Wtedy już Jarnuszkiewicz zareagował, co skończyło się w sądzie. W końcu artysta proces wygrał, ale przypłacił go zawałem serca i zapaścią zdrowotną. Jednym z efektów procesu była decyzja, by powiększoną do rozmiarów pomnika figurkę ustawić przy Barbakanie.

OBCHODY 74. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

kk/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2018 09:30 ~fenek

  Super. Rzeźba która powinna stać w muzeum trafiła w prywatne ręce. Brawo rządzący...

 • polak nieprawdziwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2018 16:26 ~polak nieprawdziwy

  Cywilizowane społeczeństwa chronią swoje dzieci,nie wysyłają ich na śmierć z butelką benzyny,aktualnie robią tak talibowie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »