Informacje

12.03.2019 15:16 ustalenia zaczęły się około 2014 roku

Rynek ciepła w stolicy. UOKiK podejrzewa zmowę cenową

SERWISY:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że doszło do zmowy cenowej i przetargowej oraz do podziału rynku energii cieplnej w stolicy między spółkami Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Polska, PGNiG i PGNiG Termika. Wszczęto postępowanie antymonopolowe przeciwko firmom.

UOKiK poinformował we wtorek w komunikacie, że "podejrzewa zmowę cenową z udziałem czterech spółek, przez którą mieszkańcy Warszawy i okolic mogą płacić więcej za ogrzewanie mieszkań". urząd dodał, że przedsiębiorstwom grozi za to kara do 10 procent ich obrotu.

"Współpraca może naruszać konkurencję"

Z informacji zebranych przez urząd wynika, że kwestionowane ustalenia miały zacząć się około 2014 roku. "Żeby zrozumieć, dlaczego mogło do nich dojść, należy cofnąć się jeszcze o rok. W 2013 r. Veolia Energia Warszawa zaczęła planować budowę elektrociepłowni w warszawskiej dzielnicy Ursus, a PGNiG Termika zintensyfikowała swoje działania na rynku sprzedaży ciepła do odbiorców końcowych. Spółki rozpoczęły walkę o klientów, która jeszcze mogła się zwiększyć po zrealizowaniu inwestycji przez Veolię" - podał UOKiK. "Tak się jednak nie stało, ponieważ rok później przedsiębiorcy nawiązali współpracę, która zdaniem urzędu może naruszać konkurencję" - dodano.

Cytowany w komunikacie wiceprezes UOKiK Michał Holeksa podkreślił, że "podczas przeszukania w siedzibach firm zdobyliśmy dowody na to, że spółki wspólnie ustaliły, że nie będą ze sobą rywalizować i skupią się na swojej podstawowej działalności, czyli PGNiG Termika na wytwarzaniu ciepła, a Veolia Energia Warszawa na jego sprzedaży".

Zdaniem Urzędu, jeżeli takie działania nie są wynikiem indywidualnych kalkulacji biznesowych, ale zostały uzgodnione wspólnie przez niezależne i rywalizujące podmioty, to może to być naruszenie reguł konkurencji poprzez podział rynku.

"Może to wpłynąć bezpośrednio na mieszkańców Warszawy"

UOKiK ustalił, że "Veolia Energia Warszawa zrezygnowała z budowy elektrociepłowni, natomiast PGNiG Termika ograniczyła i zamierzała zaprzestać sprzedaży energii cieplnej". "Spółki wspólnie mogły ustalać swoje taryfy, które przedstawiały do akceptacji prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki" - dodano.

Prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie  podkreślił, że budowa nowego źródła ciepła zwiększyłaby bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji warszawskiej. - Badane przez nas spółki miały tego świadomość, mimo to zgodnie z ustaleniami między sobą zrezygnowały z tej inwestycji - wskazał. Dodał, że może to mieć konsekwencje w przyszłości i wpłynąć bezpośrednio na mieszkańców Warszawy i okolic podczas rozległych awarii.

Oprócz wszczęcia postępowania antymonopolowego przeciwko spółkom, UOKiK postawił również w tej sprawie zarzuty dwóm menadżerom, którzy pełnią lub pełnili wysokie funkcje w Veolia Energia Warszawa i PGNiG Termika. "Urząd ma dowody, że brali aktywny udział w zakwestionowanych uzgodnieniach. Maksymalna sankcja w tym przypadku to 2 mln zł" - czytamy w komunikacie.

"Pełna współpraca"

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w komunikacie na swojej stronie internetowej, że deklaruje "pełną współpracę z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów w celu szybkiego wyjaśnienia sprawy". "Na podstawie wstępnej analizy treści postanowienia UOKiK, Spółka ocenia ryzyko negatywnych konsekwencji dla Grupy Kapitałowej PGNiG związane z postępowaniem jako niskie" - dodano.

"W dniu 11.03.2019. VEW otrzymała postanowienie o wszczęciu postępowania przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), co stanowi standardową procedurę UOKiK. Spółka działa zgodnie z restrykcyjnym kodeksem etycznym i zawsze stawia interes konsumenta na pierwszym planie, a także respektuje wartości polskiego systemu prawnego. VEW jest zatem w pełni przekonana o pozytywnym wyniku postępowania" - poinformowała  dyrektor komunikacji spółki Veolia Energia Warszawa Aleksandra Żurada.

Spółka zaznaczyła, że ceny ciepła są regulowane i zatwierdzane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. "VEW odpowiada jedynie za dystrybucję ciepła, której koszt stanowi 1/3 ceny ciepła dla końcowego klienta, a nie za produkcję, której koszt stanowi pozostałe 2/3 ceny ciepła" - poinformowała Żurada. Dodała, że ceny ciepła w Warszawie należą do najniższych wśród dużych miast w Polsce.

W LIPCU UBIEGŁEGO ROKU PISALIŚMY O PROTEŚCIE W SPRAWIE PODWYŻEK CEN CIEPŁA:


PAP/ap/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2019 17:05 ~Janek

  Działania "pod publiczkę" jasne że spółka która zajmuje się wytwarzaniem nie powinna na siłę pchać się do segmentu dystrybucji i na odwrót (trzeba tworzyć i utrzymywać działy zajmujące się sprzedażą detaliczną, mnożyć koszty, których nie ma w przypadku gdy każdą z firm zajmuje się swoją PODSTAWOWĄ działalnością.)

  Sposobem na tańsze ciepło jest zwiększenie skali - podłączanie nowych budynków do sieci i zwiększanie wolumenu sprzedaży.

  Co do prywatyzacji - dawne państwowe zakłady działają nieefektywnie, ale zarządy nie mogą wiele zrobić bo związki, opinia publiczna, strajki przed wyborami itp. Prywatny właściciel nie ma takich ograniczeń i może (musi) zreformować działalność firmy, zeby działała efektywniej i przynosiła zyski.

 • afera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2019 09:18 ~afera

  Prywatyzacja Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej jest największą aferą rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 • taka prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2019 09:17 ~taka prawda

  Ci co to wszystko wyprzedali to powinni gnić w więzieniu i mieć przepadek swojego mienia , rodziny , piapsiół a robią za "autorytety "

 • FotoBudka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2019 08:44 ~FotoBudka  Prywatyzacja~Prywatyzacja

  Czy ludzie z PO naprawdę musieli wyprzedawać wszystko co cenne i przynosiło zyski.
  Zosia69~Zosia69


  Nie wszystko to raz. Dwa - na tym polega prywatyzacja - sprzedaż firmie, która potem inwestuje w firmę, technologię z pożytkiem dla wszystkich.
  reprywatyzator~reprywatyzator

  Zosiu, nie czytaj nam tu gazety wyborczej.

  Zośka, jedyny pożytek na tej reprywatyzacji to miał ten kto to sprzedał i ten co kupił. Obudź się kobieto!. Zamiast inwestować i rozwijać to wszystko zostało sprzedane za bezcen, w efekcie czego dopiero teraz zaczynamy mówić o Polskim przemyśle. Hanna Gronkiewicz-Waltz sprzedała SPEC za śmiesznie niską cenę, której efektem są drakońskie podwyżki opłat za ciepło przy jednoczesnym pogorszeniu, jakości usług pozbawiając miasto stabilnych i długoletnich dochodów. Taka jest reprywatyzacja "made in poland".

 • Posag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2019 08:06 ~Posag

  Przeciwko sprzedaży protestowała część radnych, która zaczęła zbierać podpisy pod ogólnomiejskie referendum w sprawie prywatyzacji – mimo zebrania odpowiedniej liczby podpisów zostały one podważone. Akt notarialny sprzedaży podpisano 11 października 2011 roku.

 • reprywatyzator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2019 07:24 ~reprywatyzator


  Prywatyzacja~Prywatyzacja

  Czy ludzie z PO naprawdę musieli wyprzedawać wszystko co cenne i przynosiło zyski.
  Zosia69~Zosia69


  Nie wszystko to raz. Dwa - na tym polega prywatyzacja - sprzedaż firmie, która potem inwestuje w firmę, technologię z pożytkiem dla wszystkich.

  Zosiu, nie czytaj nam tu gazety wyborczej.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2019 06:44 ~warszawiak

  Wszystko to pod rządami pani HGW która sprzedała wodociągi przynoszące zysk miastu...! Brawo PO...Brawo...

 • der

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2019 21:04 ~der

  no to jeszcze innogy przetrzepcie, bo jako monopolista w warszawie funduje takie ceny, że cały kraj zazdrości.

 • Leszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2019 20:38 ~Leszek

  Okres rządów PO PSL to był czas nieustannego wyprzedawania majątku narodowego. Wyprzedaży podlegał nie tylko majątek kontrolowany przez Skarb Państwa, ale również taki, który należał do lokalnych samorządów, gdzie rządzili (lub nadal rządzą) przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. Doskonałym tego przykładem jest historia prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (SPEC).

 • Zosia69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.03.2019 20:21 ~Zosia69

  Prywatyzacja~Prywatyzacja

  Czy ludzie z PO naprawdę musieli wyprzedawać wszystko co cenne i przynosiło zyski.


  Nie wszystko to raz. Dwa - na tym polega prywatyzacja - sprzedaż firmie, która potem inwestuje w firmę, technologię z pożytkiem dla wszystkich.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »