Informacje

19.02.2017 14:53 Gigantyczny budżet

Ruszyły prace przy rozbudowie trasy z Lublina do Warszawy

SERWISY:

Ruszyły prace przy budowie drogi ekspresowej S17 (Lublin- Warszawa) na odcinku Kurów-Skrudki. Złożono też wnioski o pozwolenie na budowę kolejnego odcinka. Prawie 100 km nowej S17 ma powstać do 2019 r. i kosztować 3,2 mld zł.

Przy obecnej drodze krajowej nr 17 rozpoczęła się wycinka drzew i w związku z tym pomiędzy miejscowościami Skrudki i Żyrzyn (Lubelskie) wprowadzono zmianę organizacji ruchu - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na stronie internetowej projektu.

Utrudnienia

Ze względów bezpieczeństwa w trakcie ścinania drzew od strony jezdni w kierunku pobocza będzie wstrzymywany ruchu pojazdów.

Budowa prawie 100 km brakującej drogi ekspresowej między Lublinem a Warszawą podzielona została na siedem odcinków. Chodzi o trasę na odcinkach od Kurowa do obwodnicy Garwolina oraz od Garwolina do węzła Lubelska. Budowę tę prowadzi lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Rozbudowa

Odcinek Kurów-Skurdki (13,2 km) to pierwszy odcinek, na który wojewoda lubelski wydał już pozwolenie na budowę. Wykonawcą tej inwestycji jest firma Mota Engil Central Europe, a koszt inwestycji to 270,8 mln zł.

Do wojewody mazowieckiego zostały złożone ostatnio wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID), czyli pozwolenia na budowę odcinka o długości około 15,2 km, od obwodnicy Kołbieli do węzła Lubelska.

- Wydanie decyzji przez wojewodę mazowieckiego umożliwi przejęcie nieruchomości pod budowaną drogę i rozpoczęcie procedury odszkodowawczej, a wykonawca będzie mógł rozpocząć prace – poinformował rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Krzysztof Nalewajko.

Na takie pozwolenia czekają także wykonawcy kolejnych czterech odcinków planowanej trasy; postępowania o wydanie ZRID w tych sprawach toczą się w lubelskim i mazowieckim urzędzie wojewódzkim.

Kiedy kolejne pozwolenie?

Poszczególne odcinki drogi S-17 wybudują różni wykonawcy wyłonieni w przetargach. Na terenie woj. lubelskiego powstają dwa odcinki: między węzłami Kurów i Skrudki (Mota Engil Central Europe) oraz od węzła Skrudki do granicy województw (o długości 20,2 km), który zbuduje firma PORR Polska Infrastructure, a koszt inwestycji to 608,8 mln zł.

Pozostałe pięć odcinków trasy przebiega przez woj. mazowieckie. Wykonawcą trzech z nich jest spółka Budimex. Są to odcinki: 13 km od granicy województw do Gończyc (313,6 mln zł); 12,2 km od obwodnicy Gończyc do obwodnicy Garwolina (288,5 mln zł); 13 km drogi od obwodnicy Garwolina do obwodnicy Kołbieli (blisko 290 mln zł).

Pozostałe dwa odcinki - 8,7 km obwodnicy Kołbieli (ok. 225,5 mln zł) i 15,2 km od obwodnicy Kołbieli do węzła Lubelska (370,5 mln zł) - wybuduje konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe.

Droga z betonu

Inwestycja jest realizowana w trybie "projektuj i buduj", co oznacza, że wykonawca ma opracować dokumentację projektową, uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji i wybudować drogę. Przed oddaniem trasy dla ruchu musi uzyskać decyzję o dopuszczeniu do użytkowania drogi.

Nawierzchnia drogi ekspresowej nr 17 wykonana będzie w technologii betonu cementowego. Wszyscy wyłonieni w przetargach wykonawcy zadeklarowali wybudowanie tras w ciągu 34 miesięcy (do czasu nie wlicza się okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca). Jeśli plany te zostaną zrealizowane i nie będzie opóźnień, to 95,5 km trasy od Kurowa do węzła Lubelska będzie oddana do użytku w 2019 r.
Po udostępnieniu trasy dla kierowców przejechanie 150 km drogi z Lublina do węzła Lubelska (który ma połączyć wschodnią i południową obwodnicę Warszawy) może zająć ok. półtorej godziny.

W latach 2011 - 2014 r. zbudowano już 67 km drogi ekspresowej S17 na odcinku od Kurowa do miejscowości Piaski (Lubelskie) wraz z obwodnicą Lublina. Budowa tego fragmentu S17 pochłonęła 3,3 mld zł, z czego 2,2 mld zł stanowiło dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.

>> CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24BIS.PL <<

ZOBACZ TAKŻE: Dronem nad przyszłą obwodnicą Marek:

PAP/gry

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Buba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 23:31 ~Buba


  Buba~Buba

  Czy ktoś może mi wyjaśnić, dlaczego wszystkie trasy buduje się w kierunku Warszawy a nie odwrotnie?
  Zemsta słoików czy co?
  gość~gość

  Nie wiem czy wiesz, ale te trasy są dwukierunkowe, zatem zarówno prowadzą do Warszawy, jak i do Lublina.

  No co ty nie powiesz? Nie miałem o tym pojęcia.

 • Jakub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 18:11 ~Jakub

  Jedna z najbardziej obłożonych i przez to niebezpiecznych tras. W końcu ludzie przestaną ginąć przez stan dróg w tym miejscu i przeklinać Kołbiel, która jest ewenementem na skalę Europejską.

 • Nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 14:11 ~Nik


  Hrubek~Hrubek

  Teraz ja i moj LHR szybko pojedziemy do wawy ;)
  xyz~xyz

  LHR - Ludzie Handlujący Ropą

  Chcesz kupić trochę ? :P

 • Nizly

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 13:57 ~Nizly


  halo~halo

  po co budować ekspresówkę LLujom skoro oni j nie potrafią jeździć jednym pasem a co dopiero dwoma ?
  Xavery~Xavery

  Uwierz mi, że na dwóch pasach jest jeszcze gorzej, zwłaszcza jak się spotka obywatela LC lub LZ pędzącego 40km/h lewym pasem bez zamiaru umożliwienia manewru wyprzedzenia:)
  Nie wiem co jest w tych pięknych skądinąd miastach, że ich mieszkańcy lubują się właśnie w takich sportach.

  Codziennie mijam pełno "WarSzafffki" na lewym psie pędzącej lewym psem z prędkościami = jaśnie Pan/Pani mogę to jadę. Wystarczy spojrzeć jacy warszawiacy są dobrymi kierowcami jak spadnie śnieg/deszcz... Co się nagle dzieje ? Więc jak już macie coś do przyjezdnych spójrzcie na siebie :P

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 09:49 ~gość

  Buba~Buba

  Czy ktoś może mi wyjaśnić, dlaczego wszystkie trasy buduje się w kierunku Warszawy a nie odwrotnie?
  Zemsta słoików czy co?

  Nie wiem czy wiesz, ale te trasy są dwukierunkowe, zatem zarówno prowadzą do Warszawy, jak i do Lublina.

 • wwww

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 09:20 ~wwww

  mam strach w oczach, mieszkam przy wjazdówce i już mam koszmary z kierowcami z Garwolina i Lublina

 • Burzony Kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 08:46 ~Burzony Kierowca

  A czemu znów piszecie o inwestycji, gdzie przetarg i finansowanie zostało zapewnione jeszcze za poprzedniej władzy? Kiedy napiszecie coś o inwestycji rządu PiS?

 • xo76te

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2017 08:39 ~xo76te

  W końcu jakoś drogi w tym kraju zaczynają wyglądać. Na ekspresówkach jest dużo mniej ofiar śmiertelnych niż na zwykłych drogach krajowych.

 • Buba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2017 23:12 ~Buba

  Czy ktoś może mi wyjaśnić, dlaczego wszystkie trasy buduje się w kierunku Warszawy a nie odwrotnie?
  Zemsta słoików czy co?

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2017 21:46 ~xyz

  Hrubek~Hrubek

  Teraz ja i moj LHR szybko pojedziemy do wawy ;)

  LHR - Ludzie Handlujący Ropą

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »