Informacje

12.01.2018 15:28 muszą zwrócić pieniądze

Rusza windykacja za Noakowskiego 16.
Na liście brat Andrzeja Waltza

SERWISY:


- W stosunku do beneficjentów reprywatyzacji Noakowskiego 16 została wszczęta procedura zwrotu pieniędzy poprzez urzędy skarbowe. Jedna z tych osób mieszka za granicą. Andrzej Waltz oraz Dominika Waltz-Komierowska już zwrócili środki - poinformował rzecznik komisji weryfikacyjnej Oliwer Kubicki.

Wiadomość pierwsze przekazało Radio Zet. 22 grudnia komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 roku w sprawie nieruchomości przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa. Jej członkowie zobowiązali też beneficjentów do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł.

Chodzi o nieruchomość, do której część praw nabył w 2003 r. m.in. mąż prezydent stolicy Andrzej Waltz. Z łącznej kwoty świadczeń spadkobiercy rodzina Waltzów mają zapłacić łącznie 5,4 miliona złotych. Andrzej Waltz oraz Dominika Waltz-Komierowska wpłacili na początku tego tygodnia na konto miasta po 1 mln 87 tys. zł.

Postępowanie "bez zwłoki"

Rzecznik komisji weryfikacyjnej Oliwer Kubicki powiedział w piątek, że w swojej decyzji komisja nakazała zwrot pieniędzy uzyskanych z reprywatyzacji kamienicy przy Noakowskiego 11 osobom.

Kubicki dodał, że jedna z tych osób mieszka za granicą, więc w tym przypadku zwrot środków potrwa dłużej, dwie osoby już zwróciły środki, czyli Andrzej Waltz i córka państwa Waltzów.

- Pozostaje osiem osób, do tych ośmiu osób została wszczęta procedura poprzez urzędy skarbowe właściwe dla miejsca zamieszkania - poinformował Kubicki. Jak dodał, według Kodeksu prawa administracyjnego urzędy skarbowe mają postępować "bez zwłoki".

Komisja weryfikacyjna wskazała w uzasadnieniu decyzji z 22 grudnia 2017 r., że umowa sprzedaży z grudnia 1945 r., na podstawie której nabyto prawo własności nieruchomości, została oparta o sfałszowane dokumenty i nie doszło do skutecznego nabycia tych praw.

Sprawa Noakowskiego 16

Przedwojennymi właścicielami kamienicy były osoby pochodzenia żydowskiego, które zginęły w czasie II wojny światowej. W 1945 r. Leon Kalinowski, wraz z Leszkiem Wiśniewskim i Janem Wierzbickim, zaczął posługiwać się w warszawskich urzędach antydatowanym na czas sprzed wojny pełnomocnictwem właścicieli do dysponowania przez niego ich nieruchomością; miał on sfałszować akt notarialny i wypisy z niego.

Dzięki temu Kalinowski sprzedał kamienicę Romanowi Kępskiemu (wujowi Andrzeja Waltza) i Zygmuntowi Szczechowiczowi. Potem okazało się, że wojnę przeżyła Maria Oppenheim, żona jednego z dawnych właścicieli, która wykazała oszustwo. Pod koniec lat 40. Kalinowski został skazany na więzienie. Sąd unieważnił też wtedy pełnomocnictwa, którymi się posługiwał.

Po wydaniu "dekretu Bieruta", Kępski i Szczechowicz wszczęli - jako pokrzywdzeni przez dekret - postępowanie o ustanowienie prawa własności czasowej gruntu pod kamienicą, czego odmówiono im w 1952 r. W 2001 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło orzeczenie z 1952 r. W 2003 r. prezydent m.st. Warszawy ustanowił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości na rzecz kilkunastu spadkobierców Kępskiego i Szczechowicza, w tym - Andrzeja Waltza i jego córki. W 2007 r. 91 procent udziału kamienicy nabyła od nich Fenix Group.

ZOBACZ JAK WYGLĄDAŁO POSIEDZENIE KOMISJI W SPRAWIE NOAKOWSKIEGO:


PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sodcdd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2018 17:21 ~sodcdd


  waldek~waldek

  Nie jestem zwolennikiem PIS-u,-ale za to mają bardzo duży plus.Powinni wszystkich zachłannych złodziei puścić w skarpetkach
  TSz~TSz


  Spadkobierców nazywasz zachłannymi złodziejami?

  Takie podejście ludzi, którzy w swoim życiu jedyne co zrobili, to złożyli wniosek o 500 plus pomiędzy jednym piwem a programem w tvpis.

  Złodziej to taki, któremu sąd udowodnił kradzież. Jeszcze pan Jaki nikomu nie udowodnił nawet złej woli ale za to bryluje ze swoim pryncypałem w przyciasnym garniaczku.

 • organizm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2018 13:03 ~organizm

  Domaga się wstrzymania natychmiastowej wykonalności decyzji w sprawie zwrotu pieniędzy.

 • TSz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2018 09:47 ~TSz

  waldek~waldek

  Nie jestem zwolennikiem PIS-u,-ale za to mają bardzo duży plus.Powinni wszystkich zachłannych złodziei puścić w skarpetkach


  Spadkobierców nazywasz zachłannymi złodziejami?

 • ryba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 20:18 ~ryba

  Ta nagonka jakiego dalej trwa.. Pan Waltz i jego córka wpłacili pieniądze bo w innym przypadku urząd skarbowy miał możliwość zablokowania kąta bankowego.. A teraz droga sądowa jaką wytoczy Pan Waltz i lata miną nim ta sprawa się skończy.. Życzę wytrwania i sukcesu w walce z urzędasami z pisu..

 • biedny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 20:15 ~biedny

  waldek~waldek

  Nie jestem zwolennikiem PIS-u,-ale za to mają bardzo duży plus.Powinni wszystkich zachłannych złodziei puścić w skarpetkach

  No niestety ale racja,28 lat rozkradania kraju nie tylko W-wa ale reszta wielkich miast nachapac sie

 • ida

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 17:24 ~ida

  jak widac to nie tylko 2 osoby z walzów maż i córka hgw ale cała rodzinka za granica.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 16:41 ~Warszawiak

  popieram pis ale za tą komisję kiedyś wszyscy słono zapłacimy...

 • smalec2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 16:03 ~smalec2

  a co z ówczesnymi urzędasami na czele z lechem kaczyńskim, błaszczakiem i innymi pisiurami, przecież to oni podjęli tą złodziejską decyzję o reprywatyzacji... jakiekolwiek odszkodowania oni powinni pokrywać

 • waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 15:52 ~waldek

  Nie jestem zwolennikiem PIS-u,-ale za to mają bardzo duży plus.Powinni wszystkich zachłannych złodziei puścić w skarpetkach

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 15:37 ~lol

  a co z odpowiedzialność urzedników za ten zwrot? im powinni dowalic kare bo przekret był juz w 1946r jakby w dokumenty popatrzyli toby wiedzieli a moze oczy zamknęli?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »