Informacje

16.12.2010 16:06 WARSZAWA NIE DLA MAŁYSZA

Ruszyła rozbiórka skoczni na Mokotowie

SERWISY:

Z krajobrazu Mokotowa znika jeden z symboli dzielnicy. Właśnie zaczęła się rozbiórka skoczni narciarskiej przy ulicy Czerniowieckiej.

Skocznia od lat popadała w ruinę, mimo pojawiających się co jakiś czas apeli o jej ratowanie. Jej los został właśnie ostatecznie przypieczętowany. Na skrzynkę warszawa@tvn.pl  dostaliśmy alarmujące maile, że zaczęła się rozbiórka.

 

WOSiR: "Rozbieramy, bo grozi katastrofą"

Podejrzenia mieszkańców potwierdzają przedstawiciele Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. - Są słuszne - mówi szef działu inwestycji Jerzy Skrzypczyński. - Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał nakaz rozbiórki już jakiś czas temu. Czekaliśmy na zgody służb konserwatorskich, które już otrzymaliśmy. Do końca marca resztki skoczni będą rozebrane - wyjaśnia.

PINB potwierdza: - Rozbiórka jest legalna. Rzeczywiście, wydaliśmy taką decyzję na wniosek WOSiR-u, bo ekspertyza potwierdziła, że obiekt grozi katastrofą. W takiej sytuacji zapisy planu miejscowego nie mają znaczenia.

Sport tak, skocznia nie. A osiedle?

Nie wiadomo natomiast, jaka przyszłość czeka tereny po skoczni. - Rozebrać ją musimy pod rygorem odpowiedzialności karnej. Natomiast na inwestycje w nowe obiekty środków praktycznie nie mamy - przyznaje dyrektor WOSiR-u Janusz Kopaniak.

Jedna z koncepcji zakłada stworzenie ośrodka ze ścianką wspinaczkową, inna snowparku. - Zgłaszają się do nas różne osoby z pomysłami na to miejsce, ale żadne decyzje nie zapadły, bo wszystko rozbija się o pieniądze - rozkłada ręce Kopaniak.

Mieszkańcy Mokotowa obawiają się, że rozbiórka to w istocie przymiarka do sprzedania atrakcyjnej działki na skarpie deweloperowi. To jednak mało prawdopodobny scenariusz. Obowiązujący plan miejscowy określa jasno, że działka po skoczni to teren przeznaczony pod "usługi sportu". Musiałby zostać zmieniony przez Radę Warszawy.

To może odbudować?

Czy to oznacza, że skocznia mogłaby powrócić na skarpę? - To mało prawdopodobne - studzi nadzieje Kopaniak. - Nie wydaje się, by to miało ekonomiczny sens. Trudno oczekiwać, że Warszawa stanie się ośrodkiem sportów zimowych - uważa. I przypomina, że część terenów poniżej skoczni została już zabudowana przez deweloperów, a część jest w rękach prywatnych. Nie ma miejsca na budowę nowoczesnego obiektu.

Okazuje się też, że z zapisów planu miejscowego nie wynika, że obiekt trzeba odtworzyć. - Owszem, plan ustalał zachowanie i ochronę skoczni, a dopuszczał tylko remont, modernizację i adaptację na inne funkcje sportowe. Ale to nie ma znaczenia, bo decyzja PiNB wydana jest w trybie zagrożenia katastrofą budowlaną - przyznaje wiceburmistrz Mokotowa Wojeciech Turkowski. - Szkoda, że rozbiórce nie towarzyszy żadna koncepcja dotycząca przyszłości tego terenu, ale skocznia raczej już nie wróci - dodaje z żalem.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2012 12:02 ~wert

  W podstawie skoczni mieścił sie kiedyś WKN ( Warszawski Klub Narciarski) . Co niedziela przychodziło sie na treningi , było bieganie z trenerem i zawody wytrzymałościowe oraz wyjazdy narciarskie. Skocznia wtedy działała i wszystko było dobrze mimo braku sponsorów. Nie wierze , że dziś nie znalazły by sie środki na utrzymanie obiektu i zapewnienie młodzieży zajęć.

 • lucek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2012 21:09 ~lucek

  nie ma co rozpaczać będzie skocznia na Narodowym

 • src

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2010 23:52 ~src

  wybudujcie tu fabrykę samochodów i w tedy Polskę ominie kryzys ale to mają być bardzo ładne ale i bez awaryjne pojazdy mało spalające paliwo i bardzo tanie w sprzedaży i utrzymaniu

 • Grabiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.12.2010 08:09 ~Grabiu

  W latach 1988-90 spacerując wokół skoczni miałem okazję widzieć skoki narciarskie w wykonaniu kilku amatorów tej dyscypliny sportu. Kilka lat później pod skocznią w każdą niedzielę tłumy warszawiaków przyciągała giełda narciarska i która pozwalała w podstawowy sposób krzewić narciarstwo, narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo czy też saneczkarstwo. Stąd moje pytanie:
  KTO POJEDZIE W TYM ROKU DO ZAKOPANEGO?

 • materna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 14:04 ~materna

  Kolejna strata. Tym razem jednak boli bardziej bo wychowałem się przy skoczni a jak ją rozbiorą to nie dość że serce zaboli to jeszcze widok z okna drastycznie się zmieni, niestety na niekorzyść.

 • furi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 10:00 ~furi

  ehhh
  na przełomie lat 80 i 90tych zjeżdżałem z niej z kumplami na sankach... (oczywiście nie z samej góry)
  do dziś pamiętam te siniaki nabyte podczas lądowania :)

  szkoda

 • sto(L)yca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 09:51 ~sto(L)yca

  ładny bloczek tam widzę... albo prywatną klinkę spa - tak dla dobra wszystkich, dla rekreacji i sportu społeczności lokalnej ;-) wszystko zburzyć, postawić ogrodzone bloki i dalej płakać jaki to z nas pogarbiony naród

 • perjoa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 08:50 ~perjoa

  zawsze wiosną chodziłam tam na spacery. Fakt, że próg wyjściowy był już nie za bardzo "wyjściowy", to jednak trzymał sie dobrze. Co do "trybu zagrożenia katastrofą", to ile jest w warszawie budynków, które maja tabliczki uwaga grozi zawaleniem, i stoja tak juz po kilkanascie lat... a skocznia to nie byle jaki obiekt!

 • Ogr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 08:42 ~Ogr

  Zbudować nową - będzie można przyjezdnych do domu wysyłać !!!

 • ANGEL'S CRYING

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 08:25 ~ANGEL&…

  No cóż... który to developer ma taką silę przebicia?? Dziwne, że nikt nie protestuje przeciw niszczeniu tego obiektu... hmmm, szkoda jej...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »