Informacje

25.01.2017 06:28 mógł mieć kilkaset lat

"Rzeź w majestacie prawa".
Najstarszy dąb wycięty

SERWISY:


Mógł mieć nawet kilkaset lat, a okoliczni mieszkańcy twierdzili, że był jednym z najpiękniejszych drzew w okolicy. Mógł też zostać wycięty, bo pozwala na to zmiana prawa, z której właściciel skorzystał.

- Różne są szacunki, jedni mówią, że dąb ma sto lat, inni, że dwieście. Teraz został bezkarnie wycięty. To rzeź w majestacie prawa - żali się Rafał Czerwonka, radny dzielnicy Wawer.

Drzewo rosło w rejonie posesji Mydlarska 27 i Mydlarska 31 w Wawrze. Było jednym z najstarszych w okolicy. O wycince poinformowali w poniedziałek autorzy strony poświęconej Osiedle Sadul. Rzecznik dzielnicy Konrad Rajca potwierdza, że dąb rósł na prywatnej działce.

- Weszliśmy z jednej skrajności w drugą, kiedyś nie mogliśmy wyciąć nic, teraz możemy wszystko. Wielka szkoda, ze tak piękne i dorodne drzewo zostało wycięte, a jako rady dostaje sygnały, że takich przypadków jest coraz więcej - zauważa radny Czerwonka.

Wycinka bez zezwolenia

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, które obowiązywały do końca 2016, chcąc wyciąć drzewo na swojej posesji, należało wystąpić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zezwolenie na takie działanie. Według posłów PiS, którzy byli autorami noweli, było to nadmiernie restrykcyjne. Nowe prawo przewiduje, że bez zezwolenia  możemy wyciąć drzewa lub krzewy na prywatnej posesji, jeśli ich usunięcie nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ale właściciel działki nie ma całkowitej dowolności w wycince. Rady gmin będą mogą  podejmować uchwały, w których określą, w jakich wypadkach nie obowiązują zezwolenia na wycinkę na ich terenie. Mogą wskazać, jakich drzew nie można wycinać, na które gatunki obowiązują zezwolenia itp. Wśród kryteriów wymienionych w ustawie są m.in.: gatunek, wiek, wycinka związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, wpis do rejestru zabytków.

O zgodę wciąż będą musieli ubiegać się przedsiębiorcy.

>> CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24BIS.PL <<

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kaisa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2017 12:48 ~Kaisa

  Ciekawe, czy jakby Szyszkodnik zechciał urządzić sobie na mojej działce polowanie, to tak samo uszanowałby własność prywatną?

 • tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2017 10:39 ~tom

  Niestety wycinka drzew jest wykonywana w myśl zasady "chłop żywemu nie przepuści" a że większość nowobogackich Warszawy ma prowincjonalne korzenie to przenosi zwyczaje ze swojego matecznika.

 • Rmi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 14:23 ~Rmi

  to nie jeździj samochodem tylko rowerem a smog jest w zimie gdy występują niesprzyjające warunki pogodowe. Również nie jedz nic co zapakowane w plastik i papier . Nie noś plastikowego ubrania. Podcieraj się liśćmi. Niech planują przestrzeń nie na prywatnym terenie. Może niech sadzą drzewa na twoim dachu i balkonie. Ciekawe jakby taki przepis wszedł czy ci wszyscy przeciwnicy wycinki chętnie by sadzili.

 • Marian60

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 18:07 ~Marian60

  Mam na swojej działce świerk pospolity, który sam posadziłem przed wieloma laty. Kiedyś jak był nieduży, to nawet był ozdobą. Teraz nic pod nim nie rośnie (nawet kwiaty) a korzenie podnoszą mi chodnik. Czy według nowelizacji ustawy mogę go wyciąć czy nie?

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 16:02 ~Tomek


  Martin~Martin

  Ale trzeba było być tłukiem aby wyciąć tak pięknego zdrowego Dęba!
  Ślicznie można go było wkomponować w działkę.
  Dąb to piękne drzewo, to nie jakaś tam sosenka!
  Zyga~Zyga

  DOKŁADNIE!


  Zwłaszcza w dom :-)
  Ps. Masz drzewa na swojej działce? Rosły tam, gdzie teraz stoi Twój dom?

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2017 16:01 ~Tomek

  Quba~Quba

  Jeżeli drzewo nie mogło być wycięte bez zgody to dlaczego TVN Warszawa nie zajmie się sprawą i nie zainteresuje prokuratura?

  Przecież jak widać poruszenie jest spore.
  Argument za większą ilością nasadzeń też nie do końca trafiony bo drzewo rośnie setki lat.

  Taka wycinka drzew i myślenie tylko w kontekście własnego podwórka zniszczy krajobraz.
  Wyobraźcie sobie np. taki Józefów gdzie wszystkie stare wysokie sosny zostaną wycięte i zastąpione np. tujami. Działki przeważnie są prywatne a dopiero jak ''janusze'' zniszczą krajobraz będą płakać nad spadkiem wartości ziemi i w jakim to brzydkim kraju żyją. I oczywiście emigrować za zachodnią granicę, gdzie nie niszczy się bezmyślnie krajobrazu.


  No właśnie, już 200 late temu, kiedy nie było Józefowa, tylko rósł tam piękny las, nieliczni mieszkańcy tamtejszych terenów zastanawiali sie, jakim prawem będzie wycinany las i powstaną setki domów. Kto zezwoli na wycinkę tego pięknego lasu, gdzie dziś stoją domy. Kto zezwoli na puszczenie kolei przez środeke puszczy. A tu teraz asfalt, domy, pogrodzone działki... Gdzie te piękne czasy, kiedy szumiał tam las...

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 13:44 ~vtr

  jjjjjjjjjjjjjjjjjj~jjjjjjjjjjjjjjjjjj

  Tam było pięknie, została koszmarna wieśniacka twierdza.

  Przecież ten pseudo deweloper i tak sobie wszystko w dzielnicy załatwiał więc i zgodę na wycięcie dębu też by załatwił. Już nie pamiętacie jak cudownie uschło drzewo zanim postawił blok na Mirtowej ?

 • Jamn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 11:54 ~Jamn

  Nick~Nick

  A może po prostu gul wam skacze lemingi, że ma co wycinać i co w komin wrzucać. Właśnie ostrzę łańcuchy i idę rznąć na SWOJEJ działce 0,5ha duuużo paździerza.Jestem "Pisuarem" a cenzura gebelsowska i tak nie opublikuje wpisu...Hej.
  No jesteś, paździerz i pisuar w jednym.

 • dgbdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 11:39 ~dgbdf

  Nusman~Nusman

  O co tu się tak burzyć? Moja działka - moje decyzje, jak jakieś drzewo przeszkadzałoby mi w wybudowaniu domu na działce budowlanej to nie zastanawiałbym się ani sekundy, guzik mnie obchodzi że sąsiedzi mieli na co popatrzeć. Jak sąsiadom tak zależało na pięknym widoczku i ochronie pomnika przyrody to niech zrobią zrzute i właścicielowi złożą ofertę pieniężną za sprzedaż działki której nie odrzuci. Będą mogli sobie czcić pomniki przyrody ile wlezie
  Ty nawet nie wiesz co to jest pomnik przyrody, którego nie można wyciąć.

 • kaczy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2017 08:55 ~kaczy

  zbigniew6011~zbigniew6011

  Oczywiście. PIS "urządził rzeź". Taki jest wydźwięk tego artykułu.Bzdura. W naszym kraju przepisy były tworzone tak by można było ściągnąć z każdego haracz. Larum podnoszą mieszkańcy bloków. Co ma powiedzieć właściciel domu, któremu konary wchodzą w okno. Zapłacił-dostał pozwolenie. Urząd Miasta walczy o wybudowanie drogi-zielony siedzi przywiązany do pnia. Właściciel obiektu chce wymienić okna-konserwator zabytków nie pozwala. Niech się rozleci, nie wolno. Takie przykłady można mnożyć. Usunięcie przeszkody nie jest celowym niszczeniem.


  podziwiam tfuj pisowski bełkot zacofany chłopku

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »