Informacje

16.12.2013 20:24 grozi mu do 12 lat więzienia

Ruszył proces byłego księdza.
Molestował i zmuszał do aborcji?

SERWISY:

Za zamkniętymi drzwiami ruszył w poniedziałek proces byłego księdza Jacka S. z Legionowa, oskarżonego o kilkanaście przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Grozi mu do 12 lat więzienia.

Od stycznia 2012 roku S. jest w areszcie - do Sądu Okręgowego Warszawa - Praga doprowadziła go policja. Watykan przeniósł go już do stanu świeckiego.

Na wniosek obrony sędzia Małgorzata Wasylczuk wyłączyła jawność całego procesu, powołując się m.in. na ochronę osób pokrzywdzonych. Ani prokurator, ani obrońca nie wypowiadali się dla mediów.

- Za zamkniętymi drzwiami odczytano akt oskarżenia; sąd odebrał też wyjaśnienia od oskarżonego - poinformował po południu PAP rzecznik SO sędzia Marcin Łochowski. Nie ujawnił, czy S. przyznał się do zarzutów. Zeznawał też pierwszy świadek oraz biegła psycholog. Kolejne terminy procesu wyznaczono na luty 2014 r.

Żadna z osób pokrzywdzonych nie zdecydowała się wystąpić w procesie jako oskarżyciel posiłkowy. W sądzie stawiła się matka jednej z ofiar S.

Zmusił do nielegalnej aborcji

Na 37-letnim Jacku S. ciąży 17 zarzutów; media podawały, że dotyczą one w sumie 12 młodych dziewcząt, w tym chórzystek z kościoła garnizonowego w Legionowie pod Warszawą, gdzie ksiądz służył i uczył religii.

Zarzucono mu: doprowadzenie innej osoby przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem do obcowania płciowego (za co grozi od 2 do 12 lat więzienia); obcowanie płciowe z osobą poniżej lat 15 (takie samo zagrożenie karą); doprowadzenie, przez nadużycie stosunku zależności, osoby małoletniej do obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej (kara do 5 lat więzienia) oraz nakłanianie do nielegalnej aborcji (kara do 3 lat więzienia).

Według mediów, ksiądz nakłonił 17-latkę, która miała być z nim w ciąży, do nielegalnej aborcji, za co zapłacił 3 tys. zł (oddzielnie odpowiadają lekarze, którzy jej dokonali). S. miał po raz pierwszy wykorzystać ją seksualnie, gdy miała 14 lat; potem miał jej obiecywać małżeństwo. Jednocześnie S. miał wykorzystywać seksualnie inne dziewczęta.

Oskarżonego obciążają nie tylko zeznania pokrzywdzonych, ale także zabezpieczone w śledztwie sms-y i e-maile.

Był księdzem polowym

Ks. Jacka S. zatrzymano i aresztowano w styczniu 2012 r. Kuria Polowa WP zawiesiła go od razu w pełnieniu funkcji. Potem sam poprosił o przeniesienie do stanu świeckiego; księdzem przestał być w maju br. Zwolniono go też z zawodowej służby wojskowej w ordynariacie polowym.

Prokuratura Apelacyjna w Warszawie skierowała akt oskarżenia wobec S. w sierpniu br., ale sąd zwrócił go do uzupełnienia. Ponownie akt oskarżenia trafił do SO we wrześniu.

- Czyny, których dopuścił się Jacek S., nie powinny się nigdy zdarzyć; zero tolerancji dla pedofilii - mówił w październiku biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, który przeprosił osoby pokrzywdzone. Otrzymują one pomoc psychologiczną finansowaną przez ordynariat polowy, który zlecił też szkolenia księży dotyczące pedofilii i przemocy w rodzinie.

W październiku Episkopat Polski przyjął trzy aneksy do zatwierdzonych w ub.r. wytycznych co do procedur reagowania na przypadki pedofilii wśród duchownych. Zgodnie z nimi zgłoszenie do prokuratury przypadku pedofilii pozostawiono w gestii ofiary. Część publicystów krytykowała, że kościelnej zasadzie "zero tolerancji" nie towarzyszy ujawnienie statystyk pedofilii wśród księży.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cezar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2013 16:45 ~cezar

  odciac co trzeba i bedzie z głowy..

 • ant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2013 13:32 ~ant

  Od stycznia 2012 roku S. jest w areszcie ... czyli 2 lata! Czy w tym kraju trzymają ludzi bez wyroku? Nie mówię, że tem "pan" nie jest bezwiny, ale co 3 mieściące przedłużają areszt...!

 • paco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2013 10:14 ~paco

  oj tam dla kurii to żaden problem,przeniosą go do innej parafii i sprawa bedzie zalatwiona jak zwykle..

 • ami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2013 07:56 ~ami

  1980 mężczyzn jest skazanych za molestowanie w roku 2012 - w tym 1, lub dwu księży. Czy w mediach było 1980 (choćby tylko 100) tak obszernych reportaży na temat tamtych oskarżeń i wyroków? O tym księdzu już kilka razy pisano. Każdy przypadek jest zły, bo każde dziecko jednakowo cierpi. A księżom dać podwójną karę i nie czynić ich gwiazdami (pożal się Boże) mediów.

 • polishranger

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2013 02:02 ~polishranger

  nie zartujmy. w takim katolickim kraju jak nasz, pan byly juz ksiadz dostanie najwyzej wyrok w zawiasach. mogl zostac dalej ksiedzem. hierarchowie przeniesli by go na inny front dzialan i ta dalej by uzywal dzieci. przeciez jego firma zwyrodnialcow chroni a pietnuje tylko ofiary.

 • MKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2013 23:45 ~MKO

  Tak, trzeba chronić łobuzów, żeby nie popsuć im opinii. Za to jak ktoś ukradnie pieniądze z tacy, to go napiętnować publicznie!

 • scypio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2013 23:25 ~scypio

  Nie ma byłych księży. Nie da się wymazać chrztu, nie można wymazać sakramentu kapłaństwa. Kapłanem pozostanie do końca swoich dni.

 • Sputnick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2013 23:21 ~Sputnick

  Dla czego Kościół porzucił jednego ze swych biednych wiernych pasterzy się pytam?

 • GRUPA HENOCHA Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2013 21:53 GRUPA…

  Aborcja powinna być dozwolona, nawet na życzenie a co do wykorzystywania młodych przez pośredników "boga" to wina rodziców, którzy wierząc w gusła posyłają do kościoła swoje dzieci. Powinni być karani za niedopilnowanie dzieci i lekceważenie zagrożeń czychającyh w kościołach katolickich. Amen.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2013 21:46 ~jar

  wspaniały bohater narodowy,generał Tadeusz Kościuszko napisał..."Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań"...
  co wam oczy otworzy,jak będą zabijać?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »