Informacje

13.11.2014 08:57 od 14 do 21 listopada

Ruszają Niewinni Czarodzieje. Disco
w stylu lat 30., warsztaty kryminalne

SERWISY:

Warsztaty kryminalne i modowe, kurs tańca, koncert Anny Dereszowskiej i silent disco w klimacie lat 30. to niektóre z atrakcji IX edycji Warszawskiego Festiwalu Niewinni Czarodzieje, który odbędzie się w dniach 14-21 listopada w Warszawie.

To dziewiąta edycja festiwalu, który rozpoczął się w 2006 r. odsłoną przybliżającą wydarzenia października 1956 r. Następne edycje były poświęcone kolejnym dekadom w XX-wiecznej historii Polski. Obecna odsłona przybliża okres lat 30., a jej hasło przewodnie "Gramy vabank" nawiązuje do popularnego filmu "Vabank" Juliusza Machulskiego, którego akcja rozgrywa się w tamtym czasie. Organizatorem festiwalu jest Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego.

Festiwal rozpocznie się w piątek wieczorem dancingiem w klimacie lat 30. na terenie Wyścigów Konnych na Służewcu. Historię Wyścigów, będących jedną z najbardziej spektakularnych realizacji architektonicznych przedwojennej Polski, przybliży podczas sobotniego spaceru architekt Grzegorz Mika. Tego samego dnia w Kinie Atlantic zaplanowano spotkanie poświęcone filmom i celebrytom z lat 30. pt. "Kino i życie wytworne", które poprowadzi pisarz, autor książek poświęconych m.in. życiu międzywojennych elit Sławomir Koper.

Rekonstrukcja rozprawy sądowej

W niedzielne popołudnie osoby obdarzone żyłką detektywistyczną będą mogły wziąć udział w kryminalnych warsztatach terenowych, których uczestnicy poznają m.in. przedwojenne metody prowadzenia śledztwa i badania miejsca zbrodni. Warsztaty będą kontynuowane w poniedziałek częścią poświęconą rekonstrukcji ówczesnej rozprawy sądowej.

Również w poniedziałek odbędzie się spotkanie poświęcone komunikacji wizualnej w latach 30. "Od wielkiego kryzysu do wielkiej Polski". W tym samym dniu wieczorem w Fotoplastikonie Warszawskim zaplanowano wernisaż wystawy "W starym kinie". Towarzyszyć mu będzie koncert Anny Dereszowskiej, która zaprezentuje utwory popularnego w międzywojniu kompozytora Henryka Warsa. Na ten wieczór przewidziano również spektakl w formule nawiązującej do przedwojennego kawiarnianego kabaretu literackiego w Klubie Komediowym przy ul. Nowowiejskiej.

Miłośnicy tańca we wtorkowy wieczór będą mogli nauczyć się podstawowych kroków stylów tanecznych popularnych w latach 30. takich jak tango, fokstrot czy walc angielski. Środowy program festiwalu zdominują warsztaty. Pierwszy z nich poświęcony projektowaniu logotypów, czyli form graficznych identyfikujących daną markę, zaoferuje uczestnikom możliwość samodzielnego zaprojektowania logotypu. Równolegle odbywać się będą warsztaty modowe pt. "Wdzięk, szyk, czar, styl!", których adepci własnoręcznie wykonają kapelusz, niezbędny dodatek modnej kobiety międzywojnia.

Na czwartek zaplanowano drugą część warsztatów przygotowywania logotypów oraz wieczór muzyczno-filmowy w sali kinowej Muzeum Niepodległości, podczas którego zaprezentowane zostaną improwizowane na żywo dubbingi do wyświetlanych wybranych scen z klasyki kina. Festiwal zakończy piątkowe silent disco pn. "Lata 30. wrócą sukni szelestem" w Domu Zabawy i Kultury przy ul. Belwederskiej, gdzie m.in. będzie można posłuchać szlagierów z lat 30. zremiksowanych ze współczesnymi beatami.

Szczegóły festiwalu oraz informacje o rejestracji do udziału w niektórych wydarzeniach i możliwości zakupu biletów jest dostępna na www.niewinniczarodzieje.pl.

bf/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »