Informacje

31.05.2011 06:09 utrudnienia w ruchu

Ruszył remont
linii średnicowej

SERWISY:

Na stacji PKP Powiśle pusto. Lada chwila tu zacznie się modernizacja. Ale nie tylko tutaj. Od środy przez 54 dni wyłączone z ruchu będą tory podmiejskie na linii średnicowej. Przygotuj się na utrudnienia, sprawdź komunikację zastępczą.

Chaos, bałagan i ścisk - tak wyglądała sytuacja na torach podczas ubiegłorocznego remontu przejść podziemnych w Ursusie i we Włochach. Teraz komunikacja staje przed jeszcze większym wyzwaniem. W samym centrum Warszawy zamknięta jest linia średnicowa.

- Z 31 maja na 1 czerwca o północy zamknięte zostały tory nr 3 i 4 - mówi portalowi tvnwarszawa.pl Jan Telecki z PKP PLK.

Utrudnienia potrwają do 24 lipca, a będą wyjątkowo uciążliwe.

Po dalekobieżnych

W dużym skrócie wygląda to tak: wyłączone z ruchu będą tory podmiejskie linii średnicowej pomiędzy dworcem Śródmieście a Wschodnim. Ruch zostanie "przerzucony" na pozostałe - dalekobieżne. Pociągi SKM nimi przejeżdżające nie zatrzymają się na stacjach Warszawa Powiśle, Stadion, ale też Śródmieście i Ochota (na dwóch ostatnich będą zatrzymywały się pociągi wahadłowe KM).

Taka organizacja ruchu uprzykrzy życie najbardziej pasażerom dojeżdżającym do centrum stolicy ze wschodu i zachodu. Co prawda do centrum będzie można dojechać pociągami SKM i KM, ale kursować będą po torach dalekobieżnych w mocno okrojonym zakresie. Trzeba przygotować się na większy ścisk, codzienna podróż się wydłuży, liczyć się też trzeba z przesiadkami do komunikacji miejskiej.

Koleje Mazowieckie

Pociągi jadące z kierunku zachodniego (Grodzisk Mazowiecki, Sochaczew, Radom) będą dojeżdżały tylko do Warszawy Zachodniej. Składy z kierunku wschodniego (Mińsk Mazowiecki, Otwock) dojadą tylko do Dworca Wschodniego.

Nie będą kursowały pociągi z Wołomina do Dworca Wschodniego. W związku z tym, pasażerowie z Zielonki Bankowej będą mogli korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej, którą będą mogli dojechać do stacji Zielonka.

Przez Warszawę Centralną będzie kursowało część pociągów ze Skierniewic, część składów z Dęblina, większość pociągów z Siedlec, a także pociągi przyspieszone kursujące przez dalekobieżną linię średnicową obecnie (część składów z Radomia, Łukowa, Siedlec, Skierniewic, Żyrardowa i Płocka).

Zostaną uruchomione wahadłowe połączenia na trasie Warszawa Zachodnia-Śródmieście. Pociągi KM będą kursowały w godz. 4.30 – 0.00 z częstotliwością ok. 15 minut w każdym kierunku.

Linia S1

Tylko część pociągów SKM S1 będzie kursowała po torach dalekobieżnych, czyli przez Dworzec Centralny. Niestety, mniej więcej raz na godzinę.

Pozostałe pociągi S1 będą miały skrócone trasy. Składy jadące z Pruszkowa dojadą tylko do Dworca Zachodniego. Tam pasażerowie będą mogli przesiąść się do autobusów linii 127, 130, 158 i 517.

Z kolei składy z Otwocka dojadą tylko do Wschodniego. Tam mieszkańcy Sulejówka czy Otwocka będą mogli przesiąść się do tramwajów linii 7 i 22.

Linia S2 (Warszawa Zachodnia-Sulejówek Miłosna)

Pociągi linii S2, tylko w godzinach porannych (od początku kursowania do ok. godz. 10) będą kursowały na trasie Sulejówek Miłosna - Dworzec Gdański. Nie będą się zatrzymywały na Dworcu Wschodnim. Dzięki temu pasażerowie z Sulejówka będą mieli zapewniony bezpośredni dojazd do stacji metra i linii tramwajowych. Będą również mieli możliwość przesiadki do komunikacji miejskiej przy przystanku Warszawa ZOO.

Ostatni pociąg z Sulejówka będzie odjeżdżał do Warszawy Gdańskiej o godz. 9.37. Natomiast ostatni pociąg z Dworca Gdańskiego będzie odjeżdżał o godz. 10.25. W pozostałych godzinach będą kursowały na trasie skróconej Sulejówek Miłosna - Dworzec Wschodni.

Pomocny autobus i tramwaj

Alternatywą dla dojeżdżających do stolicy będą autobusy prywatnych przewoźników. Również w samej Warszawie ZTM przygotował pasażerom "koło ratunkowe".

Na ratunek pasażerom ma przyjść autobus linii zastępczej ZS2. Od 4.30 do końca dnia będą kursowały na trasie pomiędzy dworcem Centralnym a Wschodnim. Jak przekonują urzędnicy, to ma być również możliwość przesiadki do metra w centrum.

W godzinach szczytu linia będzie kursowała co 4 minuty, poza szczytem – co 8 minut. W soboty i święta – co 10 minut. Linia będzie obsługiwana wyłącznie autobusami wielkopojemnymi.

Dodatkowo, do 10 czerwca dojedziemy z Śródmieścia do Dw. Wschodniego tramwajami linii 7 oraz 22.

Zapytaj informatora

W najważniejszych miejscach spotkać będzie można też informatorów ZTM. Pracować będą w godz. 7-19. Będzie można ich znaleźć:

- w rejonie Dworca Wschodniego – 3 osoby

- w rejonie Dworca Zachodniego – 3 osoby

- w rejonie Dworca Centralnego – 2 osoby

- na przystanku kolejowym Warszawa Rembertów – 1 osoba (tylko w godz. 7-10).

Dodatkowo w hali głównej Dworca Centralnego od 1 do 5 czerwca czynny będzie punkt informacyjny ZTM. Punkt czynny bedzie od godz. 7.00 do 19.00.

ZOBACZ TEŻ FILMIK INTERNAUTY O UTRUDNIENIACH: 

Musi być gorzej...

Urzędnicy przekonują, że bez utrudnień ani rusz. - Tory muszą być zamknięte na czas modernizacji peronów stacji Stadion. W tym czasie zostaną też wymienione tory na odcinku od Dworca Wschodniego do stacji Powiśle - tłumaczy Jan Telecki z PKP PLK.

ran/ec/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2011 11:45 ~Ciekawy

  Jadę na chrzciny do Siedlec, ale pociągiem pierwszy raz. Może mi ktoś powiedzieć jak jeżdżą przy tych zmianach pociągi w tamtym kierunku? Zachodni-Centralny-Wschodni? Czy tylko ze Wschodniego?

 • Moni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2011 12:58 ~Moni

  z którego peronu odjeżdza SKM do otwocka - nigdzie nie ma takiej informacji

 • qba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 22:17 ~qba

  Wszystko ok, ale brakuje informacji o pierwszym pociągu do Centralnej. Wbiegłem na jakiś peron to odjechał InterRegio, patrze dalej stoi z Siedlec. Niestety był tak zapchany, że nie dało rady wejść. W międzyczasie pojechał z innego peronu jakiś pospiech. W końcu poszedłem do ZS2, który jechał bez klimy... Solaris z serii 83xx.

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 21:50 ~Robert

  Najlepsza była Łukowianka która podobno miała zatrzymać się w Rembertowie :) ale jakoś nie wyszło - ogólnie na pkp jedno wielkie zamieszanie i dezinformacja. Pociągi opóźnione po 30 min, na peronach tłumy ludzi:/

 • march3w

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 20:49 ~march3w

  jazda z Rembertowa do Centralnej - spoko, w ogole bez problemów rano, ale powrót... to był chaos, dezinformacja, istnie dantejskie sceny, wylądowałam w końcu w pociągu Express z Wiednia do Wwa Wschodniej i tam przesiadka :D makabra

 • Annick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 19:36 ~Annick

  To był dworzec Gdańsk Główny

 • AZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 19:23 ~AZ

  Czy mi się wydaje, czy też może przy okazji włączyli Toruń do Warszawy? Ja wiem, że dziennikarzom to może wszystko jedno jakie tło jest w reportażu, byle z pociągiem, ale to chociaż jakąś wschodnią dać albo centralną.

 • Bimbałek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 19:18 ~Bimbałek

  PKP celowo i złośliwie robi remonty, akurat wtedy kiedy zaczynają się wakacje i jest największe obłożenie pociągów.

 • sztukmistrz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 16:38 ~sztukmistrz

  Czy w ramach modernizacji pojawi się też nowe graffiti, które jest sztuką, aby zastąpić wreszcie to stare, które nie jest sztuką?

 • WI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 15:58 ~WI

  Ty Prawy punk czyli według ciebie każdy powinien pracować tam gdzie mieszka? Jeśli tak to mam pytanie gdzie mają pracować mieszkańcy Ursynowa albo Tarchomina. Zapewne ty przemieszczając się "za chlebem" do innej dzielnicy też utrudniasz komuś życie - pomyslałeś o tym?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »