Informacje

24.01.2019 08:14 wyrok sądu apelacyjnego

"Rympałek" prawomocnie skazany. "Był niekwestionowanym przywódcą grupy"

SERWISY:

Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy wyrok 25 lat więzienia dla Marka Cz., "Rympałka", między innymi za kierowanie gangiem i zlecenie zabójstwa. Prawomocnie skazał także 15 innych oskarżonych. Tym samym odrzucił apelacje obrońców, ale też prokuratora, który uważał kary orzeczone przez sąd pierwszej instancji za zbyt łagodne.

Wyrok dla "Rympałka" i członków jego grupy uprawomocnił się w środę po południu.

- Apelacje złożone przez obrońców oskarżonych, a także prokuratora, nie zasługiwały na uwzględnienie - powiedziała sędzia Anna Zdziarska z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Przypomniała, że adwokaci podsądnych nazywali proces "poszlakowym", podważali wiarygodność "dowodu z pomówienia", czyli zeznań tzw. małych świadków koronnych. W większości obrona podważała w ogóle istnienie zorganizowanej grupy przestępczej, do której mieliby należeć oskarżeni.

Zabójstwo nielojalnego członka gangu

- Sąd odwoławczy nie podzielił wątpliwości obrońców co do tych źródeł dowodowych. Chociaż mieliśmy do czynienia z dowodem z tak zwanego pomówienia, to jednak dowód ten zasługiwał na uwzględnienie. Nie był to przecież dowód jedyny, ale cały ich szereg. W toku postępowania zostały one zweryfikowane. Drobne nieścisłości były efektem upływu czasu, a także skali popełnionych przestępstw - tłumaczyła sędzia Zdziarska.

Sędzia dodała, że "mali świadkowie koronni" byli członkami grupy "Rympałka", a opisując przestępstwa, nie umniejszali swojej roli w tych zdarzeniach. Zaznaczyła, że ustalenia Sądu Okręgowego w Warszawie, który w pierwszej instancji skazał oskarżonych, są "niesporne", a "zgromadzone dowody pozwalają na przypisanie sprawstwa i winy" w zakresie przynależności do grupy przestępczej, handlu narkotykami, papierosami czy bronią.

Sąd stwierdził na podstawie zgromadzonych dowodów, że Marek Cz. był "niekwestionowanym przywódcą" grupy i decydował o najważniejszych kwestiach, nawet będąc pozbawionym wolności. Sędzia Zdziarska podkreśliła, że nie ma wątpliwości także w zakresie najcięższego zarzutu, jaki ciąży na "Rympałku".

Marek Cz. został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za zlecenie zabójstwa nielojalnego członka gangu - Witolda K., ps."Witek". Zbrodni mieli dokonać oskarżeni Marek R. i Jerzy B., także skazani na dwudziestopięcioletnie odsiadki. Pozostałym podsądnym sąd wymierzył kary pozbawienia wolności od kilku do kilkunastu lat. Takie kary sędzia Zdziarska określiła jako "adekwatne do zawinienia i społecznej szkodliwości czynu".

Środowy wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie jest prawomocny.

"Jednostka aspołeczna"

Proces odwoławczy w sprawie gangu "Rympałka" toczył się od października. Oskarżeni domagali się uniewinnienia bądź skierowania sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd okręgowy.

Prokurator chciał, aby sąd apelacyjny skazał oskarżonych za wszystkie czyny, poza zabójstwem. Żądał, by proces w sprawie zbrodni został przeprowadzony jeszcze raz tak, by mógł walczyć o skazanie Marka Cz., Jerzego B. i Marka R. na dożywotnie pozbawienie wolności. - 25 lat za zabójstwo z premedytacją, w ramach zorganizowanej grup przestępczej, to kara rażąco niewspółmierna i nie daje gwarancji zabezpieczenia społeczeństwa przed zdemoralizowanymi oskarżonymi - argumentował prokurator. "Rympałka" nazwał jednostką aspołeczną, która jest "zdolna poświęcić ludzkie życie w imię własnych interesów".

Znani z napadu stulecia na Ursynowie

Grupa "Rympałka" powstała w 1994 r. po aresztowaniu Andrzeja Kolikowskiego, "Pershinga" - zastrzelonego kilka lat później w Zakopanem szefa gangu pruszkowskiego. "Rympałek" miał być szefem jego "żołnierzy".

Najgłośniejszym przestępstwem grupy był tzw. napad stulecia na konwój na warszawskim Ursynowie w 1995 r., kiedy zrabowano ponad 1,2 mln zł.

56-letni dziś "Rympałek" został w 1998 r. skazany przez sąd pod przewodnictwem sędzi Barbary Piwnik na 10 lat więzienia za przywództwo zorganizowanej grupie przestępczej. Po odbyciu wyroku zniknął. Według policji, ukrywając się, odbudowywał struktury swej grupy. Został ponownie zatrzymany i aresztowany w 2010 r.

Wyrok pierwszej instancji w tej sprawie zapadł w 2017 roku:

PAP/kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sztywniutko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 10:54 ~sztywniutko

  smiechłem~smiechłem

  i tak o to wielcy gangsterzy-prawilniaki jak przyszło co do czego posprzedawali się nawzajem, taki oto mamy światek przestępczy na wolności kozaki a za murem jeden drugiego sprzedaje za paczkę fajek

  dokładnie..rympałek wyjdzie na wolnośc jak będzie miał prawie 80 lat

 • fundacja szanowanych ludzi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 10:50 ~fundacja…

  te głąby co siedzą już z 10 lat nie potrafią nawet maila wysłać czy smsa napisać. To są tak zwane Prostaki z mięśniami, a takich najlepiej do kopalni węgla.

 • wesley wiesiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 10:23 ~wesley wiesiek

  25 lat??? W stanach za zlecenie zabójstwa dostałby zastrzyk z pavulonu, plus jakieś 300 lat za resztę.

 • pilny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 10:17 ~pilny

  Max~Max

  Suuuuuper - wakacje na koszt podatnika. Żyć - nie umierać.

  Wyjdzie to i emeryturka sie trafi dlaczego nie pracowal.

 • Max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 09:51 ~Max

  Suuuuuper - wakacje na koszt podatnika. Żyć - nie umierać.

 • smiechłem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.01.2019 09:24 ~smiechłem

  i tak o to wielcy gangsterzy-prawilniaki jak przyszło co do czego posprzedawali się nawzajem, taki oto mamy światek przestępczy na wolności kozaki a za murem jeden drugiego sprzedaje za paczkę fajek

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »