Informacje

11.06.2012 17:19 po interwencji rosyjskiej ambasady

Rzeź Pragi znika z przewodnika

SERWISY:

Informacja o rzezi warszawskiej Pragi po interwencji ambasady rosyjskiej zniknęła z e-przewodnika przygotowanego specjalnie na Euro 2012. Dzięki niemu zagraniczni turyści mogą zwiedzić najciekawsze miejsca dzielnicy, ale też dowiedzieć się jaka była ich historia. Jednak przewodnik w wersji rosyjskiej różni się od polskiej i angielskiej.

Obrona Pragi była niemal finalnym starciem insurekcji kościuszkowskiej. 4 listopada 1794 roku wojska carskie szturmujące Warszawę dokonały masakry ludności Pragi. Carskimi wojskami dowodził Aleksander Suworow. Według szacunków historyków, rzeź pochłonęła od kilkunastu do ponad dwudziestu tysięcy ofiar. Tamte wydarzenia upamiętnia krzyż postawiony przy ulicy Jagiellońskiej w Warszawie.

Sporna treść

Turyści korzystający z polskiej i angielskiej wersji przewodnika pt. "Witajcie na Pradze", którego autorem jest Stowarzyszenie Monopol Warszawski bez problemu znajdą na mapie zdjęcie krzyża i krótki opis: "Ostatnia bitwa insurekcji kościuszkowskiej rozegrana została w obronie Warszawy 4 listopada 1794 roku w granicach warszawskiej Pragi. Rankiem 4 listopada 1794 roku oddziały Suworowa zdobyły warszawską Pragę i dokonały tam rzezi mieszkańców. Rosjanie zemścili się na niewinnych ludziach, z okrzykiem za Warszawę! Wymordowali kilkanaście tysięcy osób, wśród nich kobiety i dzieci. Wymordowana została również ogromna ilość praskiej ludności żydowskiej".

Takiej informacji nie ma jednak w wersji rosyjskiej. Prezes Stowarzyszenia Monopol Warszawski Janusz Owsiany w rozmowie z tvn24.pl przyznaje, że treść została usunięta po bezpośredniej reakcji Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce. - Przewonik był tworzony na zamówienie Rosjan i przez nich rekomendowany - tłumaczy Owsiany.

To nie tak

Co nie podobało się stronie rosyjskiej? Okazało się, że Rosjanie inaczej widzą rolę Suworowa w całej bitwie. Ich zdaniem zachowanie dowódcy wojsk carskich było inne, niż przedstawione w przewodniku. - Według Rosjan Suworow wydał instrukcję wstrzymania walk i pozwolił na ucieczkę z Pragi ludności cywilnej. Argumentują, że zachowaie dowódcy przedstawione w przewodniku jest niezgodne z ich źródłami historycznymi - tłumaczy Janusz Owsiany.

Rosjanie zakwestionowali przewodnik w momencie, kiedy był on już gotowy i przetestowany. - Stanąłem przed decyzją - albo wydamy taki przewodnik i nie dostaniemy rekomendacji strony rosyjskiej, albo informacja zniknie - wspomina szef Stowarzyszenia Monopol Warszawski. Pomysł stworzenia takiego przewodnika wyszedł od Rosjan mieszkających w Polsce. Miał on być rekomendowany kibicom przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej.

Co dalej?

Co zatem stanie się z "niepełnym" przewodnikiem? Władze stowarzyszenia są w trakcie wymiany źródeł historycznych ze stroną rosyjską. Janusz Owsiany zapewnia w rozmowie z nami, że przesłał stronie rosyjskiej propozycje nowego wpisu w przewodniku. Powołał się w nim na informacje zamieszczone w pamiętnikach ks. Jędrzeja Kitowicza. Podobno ta wersja wydarzeń jest najbliższa wymowie, o którą chodzi Rosjanom. - Jeśli nie dostaniemy odpowiedzi od strony Rosyjskiej, to wpis zostanie uzupełniony zgodnie z informacjami Kitowicza - tłumaczy prezes stowarzyszenia.

Z pytaniem o przewodnik zwróciliśmy się do Ambasady Federacji Rosyjskiej. Do momentu opublikowania materiału nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sajlana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2012 15:28 ~sajlana

  Historię pisze niestety teraźniejszość....

 • PRAŻANIN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2012 12:44 ~PRAŻANIN

  MY NIE ZAPOMNIMY !!!

 • Luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2012 12:43 ~Luki

  Co to jest "HISTORIA"? Jest to sposób w jaki ludzie (poszczególne osoby, grupy osób, narody itp.) chcą pamiętać wydarzenia z przeszłości... I każdy może to robić w taki sposób jak mu wygodnie w danej chwili. Pamiętajcie też, że "historię" zawsze piszą zwyciężcy, a historycy to tylko tacy pracownicy orwell'owskiego Ministerstwa Prawdy. Wykreują taką "historię" jaka się będzie aktualnie podobać...

  Dla mnie wersja Rosjan jest tak samo dobra jak ta polska. A kto wie jak to tam było?

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2012 09:31 ~Polak

  Oto tzw. wolność

 • Retoryczne pytania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2012 09:22 ~Retoryczne pytania

  PRL i cenzura wróciły? Może Katyń też się nie wydarzył? I okupacja sowiecka też nie? A wcześniej rosyjska? I Caryca Katarzyna też nie istniała? I nie spała ze Stanisławem?

 • pola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2012 08:03 ~pola

  Fałszowanie historii to specjalność Rosji !!!

 • Kazimierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2012 02:05 ~Kazimierz

  to ja żyłem w przekonaniu że od 89 Polska jest wolna od łap rosji, a tu się okazuje, że miasto pozwala im na demonstracje, na to żeby bili naszych i jeszcze dla nich historię fałszują! To jest nienormalne!!!!

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2012 23:33 ~Tomko

  Ruscy kolejny raz splunęli nam w twarz, a Sikorski, Tusk, Komorowski , mówią ,że deszcz pada. Ale t0 przecież normalne. Nie pierwszy raz ambasador Rosji mówi sługusom z Priwislańskiego kraju co maja robić.....

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2012 22:54 ~Polak

  wstyd i hańba!!!

 • MN01

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2012 19:41 ~MN01

  A to DLACZEGO ? Przecież Historii NIE POWINNO się FAŁSZOWAĆ.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »