Informacje

07.08.2013 09:23 prmiera w 2014 roku

Ruszyły zdjęcia do
"Kamieni na Szaniec"

SERWISY:


Artur Żmijewski, Andrzej Chyra, Marian Dziędziel zagrają w ekranizacji "Kamieni na szaniec", książki Aleksandra Kamińskiego. Zdjęcia do filmu rozpoczął reżyser Robert Gliński. Premierę zaplanowano na 2014 r.

Główne role zagrają młodzi debiutanci. W Zośkę wcieli się Marcel Sabat, w Rudego - Tomasz Ziętek, w Alka - Kamil Szeptycki.

"Przetrwać za wszelką cenę"

- Zdjęcia, których autorem będzie Paweł Edelman, ruszyły we wtorek w Warszawie - poinformował PAP producent filmu Glińskiego, firma Monolith Films.

Powstanie ekranizacja jednej z najsłynniejszych polskich książek XX wieku, ponadczasowej historii poświęcenia, oddania i patriotyzmu młodych Polaków - zapowiedziano.

"Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo" - oto dewiza, którą w życiu kierują się trzej młodzi przyjaciele: Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum, snujący ambitne plany na przyszłość, przerwane przez wrzesień 1939 roku.

"Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem - przetrwać za wszelką cenę, czy przyłączyć się do walczących o wolną ojczyznę, ryzykując wszystko" - czytamy w opisie fabuły.

Znani aktorzy

Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, to jednak nawet w tych okrutnych czasach potrafią żyć pełnią życia.

"Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec, zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do ojczyzny" - czytamy.

W obsadzie, oprócz Sabata, Ziętka i Szeptyckiego, są m.in.: Artur Żmijewski, Andrzej Chyra, Marian Dziędziel, Danuta Stenka, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Globisz i Wojciech Zieliński.

Film zostanie zrealizowany na podstawie scenariusza Dominika W. Rettingera, napisanego we współpracy z Wojciechem Pałysem. Scenografią zajmie się Ewa Skoczkowska, kostiumami - Elżbieta Radke. Premierę Kamieni na szaniec zaplanowano na marzec 2014 r.

Siła metafory

W majowej rozmowie z PAP Gliński zaznaczył, że pragnie spojrzeć na książkę Kamińskiego ze współczesnego punktu widzenia, ale z poszanowaniem tradycji. - Na tej książce wychowały się pokolenia Polaków - podkreślił.

Jej tytuł ma w ocenie Glińskiego dużą siłę metaforyczną. - Można go różnie interpretować - jako wyrzucone kamienie na szaniec, czyli zmarnowane pokolenie, ale można też powiedzieć, że to są kamienie, które zbudowały szaniec, zbudowały jakieś fundamenty, na których następne pokolenia budują swoje życie. Bardzo różnie można to interpretować i dlatego to jest fantastyczny tytuł - uważa reżyser.

Robert Gliński (ur. 1952) ma w dorobku m.in. filmy: Niedzielne igraszki (1983), Wszystko, co najważniejsze (1992), Cześć, Tereska (2001), Świnki (2009). Jest dyrektorem Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w Warszawie.

PAP/ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wolf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2013 10:11 ~wolf

  Bardzo sie ciesze ze film powstaje, powinno sie pokazywac to co sie wtady dzialo poniewaz to byla wielka sprawa nie poddac sie!

 • SaaS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2013 00:02 ~SaaS

  Kolejna lekcja jak przegrywać i być ofiarą - dla naszych dzieci. A FILM o KIRCHOLMIE? KŁUSZYNIE? A może przedstawić okres Stefana Batorego/ Wtedy zwyciężaliśmy -

 • leonidas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2013 08:17 ~leonidas

  Pokarzcie mi kraj który tak hucznie czci swoją największą klęskę w swojej historii.

 • zenek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 21:29 ~zenek

  chcesz byc slawny? zrob film o wojnie, zydach, powstaniu... polskie kino zaczyna byc "wojenne". Powstanie, zydzi sa tematem ktory sprzedaje nam sie na sile. Niedlugo w kinie albo tv nic innego nie obejrzymy. Beda tylko niemcy, zydzi, powstanie. Gorszy od tego jest tylko "Kac Wawa"

 • co nie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 12:59 ~co nie

  A może byłoby lepiej, gdyby film reżyserowała córka Holland, z pewnością "odważnych" scen Rudemu i Zośce by nie poskąpiła i sukces na miarę hollyłud

 • to się wytnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 11:03 ~to się wytnie

  Patrząc na dorobek reżyserski (film o Teresce i jej "słabościach", o pedofilach i sprzedających się chłopcach) to rzeczywiście mozna liczyć, że film będzie "uwspółcześniony".
  Szkoda tylko wartościowej książki, która zostanie sprofanowana przez reżyserów żądnych tylko sławy opartej na sensacji. I pewnie jeszcze film będzie dotowany przez państwo (czyli znów zapłacą podatnicy).

 • Mirage

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 11:01 ~Mirage

  Przydałby się jeszcze Więckiewicz i byłby komplet dobrych aktorów.

 • lolz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 10:48 ~lolz

  Toja~Toja

  Ciekawwe jak będzie wyglądał wątek miłości pomiędzy "Zośką" i "Rudym"? Będą sceny łóżkowe? Już nie mogę się doczekać!

  lol. nie oczekuj za wiele. wyjdzie z tego pewnie taka sama hała jak ze "stawki większej niż śmierć" albo z teledysku "uprising" sabatonu...

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 10:22 ~pozdrawiam

  Wpiszcie sobie w YT - kamienie na szaniec making of to zobaczycie jak to mniej więcej będzie wyglądało.

 • Toja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 09:58 ~Toja

  Ciekawwe jak będzie wyglądał wątek miłości pomiędzy "Zośką" i "Rudym"? Będą sceny łóżkowe? Już nie mogę się doczekać!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »