Informacje

29.07.2017 15:54 Pójdą po raz 306.

Ruszają zapisy do warszawskiej pielgrzymki na Jasną Górę

SERWISY:

W niedzielę ruszają zapisy do 306. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, która wyruszy ze stolicy 6 sierpnia. W poprzednich latach w pielgrzymce uczestniczyło ok. 6 tys. osób - powiedział kierownik pielgrzymki o. Marek Tomczyk.

Jak poinformował o. Tomczyk, zapisy odbywać się będą w warszawskim kościele pw. Ducha Św. przy ul. Długiej 3, w godzinach 9-19. - Istnieje też możliwość zapisu przez stronę internetową  www.paulini.com.pl - dodał.

Może iść każdy

- W pielgrzymce może wziąć udział każdy. Idą z nami rodziny z małymi dziećmi, młodzież i osoby starsze; ważny jest tylko motyw wiary - to nie jest zwykła wycieczka ani przemarsz turystyczny - zaznaczył paulin. Dodał, że w poprzednich latach w pielgrzymce uczestniczyło ok. 6 tys. osób - w tym roku organizatorzy przewidują podobną liczbę. Uczestnicy są podzieleni na grupy, których jest 23 - każda o innym profilu. - Są grupy, w których dominują rodziny z dziećmi, osoby starsze, młodzież, studenci, grupy z konkretnych parafii; jest cała mozaika - powiedział o. Tomczyk.

Kazdy dzień jest inny

Jak zaznaczył, każdy dzień na pielgrzymce jest inny, ale pewne elementy są stałe. - Wstajemy bardzo wcześnie rano, czasami o czwartej, czasem o piątej - to zależy od długości trasy przewidzianej na konkretny dzień. Centralnym punktem dnia jest poranna msza św. polowa, odprawiana na placu, na łące, czasem w lesie. Codziennie są też stałe punkty: medytacja Pisma Świętego, różaniec, droga krzyżowa, godzinki do Matki Bożej. Ważnym punktem są tematyczne konferencje, nawiązujące do hasła tegorocznej pielgrzymki - "Maryja naszą Królową" - poinformował o. kierownik.

Wyjaśnił, że hasło nawiązuje do tegorocznego jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu MB Częstochowskiej, która miała miejsce 8 września 1717 r. na Jasnej Górze. - To była pierwsza koronacja obrazu Matki Bożej poza Watykanem, a więc wielkie wyróżnienie dla polskiego Kościoła. Dekret koronacyjny podpisał osobiście papież Klemens XI. Centralne uroczystości odbędą się na Jasnej Górze 26 sierpnia, chcemy się do nich przygotować zaznaczył.

Dobrze się przygotować

Jak podkreślił o. Tomczyk, na pielgrzymkę warto zabrać ze sobą rzeczy osobiste, odzież dostosowaną do zmiennych warunków pogodowych, coś przeciwdeszczowego ale i chroniącego przed słońcem, czyli kremy z mocnym filtrem, spodnie długie i krótkie, ale - jak informują organizatorzy - co najmniej do kolan, oraz sprzęt biwakowy: śpiwór, karimatę, menażki i miskę. Warto też mieć latarkę, budzik i igłę z nitką. -Najważniejsze są wygodne i rozchodzone buty - dziennie pielgrzymi pokonują ok 30 km - zaznaczył paulin.

Dodał, że warto mieć ze sobą namiot. - Są postoje, gdzie nocleg jest zapewniony, ale są i takie, gdzie nocujemy na łące czy w ogrodzie - wtedy namiot jest konieczny - powiedział. Jak dodaje o. Tomczyk podczas pielgrzymki istnieje możliwość nabycia artykułów spożywczych.

Niezapomniane przeżycie

Wyjaśnił, że dla każdego uczestnika, pielgrzymka jest "niezapomnianym przeżyciem". - Dla mnie osobiście jest odnowieniem sił ducha, odnowieniem wiary, ale też daje głębokie poczucie bycia we wspólnocie, doświadczenia braterstwa. Tutaj nie używamy zwrotów "pan", "pani", ale wszyscy mówimy do siebie: "siostro" i "bracie" - zaznaczył.

Jak podkreślił o. Tomczyk, pielgrzymka jest obrazem życia człowieka. - Jesteśmy Kościołem, który codziennie pielgrzymuje ku wieczności. Często ludzie używają sformułowania "rekolekcje w drodze". Uważam je za bardzo trafne - dodał. Zaznaczył, że każdy pielgrzym niesie ze sobą intencję - swoją własną albo cudzą. - Pielgrzymi idą w intencji tego, co dla nich najważniejsze – uzdrowienia z choroby, dzieci, rodzeństwa, nawrócenia kogoś bliskiego, rozeznania powołania, wynagradzania za grzechy własne i innych, znalezienia męża czy żony, ojczyzny - wyjaśnił.

Idą z całej Polski

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki na Jasną Górę; do Częstochowy docierają na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Co roku szlak pieszo przebywa ponad 120 tysięcy osób w ponad 40 diecezjalnych i kilkudziesięciu regionalnych pielgrzymkach.

Pierwsza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wyruszyła 6 sierpnia 1711 r. z inicjatywy przeora klasztoru warszawskiego paulinów o. Innocentego Pokorskiego. Z pielgrzymką wyruszyli wówczas członkowie działającego przy klasztorze Arcybractwa Pięciorańskiego - w podzięce za ustąpienie zarazy panującej w mieście od 1707 r. Od tamtej pory dzień ten jest początkiem dorocznych pielgrzymek z Warszawy. W dziejach pielgrzymki tragicznie zapisał się 1792 r., kiedy wojsko kozackie w służbie carskiej wymordowało wszystkich pątników.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Grzcie2083

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2017 08:05 Grzcie2083

  Idźcie , idźcie , nie wracajcie.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 22:40 kubat

  A co na to pan Błaszczak?
  Takie skupisko nie stanowi zagrożenia??

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 22:13 ~warszawiak

  sfdff~sfdff

  zapisuje całą swoją rodzinę i będziemy szli do boga

  I zostań i NIEGO. A tak dla ciekawości, czy Bóg jest tylko tam, na Jasnej Górce?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 22:11 ~warszawiak

  Następny KOSZMAR dotknie Warszawę! A tak na PRZEDMIEŚCIACH nie mogli by się zbierać ci "harcerze"?

 • jarosław ZAWSZE WIELKI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 21:49 ~jarosław…

  łojciec rydzyk też idzie, czy podjedzie klimatyzowanym bentleyem?

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 20:02 ~waw

  sfdff~sfdff

  zapisuje całą swoją rodzinę i będziemy szli do boga

  Pa. Nie wracaj.

 • sfdff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 17:17 ~sfdff

  zapisuje całą swoją rodzinę i będziemy szli do boga

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »