Informacje

05.08.2019 21:05 marsz, złozenie kwiatów

"Rzeź Woli na zawsze pozostanie synonimem nieludzkiego barbarzyństwa"

SERWISY:

Złożeniem wieńców, apelem pamięci i salwą honorową oddano hołd mieszkańcom Woli zamordowanym przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego.

Poniedziałkową uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli zorganizowano przed pomnikiem "Pamięci 50 tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944", który znajduje w rozwidleniu ulicy Leszno i alei Solidarności.

"Zbrodnia niewyobrażalna"

Podczas uroczystości został odczytany list od prezydenta Andrzeja Dudy.

"Bestialstwo, z jakim rozprawiono się z mieszkańcami Woli, każe nam postawić pytanie, w imieniu czego człowiek mógł zgotować taki los innym ludziom. Powód jest nam dobrze znany. Było nim dążenie Polaków do wolności, chęć przywrócenia niepodległego bytu i próba odzyskania naszej własnej stolicy. To one wywołały wściekłość Niemców, którzy postanowili zemścić się na ludności cywilnej, na niewinnych mieszkańcach Warszawy. Tony prochów złożone pod pomnikiem "Polegli-Niepokonani" to tysiące istnień ludzkich, utracone marzenia i plany zwykłych ludzi, zduszona w zarodku dziecięca ufność, umilkłe na zawsze kochające serce polskich matek i przerwane nagle życie osób starszych i chorych" - napisał.

Z kolei burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski wspominając rzeź Woli przypomniał, że mówimy tu o wielkiej zbrodni na ludności cywilnej.

- Zbrodni niespotykanej, nawet jeżeli wziąć pod uwagę okrucieństwa całej II wojny światowej. Zbrodni uznawanej za największą jednostkową zbrodnię na narodzie polskim (...) nam współczesnym trudno jest mówić o tak dramatycznych wydarzeniach - zaakcentował dodając, jak ważne jest by "koszmar wojny nigdy więcej nie nastąpił", a pamięć o tych dniach "nie dzieliła, ale łączyła".

Dwa oblicza powstania

Wiceprezydent stolicy Paweł Rabiej mówił, że Powstanie Warszawskie miało dwa oblicza. - Heroiczne, bohaterskie, opowieść o powstańcach, którzy ruszyli do walki z niemieckim okupantem. Opowieść o odwadze, bohaterstwie, determinacji, opowieść o rozpaczliwym pragnieniu wolności. I drugie oblicze, oblicze tragiczne. Opowieść o ofiarach wśród ludności cywilnej Warszawy. O spalonych żywcem matkach i dzieciach (...) te dwie opowieści to dwie strony tej samej monety. Odwaga i ofiara powstańców i odwaga i ofiara ludności cywilnej (...) prawda o ofierze ludności cywilnej, o niewyobrażalnym cierpieniu warszawianek i warszawiaków, na których Niemcy i ich sojusznicy mścili się za wybuch Powstania jest tak samo ważna jak prawda o odwadze żołnierzy Armii Krajowej. Rzeź Woli na zawsze pozostanie synonimem nieludzkiego barbarzyństwa i okrucieństwa okupantów - zaznaczył.

Głos zabrał również burmistrz niemieckiej gminy Sylt Nikolas Haeckel. Odpowiedzialny za rzeź Woli w Powstaniu gen. Heinz Reinefarth po wojnie był burmistrzem Westerlandu na wyspie Sylt. Haeckel. W imieniu gminy Sylt, "przede wszystkim też jako burmistrz Westerlandu", podziękował za zaproszenie na uroczystość.

- Świadkowie czasów i dokumenty potwierdzają, że Heinz Reinefarth jako dowódca SS był współodpowiedzialny za rzeź i masowe zbrodnie na warszawskiej ludności cywilnej. Heinz Reinefarth pomimo wielu procesów nigdy nie został skazany. Jest i pozostaje to bolesne, niewyobrażalne i niepojęte. Napawa nas przerażeniem, że człowiek odpowiedzialny za masowe mordy mógł zostać burmistrzem Westerlandu i zrobić karierę polityczną jako deputowany do Landtagu Szlezwika-Holsztynu. Ja sam czuję wstyd i konfrontując się z przeszłością – jako burmistrz, ale także jako osoba prywatna – staram się temu podołać - powiedział.

Jak zaznaczył, nie może cofnąć krzywd wyrządzonych narodowi polskiemu. - Możemy i musimy jednak stawić czoła przeszłości, nazwać winę naszych przodków. Musimy uczynić wszystko, by uświadomić naszym dzieciom i wnukom, że takie bestialskie czyny nigdy więcej nie mogą się powtórzyć, musimy sprawić, by także ich dzieci i wnuki miały tego świadomość. Po naszej prośbie o przebaczenie, możemy mieć na to przebaczenie nadzieję, mając świadomość, że każdy z tych niezliczonych pojedynczych losów ludzkich będzie bolał wiecznie, że po Państwa stronie ta bolesna pamięć nigdy nie przeminie, a po naszej stronie nigdy przeminąć nie może (...) Oddajemy dziś hołd pamięci blisko 50 tys. ludzi zamordowanych w imieniu Niemiec tylko podczas samej Rzezi Woli (...) W poczuciu pokory prosimy o przebaczenie oraz pojednanie naszych połączonych przez los społeczeństw - mówił Haeckel.

Apel pamięci

Uroczystość zakończył apel pamięci, trzykrotna salwa honorowa oraz złożenie wieńców m.in. w imieniu prezydenta RP, premiera, Sejmu i Senatu, powstańców, mieszkańców i władz stolicy. Przed monumentem zaciągnięto wartę honorową, a hołd pomordowanym oddały poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i harcerskich.

Rzeź mieszkańców warszawskiej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zginęło - według różnych szacunków - od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludność była rozstrzeliwana, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia, kiedy gen. Erich von dem Bach-Zelewski wydał zakaz mordowania ludności cywilnej.

PAP, kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 13:35 ~Paweł

  zdeustowany~zdeustowany

  Pamiętajmy, że Niemcy dowodzili, ale spore "zasługi" w ludobójstwie na Woli miały oddziały ukraińskie, które wyjątkowo sumiennie wykonywały rozkazy od swych nazistowskich władców. Nie zapominajmy o tym. Bandyci ze Wschodu na usługach bandytów z Zachodu. A teraz pamiętajmy, kto wysuwa ręcę po pieniążki za odbudowane gruzy, za odtworzone społeczeństwo.

  I po co łżesz? Akurat za Wolę odpowiadał w 90% Dirlewanger i Reinefarth, rodowici Niemcy, wspierani przez - Azerbejdżan... Akurat Ukraińców w ogóle było niewielu, a Kamiński był Rosjaninem, RONA - jego oddział nazywał się Rosyjska Wyzwoleńcza Armia Ludowa i "wsławił" się na Ochocie

 • Bezkarność

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 12:33 ~Bezkarność

  W przeciwieństwie do innych zbrodniarzy z których wielu wybrało po wojnie karierę biznesową, Reinefarth postawił na politykę. Został działaczem rewizjonistycznej partii Związek Wypędzonych. Z jej ramienia przez 13 lat był burmistrzem Westerlandu, także posłem do landtagu Szlezwika Holsztynu. Uniknął odpowiedzialności, ponieważ zachodnioniemiecki wymiar sprawiedliwości nie chciał sformułować aktu oskarżenia.

 • zdeustowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 12:09 ~zdeustowany

  Pamiętajmy, że Niemcy dowodzili, ale spore "zasługi" w ludobójstwie na Woli miały oddziały ukraińskie, które wyjątkowo sumiennie wykonywały rozkazy od swych nazistowskich władców. Nie zapominajmy o tym. Bandyci ze Wschodu na usługach bandytów z Zachodu. A teraz pamiętajmy, kto wysuwa ręcę po pieniążki za odbudowane gruzy, za odtworzone społeczeństwo.

 • o matko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 12:01 ~o matko

  WOLA~WOLA

  Czy oni by ocaleli gdyby nie doszlo do powstania warszawskiego? Napewno tak. Ale mlodych awanturnikow takie myslenie nigdy nie powstrzymuje. Niestety.

  Gdyby ciotka miała kółka, to by była tramwajem.

 • Ismail

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 11:51 ~Ismail

  Oddajcie Izraelowi najpierw, potem gadajcie o Niemcach. Poczekajcie, oddacie

 • burmistrz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 11:35 ~burmistrz

  Generale Reinefarth, jest pan jedną z najbardziej znienawidzonych postaci w Polsce. Czy wie pan o tym? – Wiem. – Czy zna pan swój przydomek »kat Warszawy«? – Także jest mi znany. A czy panu jest znany fakt, że przewód sądowy w mojej sprawie trwał 20 lat i zostałem uniewinniony?.

  Tak zaczyna się rozmowa polskiego dziennikarza Krzysztofa Kąkolewskiego (1930-2015) z Heinzem Reinefarthem (1903-1979), przeprowadzona w 1973 r. w miejscowości Westerland na wyspie Sylt. Rozmowa odbyła się w kancelarii mecenasa Reinefartha.

 • praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 10:48 ~praga

  OLA~OLA

  A 5 miesięcy później W-wę "wyzwolili" Rosjanie....warto było 200 tyś mieszkańców zginęło w imię wolności 30 dniowej ???

  głupota nie boli prawda ? doucz sie historii a potem wyrażaj te "mądrości"

 • Norbert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 10:08 ~Norbert

  Na ekrany kin trafi ekranizacja Malowanego ptaka Jerzego Kosińskiego. Będzie miał szansę na Oskara.

 • senatorowie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 09:35 ~senatorowie

  Aż 88 spośród 100 senatorów USA podpisało się pod listem kierowanym do sekretarza stanu, w którym zażądali, aby władze USA wywarły nacisk na Polskę w sprawie zwrotu mienia. Co ciekawe senatorowie zapomnieli o dwóch ważnych kwestiach. Po pierwsze - roszczenia zostały uregulowane umową między Polską a USA z 16 lipca 1960 r. A po drugie umową między RFN i Izraelem. Zgodnie z jej treścią Niemcy zobowiązali się do wypłaty odszkodowań za mienie (również bezspadkowe) z terenów, które podczas II wojny znajdowały się pod niemiecką władzą.

 • Sarkastyczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2019 09:17 ~Sarkastyczny

  Elżbieta~Elżbieta

  W dniu 75. rocznicy lądowania w Normandii, na jednej z historycznych plaż operacji „Overlord” odbyła się oficjalna ceremonia pełna polityków. Poproszona o komentarz Angela Merkel możliwość uczestniczenia w obchodach nazwała „darem historii”, ponieważ „ta wyjątkowa operacja wojskowa ostatecznie przyniosła Niemcom wyzwolenie od nazistów”.

  No bo przecież ponad 8 mln Niemców należących do NSDAP, było zmuszanych do przynależności. Poza tym wszyscy na wojnie zginęli ;)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »