Informacje

12.04.2014 15:10 STAWIAJĄ KONSTRUKCJE

Ruszyła odbudowa tęczy.
25 osób zatrzymanych

SERWISY:


W sobotę, w samo południe rozpoczęła się odbudowa tęczy na Placu Zbawiciela. Po tym, jak dźwigi zwiozły elementy konstrukcyjne tęczy, na placu pojawili się protestujący. - "Nie czerwona, nie tęczowa, tylko Polska narodowa" - skandowali. Policja zatrzymała 25 osób.

Całe zamieszanie rozpoczęło się po godz. 12. Najpierw na placu Zbawiciela stawili się robotnicy, by zacząć stawiać stelaż. Jednak prace musieli wstrzymać.

Zablokowali budowę

Wszystko przez narodowców, którzy już wcześniej zapowiadali "spontaniczny protest" przeciwko ponownej budowie tęczy na placu Zbawiciela. Na miejscu zjawiło się ich około 50, mieli ze sobą biało-czerwone flagi.

Część z nich weszła na środek placu, by zablokować prace, ale na miejsce przyjechała też policja. Funkcjonariusze blokowali dostęp do centralnej części pl. Zbawiciela, a o godz. 13 otoczyli grupę osób, które protestowały na środku.


Pół godziny później na plac dotarli kolejni policjanci. Wówczas funkcjonariusze zaczęli pojedynczo ściągać z wysepki protestujących narodowców. - Jedna osoba zasłabła, zabrało ją pogotowie - relacjonował Dawid Krysztofiński, reporter tvnwarszawa.pl.

Po godz. 14 usunięto ostatniego narodowca z placu, a budowę tęczy wznowiono. Co się stało z protestującymi? - 25 osób zostało przewiezionych do komendy przy ulicy Wilczej. Dwie osoby odpowiedzą za naruszenie nietykalności funkcjonariusza - powiedział na antenie TVN24 Andrzej Browarek z biura prasowego stołecznej policji.

I zapowiedział, że funkcjonariusze będą patrolowali okolice placu Zbawiciela.


Grozili, że zablokują budowę

"1 maja słynna tęcza wróci na Plac Zbawiciela" - zapowiadał od kilku dni warszawski ratusz. Ruch Narodowy odpowiadał na jednym z portali społecznościowych: "Nie wróci".

- O godz. 12.00 organizujemy manifestację na Placu Zbawiciela, która spróbuje pokojowo zablokować postawienie tej szkaradnej instalacji! - zapowiadali w sobotę narodowcy w internecie. I rzeczywiście, pojawili się na miejscu.

"Chcemy, by była gotowa na 1 maja"

Tęcza spłonęła doszczętnie 11 listopada. Ratusz zapowiedział wtedy jej renowację. Właśnie rozpoczęły się prace.

- Rozpoczynamy montaż konstrukcji tęczy, prace potrwają kilka dni. Drugim etapem, który rozpocznie się pod koniec miesiąca, będzie montaż kwiatów. Chcemy, żeby całość była gotowa 1 maja - na 10. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej - mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

kś/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • obiektywny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2014 23:51 ~obiektywny

  Hehe powinni brać kasę na budowę tęczy od tych co ją palą. Od razu im się odechce nietolerancji. Fajnie,że wróciła w pięknych kolorach.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2014 19:07 ~Warszawiak

  W tym wejściu padła informacja że "Warszawiacy przyczepiali kwiaty..." Czy mogę wiedzieć skąd Pani redaktor ma informacje że byli to warszawiacy ?
  Wylegitymowała ich Pani ?

 • gej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2014 19:14 ~gej

  z wyglądu elita inteligencji narodu polskiego

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2014 18:18 ~jar

  PPP~PPP

  Po co oni to budują na nowo? Nie ma na co pieniędzy wydawać? Po pierwsze jest to paskudne, a po drugie prowokujące. Może pod tęczą postawić krzyż. Zobaczymy wtedy jak środowkiska Homo będą blokować jego ustawienie.
  Nie jestem ich przeciwnikiem, ale wkońcu dojdzie do tragedni. Znowu ktoś to podpali, ale tym razem spłonie przy okazji jakaś osoba. Jeżeli to wywołuje agresję u grupy ludzi to zrezygnować z tego. Burzono się o krzyż przed pałacem prezydenckim, a teraz sami stawiają tęczę. Ten narud jest nienormalny.

  i nie umie pisać.

 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2014 14:39 ~Piotrek

  Czarni znowu postawią na swoim.

 • klops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2014 10:18 ~klops


  mistrz~mistrz

  Ja mam pomysł na swoją instalację. To będzie sztuka wykraczająca poza 21 wiek. Tylko najpierw postawcie tam tęczę. Ja postawię tam klocka. Każdego dnia jednego. Niech tylko mi coś powiedzą. Sztuka, to sztuka. Zachęta byłaby dumna.
  Perystaltyka~Perystaltyka

  Masz, jak czytam, świetną przemianę materii :)


  Obok tyle barów i restauracji, że i kolorowo będzie bardziej niż od tej całej tęczy.

 • PPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2014 10:18 ~PPP

  Po co oni to budują na nowo? Nie ma na co pieniędzy wydawać? Po pierwsze jest to paskudne, a po drugie prowokujące. Może pod tęczą postawić krzyż. Zobaczymy wtedy jak środowkiska Homo będą blokować jego ustawienie.
  Nie jestem ich przeciwnikiem, ale wkońcu dojdzie do tragedni. Znowu ktoś to podpali, ale tym razem spłonie przy okazji jakaś osoba. Jeżeli to wywołuje agresję u grupy ludzi to zrezygnować z tego. Burzono się o krzyż przed pałacem prezydenckim, a teraz sami stawiają tęczę. Ten narud jest nienormalny.

 • Marco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2014 09:52 ~Marco

  Masakra - brutalny atak policji na manifestantów przeciwko teczy której większość warszawiakow nie chce.. Ciekawe czemu policja tak samo niezaatakowala matek z niepełnosprawnymi dziecmi w/przed sejmem? co za roznica? I Ci i Ci nie zgadzają się z beznadziejna polityka władzy. Dlaczego policja broni interesow garstki? Chca mieć tam koniecznie tecze? niech będzie bialo czerwona albo bialo-czerwono-zielona. Chca by promowala unie europejska? Niech będzie granatowa i niektóre kwiaty zlote. a Tecza? To po prostu kpina z mieszkancow..

 • M71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2014 09:32 ~M71

  Problem z tęczą jest taki że część ludzi kojarzy ją już tylko z homoseksualistami a nie np. z Czarnoksiężnikiem z Krainy Oz lub symbolem szczęścia i powodzenia jak było jeszcze parę lat temu. Pytanie czy krzyże i kościoły też się kojarzą każdemu tylko dobrze przecież chrześcijaństwo zrobiło dużo zła i krzywd innym ludziom.
  Żyj i daj żyć innym a nie będzie głupich ideologicznych problemów z tęczą!
  Uważam że w to miejsce można włożyć dyskusję nad jej wyglądem, estetyką i zasadnością takiej instalacji w takim otoczeniu architektonicznym.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2014 09:29 ~warszawiak

  Po co ta cała tęcza? Chyba tylko po to, aby nas skłócić ze sobą, wtedy będą mogli przepchnąć jakąś kolejną niekorzystną ustawę. Tyle pieniędzy już na to zostało zmarnowane, a HGW ciągle karze to odbudowywać - dajcie te pieniądze dla bezdomnych, stwórzcie miejsca pracy dla bezrobotnych, a nie zajmujecie się jakąś głupią nikomu nie potrzebną tęczą!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »