Informacje

15.01.2012 07:34 FERIE W WARSZAWIE

Ruszyła "Zima w mieście"

 

Zaczynają się ferie zimowe, co dla uczniów oznacza dwa tygodnie wolnego czasu, niezmąconego obowiązkami szkolnymi. Ci, którzy nie mogli wyjechać, nie muszą bać się nudy. Nawet zostając w Warszawie, mogą liczyć na wiele atrakcji.

Na dobry początek o to, by ferie w mieście były bardziej zimowe postarała się pogoda. Ale nie tylko ona. Jak co roku różnorodną ofertę zajęć zapewni program "Zima w mieście". To wygodne rozwiązanie, szczególnie dla rodziców młodszych uczniów, bo mogą ich zapisać do tzw. punktów pobytu dziennego. Znajdą je najczęściej przy podstawówkach i gimnazjach, ale także np. przy niektórych ogródkach jordanowskich czy lokalnych centrach kultury (pełna lista dostępna na stronie urzędu miasta).

Dziećmi zajmą się tam opiekunowie. Pod ich okiem będą mogły uczestniczyć w różnych zajęciach - zarówno świetlicowych i warsztatowych na miejscu, jak i grupowych wyjściach do różnych placówek i ośrodków uczestniczących w programie.

Na sportowo: narty, łyżwy, basen, BMX-y

Miejskie i dzielnicowe ośrodki sportu i rekreacji przygotowały dla grup z "Zimy w Mieście" zajęcia sportowe w 38 obiektach - na pływalniach, boiskach i w halach sportowych. Oprócz tego uruchomiono 14 sztucznych lodowisk, a na Górce Szczęśliwickiej czekają instruktorzy, którzy pokażą podstawy jazdy na nartach i deskach snowboardowych.

Skatepark Jutrzenka oferuje natomiast  naukę jazdy na rolkach, deskorolkach i BMX-ach. Dzieci będą mogły się też bawić w Centrum Rozrywkowym Hulakula. Nie zabraknie sportowej rywalizacji: zawodów, turniejów, konkursów i gier. Wszystkie te atrakcje skorzystać mogą zorganizowane grupy uczestniczące w programie, a także uczniowie indywidualnie - na podstawie legitymacji szkolnej.

Komputery, quizy, Harry Potter czy wampiry?

Wszystkich zajęć niesportowych prowadzonych przez punkty pobytu dziennego wymienić nie sposób. Ich zakres jest bardzo szeroki i często zależy od miejsca. Chociażby w najbliższy poniedziałek możemy wybrać m. in.: "Czary mary z Harym Potterem" warsztaty teatralne, komputerowe albo te pod nazwą  "Szepty w ciemnościach - wampiry, nietoperze", zajęcia przyrodnicze, quizy i zagadki, seanse filmowe, spotkania z literaturą.

To tylko część oferty. Dzieci moga też liczyć np. na odwiedziny edukatorów z projektu "Wiem co jem", którzy pokażą, jak przygotować zdrowe smakołyki, albo strażników miejskich. Ci ostatni w grach i zabawach przekażą podstawy wiedzy o bezpieczeństwie i samoobrony.

Ze wszystkich tych atrakcji mogą korzystać zorganizowane grupy uczestniczące w programie. Ale do zajęć można dołączać także indywidualnie - na podstawie legitymacji szkolnej. Dzienne propozycje zajęć z oferty "Zimy w mieście" można znaleźć w programie na stronie urzędu miasta.

O rycerzach, królach i... cyklistach

Ferie to dobry czas, żeby lepiej poznać takie muzea i podobne "poważne" instytucje. Spotkania w Zamku Królewskim przybliżą świat rycerzy i zamkowe zakamarki, a starsi uczniowie zainteresowani historią poznają bliżej kolekcję malarską króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Listę spotkań mozna znaleźć w zakładce na stronie Zamku.

Dzieci zainteresowane czasami dawnych władców mogą się wybrać także do Łazienek, żeby posłuchać o balu po królewsku i zwiedzić zakamarki Pałacu na Wodzie. Więcej propozycji zajęć na stronie Łazienek.

Dom Spotkań z Historią zaprasza na warsztaty plastyczno-historyczne nawiązujące np. do dawnych cyklistów i automobilistów albo do wydarzeń opisanych w książce "Król Maciuś Pierwszy".

W Muzeum Niepodległości dzieci będa mogły np. dowiedzieć się czy bycie patriotą to wyłącznie męskie zajęcie albo czy pocztówka jest trendy w czasach e-maili i sms-ów. Różnym warsztatom będą towarzyszyły zabawy i konkursy. Sprawdź szczegóły na stronie muzeum.

Maturzysto, poznaj "terra incognita"

Propozycje dla starszych uczniów zainteresowanych współczasną historią przygotował również Instytut Pamięci Narodowej. Zaprasza do zmierzenia się z popularną grą "Kolejka" oraz wzięcia udziału w warsztatach z historii polskiej muzyki niezależnej. 

To oferta wychodząca naprzeciw zapotrzebowaniu tegorocznych maturzystów, których obowiązuje stara podstawa programowa. - Historia najnowsza jest dla nich czasami jak terra incognita, czyli tym, o czym nie zawsze zdążą w szkole powiedzieć" - powiedzaił PAP dr Andrzej Zawistowski z Biura Edukacji Publicznej IPN.

Przez całe ferie maturzyści z Warszawy i okolic będą mieli okazję powtórzyć materiał przed zbliżającym się egzaminem dojrzałości. W Centrum Edukacyjnym IPN odbędzie się bezpłatny kurs z najnowszej historii "Ferie zimowe z historią w tle". Poprowadzą go pracownicy naukowi IPN i nauczyciele z wieloletnią praktyką.

Do "Kopernika" lepiej w grupie

Tych, którzy wolą raczej nauki przyrodnicze, nie zawiedzie zapewne Centrum Nauki Kopernik. - Serdecznie zapraszamy do Kopernika dzieci z punktów dziennego pobytu. Podczas wizyty w Centrum zwiedzicie nasze galerie i obejrzycie przedstawienie w Teatrze Robotycznym, w którym aktorami są najprawdziwsze roboty - zapraszają organizatorzy.

Do "Kopernika" najlepiej wybrać się z grupą zorganizowaną. Gospodarze uprzedzają, że indywidualni goście mogą czekać w bardzo długich kolejkach, bo do CNK przyjeżdżają teraz całe wycieczki uczniów z innych województw, gdzie również trwają ferie.

Więcej o programie "Zima w mieście" dowiesz się w specjalnym serwisie urzędu miasta.

js/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mistrz.prostej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2012 17:34 ~mistrz.prostej

  @ tatko o.O

  O ty w życiu! Nigdy nie słyszałem o żadnym Rąblowie :)

  No ale tam teraz lipa, tylko 1 trasa czynna (za karczmą) - 160m długości.
  Pewnie dlatego powiedziałeś gdzie to jest :D

 • Damian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2012 16:15 ~Damian

  @ vv
  Ferie w dniach od 16 do 29 stycznia odbywają się w województwach: Mazowieckim, Dolnośląskim, Opolski i Zachodniopomorskim.
  W tych województwach nie ma niestety podobnych atrakcji, wiec w czasie ferii czeto organizowane są takie wyjazdy.

 • fotograf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2012 12:50 ~fotograf

  Ale przynajmniej moglibyście dać aktualne zdjęcie, bo górka taka ośnieżona nie jest.

 • soowka1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2012 11:32 ~soowka1

  Dlaczego więc Kopernik jast tak krótko czynny a w poniedziałki nieczynny? A w tygodniu nie sposób pójść do Kopernika bo zamykają razem z biurowcami. A nie tylko małe dzieci chcą pójść do Kopernika. My wapniaki też chcemy odwiedzić to centrum :)

 • vv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2012 11:28 ~vv

  hahahaha
  "Do "Kopernika" najlepiej wybrać się z grupą zorganizowaną. Gospodarze uprzedzają, że indywidualni goście mogą czekać w bardzo długich kolejkach, bo do CNK przyjeżdżają teraz całe wycieczki uczniów z innych województw, gdzie również trwają ferie"

  z innych województw
  w innych wojewodztwach nie ma teraz ferii (są u nas i w dolnośląskiem - czyli we wrocławiu)
  inni bedą mieli w lutym w tym roku

 • młody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2012 22:28 ~młody

  ta twoja emerytura to ja na nia pracuje i musze ostawic gdzies dziecko.....wiec...ja moge nie robic ale ty emeryturki nie dostaniesz...trolu z wózeczkiem

 • 70 latka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2012 19:15 ~70 latka

  jescze na tych złodziei idzie moja emerytura do roboty złodziejskie bachory nie roby!

 • tatko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2012 17:16 ~tatko

  m.p. nie wygrałeś. to rąblów. ode mnie 118km(gps)

 • mistrz.prostej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2012 15:21 ~mistrz.prostej

  @ tatko

  Niech zgadnę - ta góreczka koło Łomży? Co wygrałem?

 • tatko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2012 14:12 ~tatko

  zauważcie jaką biedną ofertę dla dzieci ma dzielnica Wawer.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »