Informacje

17.02.2017 15:17 Domagają się przeprosin

Ruszył kolejny proces
za mapę reprywatyzacji MJN

SERWISY:

Deweloper Emanuel Grykin i jego firma wytoczyli proces o ochronę dóbr osobistych Janowi Śpiewakowi i stowarzyszeniu Miasto Jest Nasze. Za opublikowaną tzw. mapę reprywatyzacji w stolicy domagają się przeprosin. Pozwani wnoszą o oddalenie pozwu.

Proces zaczął się w piątek w Sądzie Okręgowym w Warszawie. - To próba zastraszenia i zamknięcia nam ust - komentował sprawę były szef MJN Jan Śpiewak. Dodał, że sprawa pokazuje, "jak bardzo nasze stowarzyszenie narusza interesy różnych tzw. tłustych misiów".

Oczekują przeprosin od MJN

We wrześniu 2016 roku MJN przedstawiło drugą tzw. mapę reprywatyzacji (pierwsza została opublikowana dwa lata wcześniej). To interaktywna grafika pokazująca 29 osób, które - według MJN - brały udział w kontrowersyjnych zwrotach nieruchomości w Warszawie. Przedstawia ich wzajemne relacje oraz powiązania poszczególnych firm i osób.

MJN ujawniło wtedy, jak holding nieruchomościowy ICON prowadził działalność w oparciu o reprywatyzowane nieruchomości. Opisano również związki biznesowe Grykina, w tym z Janem L., aresztowanym w sprawie wyłudzania pieniędzy ze SKOK Wołomin.

W pozwie Grykin i ICON Real Estate Sp. z o.o. wnieśli, by pozwani przeprosili ich za naruszenie dóbr osobistych - w liście do powodów, na stronie MJN, na YouTube i w TVP Info.

W sądzie pełnomocnik powodów mec. Bogusław Kosmus podtrzymał pozew. Dziennikarzom powiedział, że chodzi nie o samo umieszczenie powoda na mapie reprywatyzacji, ale o "przypisanie negatywnych związków z osobami ze świata przestępczego". Dodał, że pozew nie formułuje zarzutów w związku z samą reprywatyzacją.

Trzeba było robić interesy z kimś innym

- Przykro mi. Trzeba było robić interesy z innymi osobami - tak Śpiewak skomentował zarzuty pozwu co do związków powoda z Janem L.

Śpiewak dodał też, że Jan L. to "jedna z legend mafii polskiej", a warszawiacy "powinni wiedzieć, z kim robią interesy ludzie zajmujący się reprywatyzacją".

Przed sądem pełnomocnicy pozwanych mec. Michał Gintowt i mec. Szymon Studziński wnosili o oddalenie pozwu. Uznali, że nie doszło do naruszenia dóbr powodów.

Kolejna rozprawa w maju

W piątek miało zeznawać trzech świadków strony powodowej. Nie stawił się żaden (jeden napisał, że ma urlop). Dwóch świadków sędzia Alicja Fronczyk ukarała za nieusprawiedliwione niestawiennictwo grzywnami po 500 zł. Wszyscy zostali wezwani na kolejny termin 12 maja.

Jak powiedzieli PAP adwokaci pozwanych, za mapę reprywatyzacji osoby czy firmy w niej wymienione złożyły wobec działaczy MJN dwa prywatne akty oskarżenia o zniesławienie oraz cztery pozwy o ochronę dóbr osobistych.

Śpiewak podkreślił, że jedna z cywilnych spraw założonych MJN po pierwszej mapie z 2014 roku zakończyła się oddaleniem pozwu. Dodał, że Sąd Apelacyjny uznał, że "osoby zajmujące się reprywatyzacją są jak najbardziej osobami publicznymi, a sama wizualizacja faktów (...) jest tylko formą przedstawiania obiektywnej rzeczywistości.

 

ZOBACZ KONFERENCJĘ, NA KTÓREJ MJN PRZEDSTAWIAŁO SWOJĄ MAPĘ:

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2017 23:33 ~nick

  Życzę Panu Śpiewakowi powodzenia w walce. Wzorem innych powojennych państw powinno się już dawno skończyć z reprywatyzacją. Z historią się nie dyskutuje, a tzw. dekret Bieruta był mniejszym złem, bo umożliwił odbudowę Warszawy.

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2017 10:46 Bl0to

  Ten Śpiewak to reprezentuje interesy... ale zapewne nie polskie. Popatrzcie gdzie ma korzenie i kto go finansuje i o "czyje" tereny walczy. Nie trafi to co najmniej w ręce Polaków. Tyle w temacie.

 • michael

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2017 08:14 ~michael

  Moim zdaniem spiewakmimo niewaąpliwych zasług na polu tropienia afer warszawskiej reprywatyzacji obraził b. wiele osób, które nie mają noic wspólnego z aferą dzikiej reprywatyzacji.Wielokrotnie Miasto jest Nasze-jako przykład dziekiej reprywatyzacji podawało Naokowskiego 16-budynek męża p. Hanny Gronkiewicz-Waltz.I co?Są zarzuty prokuratury?Nie ma i nie będzie!!!1. Przodek meża p. HGW nie został skazany w latach 50 za kupno tej nieruchomości!Ba nawet prokuratura nie postawiła żadnych zarzutów kupującym!2. Była właścicielka, która przeżyła wojnę, próbowała wykreslic kupców, sąd w latach 50 oddalił jej roszczenie.Trzy pisze pan śpiewak, że Sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu pówództwa Skarbu Pastwa poprzez wykreslenie poprzedników prawnych męża p. HGW, a jednocześnie na swojej stronie podaje, że ,,przez przeoczenie " nie zostało ono wpisane do kw nieruchomości.Co to oznacza?To oznacza, że tego zabepieczenia ma, nie istnije!!!!!!Tylko to co zawiera Kw nieruchomości stanowi potwierdzenie stanu faktycznego i prawnego nieruchomości.Tak o tym SN, tak ustawodawca.Pytam gdzie jest naruszenie prawa męza p. HGW przy odzyskiwaniu nieruchomości? I oststnia kwestia najciekawsza, w art. 145 i 146 kpa-mówi się o przedawnieniu i niemożliwości wzruszenia decyzji ostatecznej po okresie 3 lat, a wkażdym przypadku 10.Dla PIS-u i pana Jakiego nie ma problemu, powiedział on, że nie ma przedawnienia, to nie ma.Tylko,że za jego decyzje niezgodne z konstytucją zapłaci nie on, tylko My podatnicy, bo ludzie skrzywdzeni przez Komisję reprywatyzacyjną pójdą na skargę do ETS.A tam władza PIS nie sięga.Polska bedzie płacić wielomilionowe odszkodwania.A tak naprawdę to zapłacimy My-podatnicy.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2017 21:27 ~Wprost

  genio5712genio5712

  Oj będzie cienko śpiewał.

  G. prawda! :D Właśnie wygrał proces.

  Łykaj gorycz głupiej przepowiedni. :D

 • genio5712

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2017 16:46 genio5712

  Oj będzie cienko śpiewał.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »