Informacje

06.08.2015 08:27 do celu dotrą 14 sierpnia

Ruszyła 304. warszawska pielgrzymka

SERWISY:

Kilka tysięcy osób wyruszyło w czwartek rano ze stolicy w 304. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Trasa podzielona jest na dziewięć dziennych etapów, do Częstochowy pątnicy dotrą 14 sierpnia.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w czasie porannej mszy polecał pielgrzymom modlitwę za Andrzeja Dudę, który w czwartek zostanie zaprzysiężony na prezydenta.

Kierownik pielgrzymki ojciec Marek Tomczyk przypomniał, że motto tegorocznej pielgrzymki brzmi: "Rodzina ikoną Boga". - Pragniemy w sposób szczególny polecać Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Jasnogórskiej sprawy i problemy rodzin. W obliczu różnych zagrożeń chcemy odkrywać rodzinę w zbawczym zamyśle Boga i nauce Kościoła - zapowiadał Tomczyk. W czasie tegorocznej 304. WPP pątnikom będą towarzyszyły relikwie Błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty.

Idą niezależnie od pogody

W tym roku zarejestrowało się ponad 3 tys. osób. Pątnicy pielgrzymują w 25 grupach. Maszerują niezależnie od warunków pogodowych. Niosą ze sobą tylko podręczny bagaż, pozostałe rzeczy przewożone są samochodami na kolejne miejsca noclegów. Większość nocuje u osób, które przyjmują ich do swoich domów; część śpi w namiotach.

Trasa liczy ok. 250 km; wiedzie m.in. przez Tarczyn i Mogielnicę w woj. mazowieckim; Studzianną, Psary, Skotniki i Wielgomłyny w woj. łódzkim oraz miejscowości Święta Anna i Mstów w woj. śląskim. Po drodze pielgrzymi odwiedzają sanktuaria maryjne m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna.

14 sierpnia pątnicy dojdą do Częstochowy, gdzie wezmą udział w święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Pięć pielgrzymek z Warszawy

W dniach 5-6 sierpnia ze stolicy wyrusza pięć pielgrzymek m.in. Piesza Pielgrzymka akademickich grup "17", Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin, Pielgrzymka Niepełnosprawnych, a także Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna.

Warszawska Piesza Pielgrzymka ma najdawniejsze tradycje sięgające 1711 roku. Od samego początku trasa przemarszu pozostaje niezmienna. Pierwsza pielgrzymka warszawska wyruszyła jako wyraz podzięki po ustąpieniu epidemii. Początkowo prowadzona była przez Rzemieślnicze Bractwo Pięciorańskie, później przekształcone w Towarzystwo Pątnicze.

W 1792 roku uczestnicy pielgrzymki zostali zaatakowani przez wojsko rosyjskie, co upamiętnia pomnik nad mogiłą pomordowanych znajdującą się w pobliżu wsi Krasice, ok. dnia drogi od Częstochowy. W 1920, ze względu na sytuację na przedpolach Warszawy oraz rygory stanu oblężenia, oficjalnie pielgrzymka nie odbyła się, ale pątnicy wyruszyli - pielgrzymka była tajna i udało się w nią niewiele osób.

Ponad 250 tys. pielgrzymów

Tylko w sierpniu z całego kraju na Jasną Górę każdego roku zmierza ponad 40 pielgrzymek pieszych. Zazwyczaj wędruje w nich ponad 250 tys. osób. Pątnicy przemierzają łącznie ponad 15 tys. kilometrów szlaków przecinających całą Polskę. Do Częstochowy docierają na obchodzone 15 sierpnia uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Bożej Zielnej - tego dnia odbywa się święcenie kwiatów i ziół.

Najstarsza pielgrzymka do Częstochowy, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według miejskich legend Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki. Druga była piesza pielgrzymka z Kalisza, która po raz pierwszy ruszyła w 1637 r. To jedyna piesza pielgrzymka w Polsce, podczas której pątnicy pieszo pokonują drogę w obie strony. Trwa od 10 do 19 sierpnia. Pielgrzymi mają do pokonania trasę liczącą łącznie 640 km. Trzecia to pielgrzymka piesza z Łowicza (od 1656 r.).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 09:44 ~warszawiak

  Może ten 'zlot gwaździstych' obywał by się gdzieś na peryferiach Stolicy, a nie w Śródmieściu?! Kolejny BAŁAGAN!

 • qwdwqd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 07:56 ~qwdwqd

  a dlaczego spasiony kler nie idzie? Ci wszyscy co to w telewizji sie pokazuja i kozakuja... Rydzyki, Nycze i inne

 • lola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 18:06 ~lola

  Polacy to brudasy..nie potrzebne im toalety-wiara ich oczyści..heheee

  olivia~olivia

  dla mnie, osoby młodej to na prawdę zbyt duże wyzwanie. Przyznaję że brak możliwości umycia spoconego krocza przez kilka dni - przy takich temperaturach jest dla mnie nie do zaakceptowania. Nie wyobrażam sobie fetoru jaki musi towarzyszyć tym ludziom. Brak możliwości umycia, brak toalet, wszystkie lasy i przydrożne rowy w urynie pielgrzymów - tak nie powinno być. Gdzie jest sanepid i służby sanitarne?

 • lalala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 17:34 ~lalala

  W taki upał iść pieszo?! Podziwiam!

 • mieszkaniec miasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 16:36 ~mieszkaniec miasta


  olivia~olivia

  dla mnie, osoby młodej to na prawdę zbyt duże wyzwanie. Przyznaję że brak możliwości umycia spoconego krocza przez kilka dni - przy takich temperaturach jest dla mnie nie do zaakceptowania. Nie wyobrażam sobie fetoru jaki musi towarzyszyć tym ludziom. Brak możliwości umycia, brak toalet, wszystkie lasy i przydrożne rowy w urynie pielgrzymów - tak nie powinno być. Gdzie jest sanepid i służby sanitarne?
  miaw~miaw


  Bzdury, większość osób nocuje w domach gdzie można się normalnie umyć, a nawet jeśli nocleg jest w stodole czy gdzieś przy szkole, są tam zwykle prysznice i toalety. Jak dla mnie, pod względem warunków niczym nie różni się to od wyjazdu pod namiot.

  w domach nocują ? a to ciekawe...kto by wpuścił taką dzicz do własnego domu ?!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 15:43 ~qwerty

  Łażą te pielgrzymki i tylko koleiny robią

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 15:41 ~nick

  A w kwietniu będą przepełnione porodówki

 • pytasięjeży

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 15:36 ~pytasięjeży

  A dlaczego czerwone berety nie uczestniczą w pielgrzymkach tylko jeżdżą luksusowymi limuzynami?

 • renek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 13:57 ~renek

  księża już wpisują komentarze, aby zachęcić barany do brania udziały w tym spedzie..

 • gec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 12:39 ~gec

  Droga ~olivia

  Widać, że nigdy nie byłaś na pielgrzymce. Ja byłem 9 razy i codziennie wieczorem kładłem się czyściutki do śpiworka, a następnego dnia w świeżym ubranku maszerowałem dalej. Więć nie wiem skąd ten fetor? Co do toalet, to gwarantuje Ci, że są one na postojach.

  Polecam pójść i zobaczyć.

  Ja natomaist podziwiam, że mimo takiego upału tyle osób z wiarą maszeruje na Jasną Górę.

  Pozdrawiam wszystkich

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »