Informacje

24.09.2018 20:20 ogólnikowa zapowiedź

Rząd dołoży do metra Jakiego? "Zostało uzgodnione", ale konkretów brak

SERWISY:


- Prezes rady ministrów zadeklarował finansowe wsparcie dla budowy trzeciej i czwartej linii metra - informuje rzecznik Patryka Jakiego, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy. To tylko deklaracja, szczegóły na razie nie są znane. Będą "po przeprowadzeniu szczegółowej dokumentacji i kosztorysu".

- Dziękuję panu premierowi za wsparcie naszych planów budowy metra, bo to jest bardzo ważne wsparcie rządowe, które gwarantuje, że wybudujemy trzecią i czwartą linie metra - powiedział podczas sobotniej konwencji Patryk Jaki.

Dwie nowe linie metra to jeden z głównych punktów jego programu w trwającej kampanii. Pierwsza ma połączyć Białołękę z Wilanowem, druga - ma przebiegać z Ursusa na Gocławek. Do tej pory Jaki przekonywał, że inwestycje da się zbudować z budżetu miasta. - Warszawę stać na budowę trzeciej i czwartej linii metra bez wielkiego uszczerbku dla budżetu. Wystarczy dobrze zarządzać - mówił kilka tygodni temu.

Rządowe wsparcie

Zaangażowanie rządu w budowę metra byłoby nowością. Wbrew temu, co mówił Patryk Jaki , że "Już dzisiaj na drugą linię metra Warszawa otrzymuje finansowanie z naszego rządu, między innymi ze środków europejskich" - ratusz zapewnia, że podziemna kolejka jest budowana wyłącznie za pieniądze miasta i środki unijne, które sam pozyskuje.

- Z budżetu centralnego nie otrzymaliśmy na budowę metra nic. Być może takie wsparcie było kiedyś, w latach 90., ale za rządów pani prezydent nie - mówi rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk.

Teraz ma się to zmienić.

"Wstępne rozmowy przeprowadzone"

- Wstępne rozmowy zostały przeprowadzone. Zostało to uzgodnione z prezesem rady ministrów. Pan minister dziękował zresztą panu premierowi na konwencji - mówi nam Jacek Ozdoba, rzecznik sztabu Jakiego. Jednak szczegółów tych ustaleń nie ujawnia. Ozdoba podaje tylko, że będą one znane "po przeprowadzeniu szczegółowej dokumentacji i kosztorysu". - Oczywiście mamy założenia finansowe, ale dopóki pan minister nie jest w stanie nadzorować inwestycji jako prezydent miasta, to nie jesteśmy w stanie wyliczyć jej co do złotówki, nikt nie jest - przyznaje.

Na razie - jak tłumaczy dalej rzecznik - plan jest następujący: - Sprawdzamy, jaka kwota w budżecie miasta jest przeznaczona na infrastrukturę, w tym na budowę metra. Brakujących środków będziemy szukać z innych źródeł, z funduszy unijnych. Jeśli się nie uda, pan minister zwróci się do rządu o wsparcie w zakresie inwestycji celowej.

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w sobotniej, warszawskiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości. W swoim przemówieniu długo zachwalał kandydata ("aktywny, z wizją, nie dzieli warszawiaków"), ale o wsparciu z budżetu centralnego miejskich inwestycji mówił dość ogólnie: - Mamy zarezerwowane środki, żeby była synergia.

Dlatego pytania dotyczące pieniędzy na metro skierowaliśmy również do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (do chwili publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi). Chcieliśmy poznać ustalenia między premierem a Patrykiem Jakim i dopytać, czy na podobne wsparcie mogliby liczyć także inni kandydaci ubiegający się o fotel prezydenta Warszawy. Choć akurat rozbudowę metra zapowiedział do tej pory - poza Jakim - tylko Rafał Trzaskowski.

"To polityczny skandal"

Kandydat Koalicji Obywatelskiej zaproponował kontynuację pierwszej linii z Młocin pod Wisłą na Białołękę. Przedstawił też koncepcję przedłużenia drugiej linii: do stacji PKP Warszawa Toruńska na wschodzie i do Ursusa na zachodzie. Zapowiedział trzecią nitkę ze stacji Stadion Narodowy na Gocław wydłużając ją przez Siekierki i Stegny aż do istniejącej stacji Wilanowska. Stąd z kolei powstałaby trasa do Ursusa przez "Mordor".

- Uzależnianie ewentualnego wsparcia inwestycji przez państwo od tego, kto zostanie wybrany na prezydenta, to polityczny skandal i próba zastraszenia wyborców. Premier nie ma prawa uzależniać wydatkowania środków publicznych od swoich sympatii politycznych – komentuje Trzaskowski.

Zauważa, że w wielu miastach Europy państwo wspiera budowę metra i zapowiada, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta Warszawy, na pewno o takie wsparcie wystąpi.

- Liczy się przecież dobro Warszawy i warszawiaków. Na szczęście w tej perspektywie finansowej budowa metra w Warszawie jest finansowana ze środków unijnych – a to do 2023 roku jest zagwarantowane - przekonuje Trzaskowski.

- Mam nadzieję, że rząd PiS wynegocjuje odpowiednio dużą alokację Funduszu Spójności na kolejne lata, tak, by zagwarantować finansowanie unijne dla Warszawy, także po 2023 r. bez względu na to, kto będzie prezydentem stolicy - podsumowuje kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Współpraca rządu z samorządem

Na początku września szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w "Faktach po Faktach" w TVN24 poszedł krok dalej niż publiczne rozważania o "synergii". Powiedział, że te samorządy, które chcą współpracować z rządem "będą mogły liczyć na dobrą współpracę z władzami centralnymi".

- Tam, gdzie samorząd na przykład chce specjalnie pokazać, że jest jakiś konflikt, jest jakiś problem, na przykład nie zostanie złożony wniosek, tam nie będzie dofinansowania. Jak się nie złoży wniosku, jak się nie dokona tego podstawowego kroku, to środków na inwestycje, infrastrukturę, czy miękkie projekty nie da się otrzymać - wyjaśniał.

Na tvnwarszawa.pl, na przykładzie centralnego odcinka drugiej linii metra (odcinek Rondo Daszyńskiego – Dworzec Wileński) opisywaliśmy, ile trwa planowanie metra i jak jest skomplikowane, oraz: ile kosztuje. Już trwająca rozbudowa drugiej linii, którą przyszły prezydent stolicy będzie musiał dokończyć, będzie pochłaniać lwią część budżetu inwestycyjnego miasta. Z oczywistych względów istniejąca Wieloletnia Prognoza Finansowa ambitnych planów obu kandydatów nie uwzględnia.

Czytaj więcej na ten temat:


Karolina Wiśniewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • brzytwa na ratunek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2018 12:15 ~brzytwa na ratunek

  Jaki tonie.... Bul, bul, bul, bul....

 • Wesoły

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 22:14 ~Wesoły

  warszawianka~warszawianka

  ja to rozumiem w ten sposób, ze w rządowych strukturach załatwia się wszystko po kolesiowemu.... no bo jak inaczej. czyli w Warszawie Pan Jaki tez będzie załatwiał "po znajomości"? .... czyli jak w Opolu:-) ps. rząd właśnie dzisiaj kradnie pieniądze polskich przedsiębiorców, aby sfinansować podwyżki dla lekarzy...więc na pewno "metro Jakiego" Warszawa zobaczy... w Pradze czeskiej chyba


  Dobrze rozumiesz. Trzaskowski powiedział, że jak PO wygra, to jego koledzy odmrożą fundusze unijne. Po kolesiowemu, jak to ładnie ujęłaś.

 • TIC_TAC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 21:57 ~TIC_TAC

  Z treści rząd dołoży Jakiemu do metra, czyli Pan Jaki posiada metro i dostanie kasę od rządu. Wydaje mi się że zlikwidujmy janosikowe i już mamy kasę na metro, tym bardziej że dzielimy się pieniędzmi z tymi co pracują w Warszawie a podatki płacą u siebie.

 • boleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 18:48 ~boleks

  wwa~wwa

  Ha. No i o co chodzi? Przecież Pan miłościwie panujący premier powiedział ze dołoży się do metra.. Więc Trzaskowski też może ogłosić sukces i powiedzieć, że ma już zapewnione finansowanie metra przez Pana Morawieckiego:)
  Przecież gdyby to było zapewnione tylko i wyłącznie pod warunkiem wygranej "jakiego" to chyba nadaje się do prokuratury.. czyż nie?

  Ale prokuratura to Ziobro czyli ten ten sam rząd, więc rząd bez problemu zagwarantuje finansowanie tylko pod warunkiem wygrania Jakiego bo nawet jeśli według ciebie będzie się to nadawało do prokuratury to ta i tak zrobi co chce :)

 • wesoły diabeł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 17:38 ~wesoły diabeł

  To czy rząd dofinansuje projekty metra innych kandydatów jakby wygrali? Czy rząd dofinansuje większe projekty komunikacyjne w innych miastach?

 • marzyciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 15:33 ~marzyciel

  Jak dotąd to my warszawiacy płacimy na rzecz Mazowsza. Niech oni przestaną nas szantażować, że wstrzymają dofinansowania do wydatków miasta jak nie wybierzemy Nijakiego. Mam nadzieję, że Polacy otrzeźwieją z tego zaczadzenia i w 2019 r. pokażą pisowcom czerwone kartki.

 • nie dla szantażystów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 14:07 ~nie dla…

  jak wybierzecie jakiego to damy kasę na metro. jeżeli się postawicie i za głosujecie na kogoś innego to kasy nie będzie???
  co to szantaż jakiś? już to raz mówił, że dobra współpraca z samorządem będzie jak rządzić będą nasi kolesie.
  Demokracja??? czy dziecinada, żeby nie używać gorszych określeń???

 • dnoi6metrówmułu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 14:06 ~dnoi6metrówmułu

  klizio~klizio

  kandydat prowadzi negocjacje z rządem w imieniu miasta? wysokiego rzędu projekcja umysłowa....

  Do tego jeszcze wiceminister w rządzie. Żenada.

 • sosu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 13:41 ~sosu

  wwa~wwa

  Przecież gdyby to było zapewnione tylko i wyłącznie pod warunkiem wygranej "jakiego" to chyba nadaje się do prokuratury.. czyż nie?

  Haha. Widziałeś co ten premierek opowiada i jak na to sąd reaguje. Kłamie jak z nut ale gdy trzeba to okazuje się, że on nic nie mówił a tylko tak sobie snuł złote myśli. Ludzki Pan Morawicki gada co jego akolici chcą usłyszeć a dopóki rządzi nikt mu krzywdy nie zrobi.

 • wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.09.2018 12:36 ~wwa

  Ha. No i o co chodzi? Przecież Pan miłościwie panujący premier powiedział ze dołoży się do metra.. Więc Trzaskowski też może ogłosić sukces i powiedzieć, że ma już zapewnione finansowanie metra przez Pana Morawieckiego:)
  Przecież gdyby to było zapewnione tylko i wyłącznie pod warunkiem wygranej "jakiego" to chyba nadaje się do prokuratury.. czyż nie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »