Informacje

13.08.2014 18:49 sprawa została odroczona

Ruszył proces ws. przetargu śmieciowego. Sprawdzą finanse MPO

SERWISY:

Biegły powołany przez sąd sprawdzi kondycję finansową Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Ponadto oceni czy miejska spółka nie zaproponowała rażąco niskiej ceny za wywóz odpadów. W środę ruszyła rozprawa w sprawie przetargu śmieciowego.

Wielcy przegrani przetargu na wywóz śmieci w Warszawie, Remondis i BYŚ zaskarżyły orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, które odrzucało zgłoszone przez firmę wątpliwości. W środę, przed sądem radca prawny reprezentujący BYŚ podtrzymał, że w opinii firmy, MPO podało zaniżoną cenę za odbiór i zagospodarowanie odpadów.

- Sprawozdanie finansowe MPO potwierdza stawiane przez nas tezy przed Krajową Izbą Odwoławczą. Chodzi o to, że MPO do obliczenia ceny podanej w ofercie wzięło nieprawdziwe dane, a jeśli dane są nieprawdziwe to cała kalkulacja jest zła – przekonywała mec. Anna Specht-Schampera.

Drugi z pełnomocników firmy podkreślał, że analiza sprawozdań finansowych firmy pozwala stwierdzić, że MPO od kilku lat ponosi starty na sprzedaży usług. – W ubiegłym roku to było ponad 30 mln złotych. To oznacza, że koszty usługi znacznie przewyższają cenę, którą zaproponowano MPO – przekonywał adwokat Marcin Szymańczyk.

Biegły prześwietli finanse MPO

Przedstawiciele spółek BYŚ i Remondis wnioskowały o to, by sąd zlecił biegłemu zbadanie sprawozdania finansowego MPO za 2013 rok. Sąd przychylił się do wniosku i powołał biegłego, który w ciągu dwóch miesięcy ma opracować opinię.

Specjalista sprawdzi między innymi kondycję finansową spółki oraz obliczy dokładne koszty odbioru i zagospodarowania tony odpadów. Potem porówna to z ceną, która w śmieciowym przetargu miasta zaproponowało MPO.

Wątpliwości wokół 65 mln złotych

Ponadto, do sądu mają trafić też akta z prokuratury, która prowadzi śledztwo w sprawie przetargu. Firmy podejrzewają bowiem, że zarząd MPO mógł przedstawić nieprawdziwe zaświadczenie bankowe w celu zdobycia zamówienia.

- Nikt na razie nie usłyszał zarzutów – podkreślił Przemysław Nowak z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Na jakim etapie jest śledztwo? - Gromadzimy obszerną dokumentację z banku, w którym MPO ma rachunek. Przesłuchiwani są kolejni świadkowie. Niewykluczone, że zostanie powołany biegły - dodaje Nowak.

Przypomnijmy. Jednym z warunków udziału w przetargu było przedstawienie informacji o stanie konta. Zdeponowana na nim kwota miała być gwarantem, że firma będzie w stanie rozpocząć wykonanie usługi. MPO musiało mieć na koncie 65 mln złotych. Spółka zadeklarowała, że dysponuje taką kwotą, bo wyemitowała obligację dla innej miejskiej spółki -  Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Z dokumentacji wynika, że o zaświadczenie z banku MPO poprosiło na dzień przed złożeniem oferty, czyli 22 sierpnia 2013 roku. Bank potwierdził, że na koncie spółki znajduje się dokładnie 65 mln złotych.

"Naruszono prawo zamówień publicznych"

Zdaniem pełnomocników firmy BYŚ, miejska spółka wcale nie dysponuje takimi środkami. – Mają 155 mln złotych zadłużenia krótkoterminowego, do tego jeszcze zobowiązanie na koncie bankowym ponad 30 mln złotych. Z wolnych środków, które w żaden sposób nie są zablokowane jest około 2 mln złotych. To dane ze sprawozdania finansowego za 2013 rok – wyliczał mecenas Szymańczyk.

- W mojej ocenie MPO nie zamierzała przeznaczyć tych 65 mln złotych na wykonanie zadania, te pieniądze były tylko na chwilę. Spółka już w czasie przetargu wiedziała, że będzie musiała te pieniądze przeznaczyć na spłatę bieżących zobowiązań. Naszym zdaniem naruszono w ten sposób prawo zamówień publicznych – ocenił mecenas.

Sąd zobowiązał prokuraturę do dostarczenia akt śledztwa. Sędzia Elżbieta Cylc powiedziała, że dopiero po zapoznaniu się z aktami, zostanie podjęta decyzja, czy część dokumentacji np. wyciągi z konta bankowego dołączyć do akt sprawy, o co wnioskowały BYŚ i Remondis.

Sprawa została odroczona do czasu przygotowania opinii przez biegłego.

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Malami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2014 19:45 ~Malami

  tony~tony

  Mpo to chyba najgorsza firma, ale jak widać miasto promuje swoich!

  POPIERAM W 100%

 • Chris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2014 11:42 ~Chris

  Od początku było wiadomo o co tu chodzi. HGW ma parasol polityczny PO i robi co chce. Czas na czerwoną karkę w wyborach samorządowych

 • Słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2014 16:15 ~Słoik

  13.08.2014 21:57 ~jak


  A ciekawe gdzie mpo wywozi odpady jak zamknięte radiowo

  Dogadają się znowu z LEKARO i do żwirowisk!!!!!!!!!!
  Kraj złodziei??????!!!!

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2014 16:13 ~Warszawiak

  Dzisiaj MPO miało odbierać śmieci z domków z Bielan???? A teraz mam syf przed posesją!!!!!!!!!!!!!!!! TO jest chore.

 • JONEK Z BAZIN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2014 16:09 ~JONEK Z BAZIN


  Taki syf to tylko w Polsce, przygotowail MPO na sprzedaż tylko majątek firmy trzeba wysprzedać, pokryć straty ,I taką firmę MPO za groszę kupi odcy kapitał, Hania z Jonkiem kasą się podzilą a my mieszkańcy POLSKI zapłacimy odcemu kapitałowi za wszystkie ŁAPÓWKI dla naszego rządu,I HANNI, GDZIE CBA , a morze w kieszeni u Hanni?????????????????????? Ale to my zapłacimy za pozezność tych darmozjadów i obiady za ....... tysiecy?????????

 • Valdi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2014 15:14 ~Valdi

  Radiowo jest niestety otwarte!!!
  Tam zwożą śmieci, w wiekszosci nie przetowzone bo brakuje im i sprzetu i mozliwosci.
  OSZUKALI NAS WSZYSTKICH!!!

 • Hawajski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2014 11:33 ~Hawajski

  Ursynów wogóle jest najlepszy, tylko burmistrz najgorszy ;-)

  SITA~SITA

  A na Ursynowie wzorowo działa firma SITA. Złego słowa nie mogę powiedzieć. Wszystko zabrane terninowo i mamy na osiedlu czysto. Nawet w czasie wakacji.

 • SITA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.08.2014 10:07 ~SITA

  A na Ursynowie wzorowo działa firma SITA. Złego słowa nie mogę powiedzieć. Wszystko zabrane terninowo i mamy na osiedlu czysto. Nawet w czasie wakacji.

 • operator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2014 23:42 ~operator

  dla mnie to i tak od początku było ukartowane wszystko.zmowa MPO i LEKARO jednym słowem wielki szajs. na odbiór nieczystości dali mała cenę praktycznie taką samą (dogadali się) i co niedługo będą dokładać do interesu ze swojej kieszeni. bez sensu na huj to dawać mniej wiedząc ze sie bedzie miało długi.choreeeee!!!!!!!

 • POkracznerzady

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2014 23:12 ~POkracznerzady

  teraz kika mln odszkodowania i cena odbioru smieci 2 razy w góre... żenada mafie zajmą się smieciami bo to najlepszy biznes a podatnicy będa bulić na dwóch odbiorców i urzedasów z ratusza... to ci dopiero reforma

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »