Informacje

12.09.2013 11:22 koniec batalii o budynek

Ruszyła eksmisja Traffic Clubu. Jabłkowscy wracają na swoje

SERWISY:


Ruszyła eksmisja księgarni Traffic Club przy ulicy Brackiej 25. Opróżnianie budynku przez komornika ma zająć kilka dni. To zwieńczenie wieloletniej walki o budynek, którą toczyli jego dawni właściciele - rodzina Jabłkowskich.

Przed wejściem do salonu, komornik Ryszard Moryc (ten sam, który eksmitował Kupieckie Domy Towarowe) pojawił się w środę rano.

Sąd Okręgowy w Warszawie już dwa lata temu wydał wyrok nakazujący księgarni wyprowadzkę. Sąd stwierdził, że budynek jest własnością Domu Towarowego Braci Jabłkowskich, a umowa zawarta między Traffic Club a spółką Zarząd Nieruchomości jest nieważna.

Negocjowali z komornikiem

Mimo to, przedstawiciele firmy Zarząd Nieruchomości prowadzącej Traffic Club za zasadach franczyzy nie zastosowali się do wyroku. W środę próbowali negocjować z komornikiem. Próbowali przekonać go, że sądowy nakaz eksmisji jest wystawiony na Traffic Club, a nie bezpośrednio na Zarząd Nieruchomości, dlatego nakaz jest nieważny.

Komornik nie podzielił tych argumentów i przystąpił do działania. Zabarykadowane drzwi otworzyła specjalnie wynajęta firma. Zadaniem egzekutora będzie opróżnić każdy zakątek budynku przy Brackiej 25. Ma to zająć kilka dni.

Księgarnia pod innym szyldem

- Faktycznie ten podmiot wiele razy zmieniał nazwę. Jednak są to wciąż ci sami ludzie, którzy za wynajem nie płacili nam ani złotówki. Eksmisja była poprzedzona prawomocnym wyrokiem sądu i nie było żadnych wątpliwości odnośnie adresu czy powierzchni, którą należało eksmitować – zauważa Marta Jabłkowska, reprezentująca spółkę Dom Towarowy Braci Jabłkowskich.

Wiadomo, że już w grudniu w tym miejscu ma ruszyć księgarnia sieci Matras. Jabłkowska nie zdradza na razie, czy będzie to jedyny najemca. – Będziemy kontynuować działalność centrum kulturalnego – dodaje krótko.Przerzucają się rachunkami

Traffic Club zajmowała budynek dawnego Domu Braci Jabłkowskich od 2003 roku.

Dom towarowy przy Brackiej rozpoczął działalność w 1914 roku. W maju 1950 roku budynek został przejęty przez komunistyczne państwo, a władze firmy osadzone w areszcie na Rakowieckiej i przymuszone do ogłoszenia upadłości.

Wieloletnie prawne zabiegi firmy o odzyskanie pełni praw do zarządzania nieruchomością formalnie zakończyły się 25 sierpnia 2010 r., kiedy to między miastem a DTBJ została zawarta umowa notarialna o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu przy ulicy Brackiej 25.

Od tej pory księgarnia zajmuje budynek bezumownie. Kolejne oferty składane przez Jabłkowskich były przez najemcę odrzucane. Obie firmy przerzucają się roszczeniami. Zarząd Nieruchomości żąda zwrotu 26 mln złotych za remonty przeprowadzone w budynku. Z kolei Jabłkowscy, naliczyli 15 mln złotych z tytułu zaległego czynszu.

- Kwota należna za remont za każdym razem jest inna. Ostatnio dostaliśmy propozycję, że księgarnia się wyprowadzi, jeśli my zapłacimy im 7 mln złotych. Nie możemy się zgodzić na coś takiego – przekonuje Jabłkowska.

 

Chcą wstrzymania egzekucji

Prowadzący Traffic Club nie dają za wygraną. Przed Sądem Apelacyjnym toczy się sprawa o wstrzymanie komorniczej egzekucji. – Liczymy, że w ciągu miesiąca powinniśmy znać decyzję sądu – powiedziała tvnwarszawa.pl Ada Kluzek, reprezentująca Zarząd Nieruchomości.

- Wielokrotnie chcieliśmy rozmawiać z Jabłkowskimi, żeby poczekali z eksmisją do czasu rozstrzygnięcia naszego wniosku w sądzie. Niestety za każdym razem rozmowy były przerywane ze strony właścicieli budynku – podsumowuje Kluzek.

O WIELOLETNIEJ WALCE O ODZYSKANIE BUDYNKU OPOWIADA JAN JABŁKOWSKI

bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • MIka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2014 15:49 ~MIka

  To była najlepsza księgarnia w jakiej kiedykolwiek byłam. Klimatyczna, z kanapami, na których można było przysiąść z książką, całym piętrem świetnych płyt - takich perełek, jak w dziale z jazzem, nigdzie indzie nie można było dostać, do tego obsługa, która naprawdę znała się na rzeczy i wiedziała, co sprzedaje.

  Żal, że tego miejsca już nie ma :(

 • Tradycjonalista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2014 20:58 ~Tradycjonalista

  W KOŃCU SPRAWIEDLIWOŚĆ! W KOŃCU PRAWOWICI WŁAŚCICIELE ODZYSKUJĄ SWOJE MIENIE! W KOŃCU!

  CZEKAM, AŻ WŁADZA STALINA I JEGO DEKRETY PKWN Z 1944 ROKU PRZESTANĄ DZIAŁAĆ!

  PRECZ Z KOMUNĄ! PRECZ Z WŁADZĄ STALINA!

  NIECH ŻYJĄ JABŁKOWSCY! NIECH ŻYJE PRZEDWOJENNA ELITA!!!

 • Dominika d123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2014 09:37 ~Dominika d123

  Mam apel do Braci Jabłkowskich ! Zachowajcie w tym budynku księgarnię ! Nie ważne, kto będzie za tym stał, ta księgarnia mnie urzekła. Jest tam cisza, świetnie podzielone działy: dziecięcy, kulinarny, ze sztuką itd. Ze względu na powierzchnię - księgarnia mogła sobie pozwolić na niezwykły wybór, jakiego nie znajdzie się w innych księgarniach. Zawsze byłam zachwycona po wizycie w tym miejscu - gorzej było z moim portfelem ! Nie ukrywam, że wielką siłą była obsługa - profesjonalna i oczytana. Na przykład pani w dziale dziecięcym wiedziała wszystko o książkach, umiała dostosować propozycję do wieku dziecka, znała ilustratorów, wiedziała o nagrodach przyznawanych dla autorów. W innych konkurencyjnych księgarniach obsługa jest tak beznadziejna, że na jakiekolwiek pytanie musi biec do komputera i sprawdzić o co w ogóle chodzi. Mam internet w telefonie, więc sama sobie mogę sprawdzić. Pozdrawiam właścicieli, życzę odzyskania własności i sukcesów. Dominika , architekt z Warszawy.

 • Magdalena Kretkowska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2013 00:30 ~Magdalena…

  Jestem uczciwą 34 letnią Polką, patriotką, wykształconą kobietą, która warzy swoje opinie. Odnoszę wrażenie, że większość komentarzy pod artykułem opiera się na braku wiedzy i zwykłymi pieniactwie. Bolą mnie negatywne komentarze kierowane pod adresem rodziny Jabłkowskich!!! Rodziny wielkich Patriotów wspierających powstańców, walczących za naszą ojczyznę. Rodzinę przedsiębiorców, którzy szanowali swoich pracowników, płacąc im godziwe pensje, kładąc nacisk na ich kształcenie. O relacjach między rodziną Jabłkowskich a ich pracownikami świadczą liczne relacje jeszcze żyjjących świadków. Rodzina Jabłkowskich potrafiła przed wojną uczynić z handlu sztukę. Ciężko pracowała na swój "sukces", kupno gruntów, wybudowanie domów handlowych w tym na na ul. Brackiej w Warszawie. Jak można wogóle kwestionować ich prawo do własności? Proszę twórców komentarzy o zapoznanie się z historią polskiej gospodarki po 45 roku, z losami prześladowanych przedsiębiorców, którym odbierano majątek całego życia, wreszcie z losami rodziny Jabłkowskich. Świetną lekturą będzie "Sześć pięter Luksusu" Przerwana historia braci Jabłkowskich autor Cezary Łazarewicz.

 • elka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2013 11:19 ~elka

  smyk jest kilka kroków dalej czyli na ul. Chmielnej 25 ,nowy z pięknym magicznym światem zabawek i schodami ruchomymi:)

 • MarcinK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2013 19:06 ~MarcinK

  A ja zaskoczony bo nie wiedziałem nic. Mam pytanie do pana Ryszarda Moryca: gdzie mogę nabyć widziane niedawno jeszcze w Trafficu przy Brackiej płyty CD? Tych to w KMPiKu nie widziałem. Szkoda i żal mi i smutno zarazem, bo, choć w Trafficu drożej nieco, niż w KMPiKu, to miał on swój niepowtarzalny klimacik. Zmienia się. I Smyka nieopodal też już nie ma (ale mnie to nie przeszkadza nazbyt).

 • FajkaWarsiawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.10.2013 11:57 ~FajkaWarsiawiak

  A tak szczerzejeśli PRL i jego prawa i dekrety uznane i uznawane przez wszystkie Państwa swiata są teraz nagle nielegalne , to wszyscy urodzeni przed 1989 rokiem są nielegalni i ich potomkowie także !!!! CO WIDAĆ SŁYCHAĆ I CZUĆ !!!!!Miał DRZEWIECKI RACJĘ : POLSKA TO DZIKI KRAJ !!!!

 • Prawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2013 14:07 ~Prawo

  Skoro prawo ma być przestrzegane, to stało się dobrze. Majątek wrócił do prawowitych właścicieli. Były właściciel chyba nie zbiednieje? Przez te lata chyba coś zarobił.

 • Wrzos82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2013 10:52 ~Wrzos82

  Wszyscy tak strasznie ubolewają nad losem "biednych Jabłkowskich"...ale to co zrobili wraz z "komornikiem" oraz pseudo ochroną , to szczyt chamstwa i arogancji!
  Gratuluję wyboru sieci Matras na podnajemcę...nastepny, który nie płaci i utrzymuje od lat kolonię karną dla swoich pracowników! Brawo!

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2013 10:36 ~Rafał


  Fan Traffic~Fan Traffic

  Wojna wyrządziła wiele krzywd, ale to co było przed wojną się skończyło i teraz jest to co po wojnie, Kamienica powinna pozostać w nowych rękach. A Państwo Jabłkowscy a w zasadzie ich przodkowie to pewnie jacyś biedni ludzie, którym zapragneło się być milionerami...
  anty dres~anty dres

  Mylisz się wnuczku ubeka.To co jest po wojnie ,zabrali ludziom czerwoni.

  Może wnuczek wermachtowca?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »