Informacje

28.04.2017 15:55 efekty poznamy jesienią

Ruszyły konkursy na projekty pomników smoleńskich

SERWISY:

W piątek poseł Jacek Sasin poinformował o rozpoczęciu konkursu na projekty pomników smoleńskich. Jeden ma być poświęcony prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, drugi - wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej.

- Na stronie internetowej Komitetu dostępne są regulaminy tych konkursów - poinformował Sasin. Podkreślił, że są to dwa odrębne konkursy przeprowadzane równolegle.

Poseł PiS przypomniał, że pomnik Lecha Kaczyńskiego miałby stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

- W najbliższych dniach będziemy wysyłać zaproszenia do wybranych twórców, którzy mają uznaną pozycję w świecie rzeźby i będziemy zachęcali ich do wzięcia udziału w tych konkursach - powiedział Sasin. - Choć oczywiście są one otwarte dla wszystkich, którzy chcą wziąć w nich udział - dodał.

Rozstrzygnięcie jesienią

- W przypadku pomnika prezydenta zapisaliśmy w regulaminie, by był to pomnik realistyczny, figuralistyczny. W przypadku pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej będzie to raczej pomnik symboliczny - dodał.

Sasin powiedział, że w pierwszym etapie konkursu oczekiwane jest przesłanie prac graficznych, czyli projektów na papierze. - To będzie podstawą do wybrania dziewięciu najlepszych prac (po dziewięć w każdym z obu konkursów), które przejdą do drugiego etapu - wskazał dodając, że rozstrzygnięcie pierwszego etapu konkursu miałoby nastąpić w lipcu.

W drugim etapie, do którego ma przejść łącznie 18 prac, komisja konkursowa będzie oczekiwała przesłania projektów plastycznych. - Cały konkurs zakończy się jesienią tego roku - zaznaczył Sasin.

Nagrody dla zwycięzców

Polityk PiS dodał, że dla zwycięzców konkursów Komitet przygotował nagrody finansowe "po kilkadziesiąt tysięcy złotych". - W każdym z tych konkursów ufundowaliśmy trzy nagrody, za trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia, po 10 tysięcy złotych - powiedział Sasin.

Jak wyjaśnił zarówno koszt konkursów, jak i wykonanie rzeźb będzie finansowane ze zbiórki publicznej, która rozpoczęła się w sierpniu 2016 roku. - Prowadzimy tę zbiórkę od wielu miesięcy. W tej chwili żebraliśmy około 1,2 mln zł, ale zbiórka cały czas trwa. Zachęcamy do tego, aby wziąć w niej udział - apelował polityk.

- Liczymy, że uda nam się zebrać pełną kwotę. Oceniamy, że potrzebne jest nam minimum 3 mln zł, aby oba te pomniki zrealizować - dodał Sasin.

Zapowiedź prezesa

10 kwietnia 2016 roku, w szóstą rocznicę katastrofy smoleńskiej, w wystąpieniu przed Pałacem Prezydenckim prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że na Krakowskim Przedmieściu muszą stanąć: pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej oraz pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Komitet Budowy Pomników zawiązał się równo przed rokiem - 28 kwietnia ubiegłego roku. Szef PiS wyrażał wówczas nadzieję, że na "ósmą rocznicę tragedii smoleńskiej pomniki będą gotowe".

10 kwietnia tego roku prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w związku z siódmą rocznicą katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim mówił, że "powinien powstać pomnik i to nie jeden". - Tu, na Krakowskim Przedmieściu, powinny się znaleźć dwa pomniki, tak jak prosiła o to córka jednego z tych, którzy zginęli - że chciałaby, by ojciec został tutaj upamiętniony - powiedział Duda.

Prezes PiS dziękował wówczas prezydentowi za te słowa i podkreślał, że pomniki powinny powstać właśnie na Krakowskim Przedmieściu, w centrum Warszawy.

 

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • GoGo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 18:37 ~GoGo

  A nie lepiej zrobić totem pomikowy???
  na parterze prez.Kaczorowski,
  na piętrze ofiar KATASTROFY
  a na szczycie kaczyński

  Bedzie jedden dla wszystkich

 • qcpdhp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 18:08 ~qcpdhp

  Prawdziwa PiSowskia równość. Pan prezydent przy Trakcie Królewskim a reszta zmarłych gdzieś na zapleczu skwerku. Brawo PiS. Świetnie widać o co walczycie.

 • end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 17:46 ~end

  Nastawiać! koniecznie nastawiać jak krasnali ogrodowych! żeby się chichotać przez łzy. Na kompletną głupotę kombinatorów z PiS na razie nie ma lekarstwa, nie dociera do oszołomów, że tak jak w pośpiechu chcą uszczęśliwiać naród niechcianymi potworkami, tak szybko następna ekipa przeniesie te pomniczki w miejsce do tego celu przeznaczone. Taki sam los spotka czasowych najemców krypt na Wawelu miejscu historycznym dla kraju, trumny przyjadą na miejsce WŁAŚCIWE czyli cmentarz Powązkowski w Warszawie.

 • ant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 16:59 ~ant

  Nie chcę kolejnego pomnika brata bliźniaka. i Tyle w temacie.

 • APU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2017 16:58 ~APU

  Jestem przeciw. Komu ten pomnik mam stawiać? Z moich podatków i innych danin. Mój mąż zmarł też w pracy i nikt mu pomników nie stawiał. Nam też nikt nie pomógł. Z Zusem, który ma pewne obowiązki walczę stale. Podania, pisma, zaświadczenia. Kto tego nie przeżył, nie ma pojęcia o czym piszę. Nie dostałam pieniędzy za śmierć męża. Moje dzieci też nie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »