Informacje

05.01.2018 18:05 postępowanie wyjaśniające

Rzecznik Praw Obywatelskich wyjaśni sprawę napaści na 14-latkę. "Z urzędu"

SERWISY:


Rzecznik Praw Obywatelskich zbada sprawę środowej napaści na 14-letnią dziewczynkę narodowości tureckiej na warszawskiej Ochocie. Biuro Rzecznika zwróciło się już z prośbą o informacje do prokuratury.

"W tym roku jest to pierwsza interwencja Rzecznika w sprawie, w której istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa motywowanego nienawiścią. W ubiegłym roku w Biurze Rzecznika podjętych jednak zostało ponad 100 spraw dotyczących tego rodzaju przestępstw. Około połowa z nich miała związek z użyciem przemocy wobec osób o różnym pochodzeniu narodowym czy etnicznym lub osób utożsamianych z różnym wyznaniem" - zaznaczono w komunikacie RPO.

Dodano w nim, że "pozostałe interwencje Rzecznika dotyczyły przypadków tzw. mowy nienawiści, czyli publicznego nawoływania do nienawiści lub publicznego znieważania osób czy grup ze względu na pochodzenie lub wyznanie". "Nienawistne wypowiedzi w badanych przez Rzecznika sprawach przybierały zwykle formę wpisów na forach i portalach internetowych, a także haseł towarzyszących publicznym manifestacjom" - napisano na stronie RPO.

Śledztwo prokuratury

Śledztwo w sprawie napaści wszczęła Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota. Jest ono prowadzone w sprawie "stosowania przemocy wobec małoletniej pokrzywdzonej". Trwa ustalanie sprawcy napaści. Napastnik - jak donosiły media - miał krzyczeć: "Polska dla Polaków".

W piśmie do prokuratury podpisanym przez wicedyrektor zespołu do spraw równego traktowania RPO Magdalenę Kuruś zwrócono się o informacje o aktualnym stanie postępowania oraz zapytano, czy wszczęte śledztwo uwzględnia prawdopodobną, rasistowską motywację działania sprawcy.

Z relacji ojca dziewczynki wynika, że do ataku doszło, gdy wracała ona ze szkoły. Rzecznik stołecznej prokuratury Łukasz Łapczyński mówił w piątek, że do poszkodowanej podszedł około 40-letni mężczyzna i zwrócił się do niej, używając "słów wskazujących na niechęć z powodu przynależności narodowej". - Dopuścił się też wobec 14-latki zachowania o znamionach co najmniej naruszenia nietykalności cielesnej - powiedział prokurator Łapczyński.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zdecydowało o zbadaniu sprawy z urzędu.

Wniosek o przesłuchanie 14-latki

Prokurator zastrzegł, że na tym etapie śledztwa, z uwagi na jego dobro, prokuratura nie będzie ujawniać żadnych szczegółów dotyczących przebiegu zdarzenia. - Dopóki pokrzywdzona nie zostanie przesłuchana i nie uzyskamy od niej procesowej relacji, nie informujemy o przebiegu zdarzenia, w tym szczegółach zachowania sprawcy, ani odniesionych przez 14-latkę obrażeniach. Mogę jedynie powiedzieć, że są to powierzchowne obrażenia naskórka - dodał Łapczyński.

Poinformował też, że prokurator skierował już do sądu wniosek o przesłuchanie dziewczynki. Zgodnie z przepisami pokrzywdzone dziecko do lat 15 przesłuchuje na posiedzeniu sąd. - Czekamy na informację o terminie takiego posiedzenia - dodał.

Dziewczynka o ataku w pierwszej kolejności powiadomiła swojego ojca. Ten zabrał ją do szpitala, gdzie przeprowadzono badanie lekarskie. Następnie sprawę zgłosili na policji.

Reakcje polityków

"Nie ma miejsca na rasizm w Polsce. Atak na dziewczynkę z powodu koloru jej skóry jest godny najwyższego potępienia. Zrobimy wszystko, żeby Polska była bezpieczna dla każdego" - napisał w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Do sprawy odniósł się również szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Oświadczył, że napaść na dziewczynkę to "skandaliczna sytuacja" i nie ma akceptacji dla tego typu zachowań. Jak wskazał, wyjaśnienie tej sprawy jest "priorytetowe"; zobowiązał Komendanta Głównego Policji, aby objął działania policji w tej sprawie osobistym nadzorem.

Z kolei prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zaapelowała na Twitterze do warszawiaków, by w takich sytuacjach reagowali. "Nie pozwólcie na takie traktowanie naszych mieszkańców i gości!" - dodała.

PAP/kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Anonim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 15:02 ~Anonim

  Polaków oczywiści można nienawidzić ile dusza zapragnie to nie jest karalne.

 • polityka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 13:33 ~polityka

  Błędem jest niekontrolowane przyjmowanie mas tzw. uchodźców.

 • Bartłomiej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 11:51 ~Bartłomiej

  W 2016 r. było mniej takich przestępstw niż w 2015 r. Największy przyrost był w 2013 r. Warto się zastanowić, dlaczego do tego wtedy doszło. Podejrzewam, że chodziło o akcję polityczną tworzenia wrogów, z którymi miał walczyć minister Sienkiewicz. Ale z taśmy prawdy można dowiedzieć się, że zajmował się prowokacjami na Marszach Niepodległości.

 • mhhhh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2018 08:53 ~mhhhh

  mieszkaniec~mieszkaniec

  a dlaczego nie zajmie się sprawą gdzie straż miejska pobiła na Pradze chłopaka.

  a on był z Turcji? bo jak nie był to ma pecha i to już RPO nie zainteresuje...

 • Zapytuję

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2018 23:14 ~Zapytuję

  Dlaczego zawsze pod wieczór zaczynają znikać i się rozłazić komentarze ? Może to jakiś okropny sabotażysta ?

 • Irena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2018 22:38 ~Irena

  Oczywiście trzeba działać.
  Jednak mam nieodparte wrażenie, że pan Rzecznik niektóre sprawy traktuje priorytetowo a inne wręcz przeciwnie.
  Wg politycznego klucza, rzecz jasna.

 • eee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2018 20:16 ~eee

  moja koleżanka czeka na mieszkanie zastępcze 13 lat ,czy rzecznik jej pomoże ?

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2018 19:15 ~mieszkaniec

  a dlaczego nie zajmie się sprawą gdzie straż miejska pobiła na Pradze chłopaka.

 • Redakcja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2018 19:12 ~Redakcja

  Naród polski brał czynny udział w holokauście. A operacja „Wisła” była zbrodnią przeciw ludzkości”. Skandaliczne wypowiedzi rzecznika praw obywatelskich.

 • anty_błazen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2018 18:15 ~anty_błazen

  Spoko. Mam nadzieję, że znajdzie sprawcę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »