Informacje

16.11.2014 07:39 Wybory samorządowe 2014

Ruszyły wybory samorządowe.
Jak oddać ważny głos?

Od godz. 7 rano trwają wybory samorządowe, w których wybierzemy blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza.

Uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców. Głosowanie odbędzie się w ponad 27 tys. lokali wyborczych.

PKW w niedzielę przewiduje zorganizowanie czterech konferencji prasowych. Pierwsza o 9.15 będzie poświęcona informacjom o rozpoczęciu i przebiegu głosowania.

O godz. 13.30 PKW poda pierwszy komunikat o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania według stanu na godz. 12, poda także dane frekwencyjne w 18 największych miastach. O godz. 19 PKW poda dane o frekwencji i przebiegu głosowania na godz. 17.30.

Konferencja o godz. 21.45 będzie poświęcona zakończeniu głosowania.

Cząstkowe wyniki w nocy

PKW w noc powyborczą przedstawi pierwsze cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania w całym kraju, w tym wyniki procentowe do rad wszystkich szczebli, według komitetów wyborczych o zasięgu krajowym, oraz wyniki rywalizacji na urząd prezydenta w 18 największych miastach.

Druga tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta - 30 listopada - odbędzie się tam, gdzie w niedzielnym głosowaniu żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy głosów.

Jak oddać ważny głos?

Wyborca musi mieć ze sobą dokument tożsamości, np. dowód osobisty, paszport czy inny "polski dokument urzędowy, który ma zdjęcie i gdzie zawarte są dane personalne".

Jeśli wyborcy nie ma w spisie wyborców, obwodowa komisja może go dopisać, pod warunkiem, że udokumentuje fakt zamieszkiwania na terenie danej komisji oraz ma potwierdzenie z gminy, iż nie utracił prawa do głosowania.

W niedzielę o 20:45 w TVN24 odbędzie się wieczór wyborczy #czasdecyzji. Przedstawimy pierwsze sondażowe wyniki wyborów. Nie zabraknie też komentarzy polityków i ekspertów. Serwis specjalny także na portalu tvn24.pl.

>> CZYTAJ TEŻ NA TVN24 <<

Kilka kart do głosowania

Podczas niedzielnego głosowania każdy wyborca otrzyma kilka kart do głosowania, w różnych kolorach.

W gminach nie będących miastami na prawach powiatu wyborca otrzyma cztery karty: do rady gminy, do rady powiatu, do sejmiku wojewódzkiego i w wyborach wójta. Z kolei w miastach na prawach powiatu wyborca otrzymuje trzy karty do głosowania: do rady miasta, do sejmiku województwa i na prezydenta miasta.

Wyborcy w Warszawie będą mogli oddać swoje głosy na czterech kartach w wyborach do: rady dzielnicy, do rady miasta, do sejmiku wojewódzkiego i na prezydenta miasta. Karty w wyborach do rad gmin są koloru białego; do rad powiatu i do dzielnic Warszawy - żółtego; do sejmiku wojewódzkiego - niebieskiego, a w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - różowego.

Na każdej karcie wyborca może wskazać tylko jednego kandydata. Głos ważny to dwie przecinające się linie w kratce po lewej stronie, przy nazwisku konkretnego kandydata.

W wyborach w gminach nie będących miastami na prawach powiatu i w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miasta postawienie znaku X oznacza wybór konkretnego kandydata. Jeśli X zostanie postawiony przy więcej niż jednym nazwisku lub jeśli go nie będzie, będzie to głos nieważny.

W wyborach do rad powiatów, sejmików wojewódzkich oraz do rad dzielnic Warszawy postawić należy jeden krzyżyk. "X" postawiony przy nazwisku kandydata wskazuje jego pierwszeństwo na liście do uzyskania mandatu.

Oddanie głosu na kandydatów z różnych list oznacza głos nieważny. Jeśli jednak znak zostanie postawiony przy dwóch nazwiskach, ale na tej samej liście kandydatów, będzie to głos ważny. Wówczas pierwszeństwo ma kandydat, który na liście ma wyższą pozycję.

Postawienie innego znaku niż X lub postawienie go w innym miejscu niż przeznaczona do tego kratka, oznaczać będzie głos nieważny.

Osoby niewidome mogą samodzielnie oddać głos w wyborach samorządowych, używając brajlowskich nakładek. Powinny je posiadać wszystkie komisje wyborcze, toteż nie muszą oni wcześniej deklarować chęci głosowania z ich użyciem. Na prośbę tych wyborców komisja wyda nakładkę wraz z kartą do głosowania. Po oddaniu głosu, wyborca jest obowiązany zwrócić nakładkę.

Walka o samorząd

W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Do rad gmin kandyduje ponad 154 tys. osób, do rad powiatów - niemal 65 tys.; o miejsce w sejmikach ubiega się prawie 9 tys., a w radach dzielnic Warszawy - niemal 5 tys.

8 tys. kandydatów będzie walczyć o wybór na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

W związku z połączeniem od 1 stycznia 2015 r. gminy i miasta Zielona Góra, w gminie odbędą się jedynie wybory do rady powiatu i sejmiku, a w mieście - tylko do sejmiku. Wybory do rady miasta i na prezydenta miasta odbędą się tam w późniejszym terminie.

Druga tura wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta odbędzie się 30 listopada.

"Czas decyzji" w niedzielę z nowego studia TVN24. Start o 20:45:

 

db/kka /TVN24, PAP/kś

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »