Informacje

08.03.2015 12:41 PASAŻEROWIE JUŻ NA PERONACH

Ruszyła druga linia metra.
"To jest moment historyczny"

SERWISY:


Centralny odcinek II linii metra wystartował. - To jest moment historyczny - powiedziała na stacji Świętokrzyska Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Czytaj też: Najpierw feta, potem opóźnienie i otwarcie trzymane w tajemnicy.

- Dzisiaj mieszkańcy Warszawy pojadą pierwszy raz centralnym odcinkiem II linii metra - powiedziała o godz. 9.30 prezydent stolicy. - Chciałabym podziękować mieszkańcom, że przez trzy lata wytrzymywali wszystkie uciążliwości - dodała.

Chwilę później odsunięto stalową przegrodę dzielącą starą i nową część stacji. Pierwszych pasażerów przywitano cukierkami - krówkami z logo metra.

Tłum przyblokował drzwi

Pociąg z prezydent miasta na pokładzie wystartował ok. godz. 9.40. - O godz. 9.37 zabrzmiał komunikat: decyzją pani prezydent stacja Świętokrzyska otwarta. Chwilę później pracownicy Metra Warszawskiego usłyszeli w swoich radiach: proszę zamykać drzwi, maszyniści ruszamy - relacjonował chwilę po otwarciu Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

- Pociąg ruszył chwilę później. Było tylu chętnych do przejażdżki, że drzwi do kolejki były blokowane - dodał.

W niedzielę przejazd II linią jest darmowy.

Przetarg na kolejne stacje

W inauguracyjnym przejeździe, oprócz Gronkiewicz-Waltz, wzięli udział m.in. wiceprezydenci stolicy - Jacek Wojciechowicz i Jarosław Jóźwiak, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, prezes warszawskiego metra Jerzy Lejk i dyrektor ZTM Wiesław Witek.

Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy kolejnych sześciu stacji II linii metra - po trzy na wschód i na zachód od odcinka centralnego. - Myślę, że rozstrzygnięcie przetargu będzie mniej więcej w czerwcu w tym roku i w 2016 r. chcielibyśmy już zacząć budować - powiedziała dziennikarzom prezydent stolicy.

Prezes warszawskiego metra Jerzy Lejk powiedział, że budowie drugiej nitki podziemnej kolejki towarzyszyło wiele wyzwań, wśród nich m.in. drążenie tunelu tarczami pod budynkami. Dodał, że największym zaskoczeniem dla ekipy budującej była ilość znalezisk po II wojnie światowej, w tym trzy ogromne bomby - największa półtoratonowa na pl. Powstańców Warszawy - które miały realny wpływ na spowolnienie tempa budowy.

Dodał, że obecnie, w trakcie procedury przetargowej na budowę kolejnych stacji II linii wpłynęło 1310 pytań. - Pierwotnie planowy termin składania ofert to koniec marca. Myślę, że w najbliższym tygodniu będziemy podejmowali decyzję, czy zachowujemy ten termin, czy też trzeba go przedłużyć, po to, żeby wszystkim pytającym udzielić odpowiedzi - powiedział Lejk.

TAK WYGLĄDA ZJAZD SCHODAMI NA STACJI ŚWIĘTOKRZYSKA:PREZYDENT O OTWARCIU II LINII METRA:Miało być otwarte w grudniu 2014

Centralny odcinek II linii metra to chyba pierwsza tak duża inwestycja, której otwarcie objęte było tajemnicą do ostatniej chwili. W ubiegłym roku sytuacja wyglądała nieco inaczej.

Hanna Gronkiewicz-Waltz przed II turą ostatnich wyborów samorządowych zapowiedziała, że metro zostanie otwarte 14 grudnia. Tak się jednak nie stało. Ratusz najpierw tłumaczył, że opóźnienie spowodowane jest pożarem akumulatorów na stacji Rondo Daszyńskiego, do którego doszło 2 grudnia.

Później prezydent przekonywała, że urzędnicy określali grudniowy termin na podstawie odbiorów czterech ostatnich stacji I linii metra na bielańskim odcinku. - Antycypowaliśmy, że to będzie mniej więcej ponad 60 dni od momentu zakończenia budowy – przekonywała w TVN24 Gronkiewicz-Waltz.

6 kilometrów trasy i 7 stacji

Centralny odcinek drugiej linii metra, o długości ponad 6 kilometrów, połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat - Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński.

Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji Świętokrzyska.

Na ścianach peronów II linii metra znajdują się grafiki z nazwami stacji. Wygląd ścian opracował światowej sławy polski artysta Wojciech Fangor. Poszczególne stacje różnią się kolorystyką.

Stacja Nowy Świat-Uniwersytet jest w kolorze fioletowym, to najgłębsza stacja II linii. Ma cztery kondygnacje, a peron znajduje się 23 m pod ziemią. Wynika to z geologii Warszawy - konieczne było poprowadzenie tuneli II linii metra osiem metrów pod dnem Wisły. Na stacji będzie aż 17 schodów ruchomych. Pasażerowie, by dostać się na peron, będą musieli pokonać trzy poziomy schodów.

Za 4,17 mld zł

"Głosem" drugiej linii warszawskiego metra będzie Maciej Gudowski, jeden z najpopularniejszych lektorów w Polsce. Kandydaturę Gudowskiego poparło niemal 50 proc. mieszkańców, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu.

Umowę na projekt i budowę centralnego odcinka II linii metra ratusz podpisał z włosko-turecko-polskim konsorcjum Astaldi, Gulermak i PBDiM Mińsk Mazowiecki w październiku 2009 r. Koszt inwestycji to 4,17 mld zł.

Pierwsze naziemne prace rozpoczęły się w drugiej połowie 2010 r., a w maju 2012 r. tarcza "Anna" (nosząca imię na cześć księżnej Anny Mazowieckiej) rozpoczęła drążenie tunelu II linii metra.

Pierwotnie planowo, że budowa II linii zakończy się w październiku 2013 r., jednak prace opóźniły się m.in. z powodu zalania terenu budowy stacji Centrum Nauki Kopernik. W sierpniu 2012 r. budowniczowie podczas prac natrafili na ciek wodny, teren budowy stacji został zalany, zamknięto tunel Wisłostrady, a prace naprawcze trwały prawie rok, do czerwca 2013 r.

TAK WYGLĄDAŁA BUDOWA II LINII W SKRÓCIE:

ran,PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dziwne to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 10:21 ~dziwne to

  acha...mało schodów ruchomych, podjazdów dla wózków, rowerów. Trzeba się naprawdę nachodzić.

 • dziwne to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 10:20 ~dziwne to

  Sens by miało powstanie linii metra w miejscach z trudnym dojazdem np. do Białołęki, Zacisza..a nie po kilka przesiadek. To zrobili 2 linię metra w centrum, gdzie i tak było mnóstwo tramwajów, autobusów.

 • Robert Sow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2015 00:30 ~Robert Sow

  Dla mnie druga linia metra zmienia wiele...kupiłem mieszkanie na Powiślu na rogu Tpiel i Zajęczej w "Piano" a pracuję na Woli. Kupując mieszkanie fakt że bedzie przy nim metro było dużym plusem. Do metra będe miał 2 minuty spacerkiem.

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 14:07 ~Aga

  A ile kosztowalo lansowanie sie Pani HGW?
  Widac kilkanascie osob zaangazowanych do jej ochrony

 • pamparam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2015 19:27 ~pamparam

  asd~asd

  Co wybory to Gronkowiec otwiera metro! :-)

  Jak zauważyłeś otwiera metro, a poprzedni prezydenci nie mają się zbytnio czym pochwalić. No chyba, że muzeum powstania - daje to wszystkim warszawiakom nielada ułatwienie w życiu co nie asad ??Piskorski jeszcze przynajmniej most jeden otworzył. Gadaj zdrów, za Hanki najwięcej w Wawie zrobili, ale nie każdy ma oczy otwarte...

 • lucyfer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2015 16:31 ~lucyfer

  Hahaha no ta historyczna chwila.... dwie linie metra w 2015 roku. Na prawdę jest czym się chwalić, pffff żenada.

 • ffffffff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2015 16:30 ~ffffffff

  asd~asd

  Co wybory to Gronkowiec otwiera metro! :-)


  Mój Tata jak złapał gronkowca 30 lat temu, to mu sie po każdym zranieniu paskudzi. To straszny wirus:)

 • eje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2015 15:26 ~eje

  zdzichkom1zdzichkom1

  czy to jest pokaz metra czy pokaz hgw? tylko ja widać

  dokładnie!

 • anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2015 15:25 ~anka

  Idźcie życ i mieszkać na pustynię jak wam nie pasuje.Malkontenci i zakompleksieni frustraci!!!

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.03.2015 15:24 ~asd

  Co wybory to Gronkowiec otwiera metro! :-)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »