Informacje

31.03.2011 19:02 Narodowy Spis Powszechny

Rusza spis powszechny
Na początek w internecie

 

Podczas tegorocznego spisu powszechnego rachmistrz do Was wcale nie musi zapukać. Główny Urząd Statystyczny umożliwia "spisanie się" przez internet. 1 kwietnia rusza pierwszy etap, który przebiegać będzie tylko online.

Samospis internetowy, w którym mogą wziąć udział wszyscy, potrwa do 16 czerwca. Aby z tej możliwości skorzystać, trzeba będzie wejść na stronę internetową: www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl. Następnie trzeba wybrać zakładkę formularz elektroniczny. Pierwszym krokiem jest identyfikacja - podajemy PESEL oraz NIP, a jeśli nie posiadamy NIP-u, to system prosi o podanie miejsca urodzenia i nazwiska panieńskiego matki. 

Dzięki temu otrzymamy login i hasło, które będą ważne przez dwa tygodnie. Dzięki nim będziemy mogli zalogować się do systemu i wypełnić formularz spisowy. Jeśli ktoś zapomni hasła, będzie musiał skontaktować się z call center, pod numerem 0 800 800 800.

W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady przeprowadzą rachmistrzowie.

20 procent Polaków odpowie aż na 60 pytań

Spis zostanie przeprowadzony równocześnie jako badanie pełne i badanie reprezentacyjne. Badanie pełne ma składać się z 16 pytań. 20 procent Polaków zostało wylosowanych do badań reprezentacyjnych, bardziej obszernych. Ta wersja zawiera średnio 60 pytań, w tym 16 ze spisu pełnego.

- Na większość pytań nie będzie trudno odpowiedzieć. Liczymy na to, że odpowiedzi będą prawdziwe. Na ich podstawie będziemy budować obraz informacyjny naszego społeczeństwa – wyjaśnia p.o. prezesa GUS Janusz Witkowski. 

Na "wrażliwe" pytania nie musimy odpowiadać

Zadawane będą również "wrażliwe" pytania, na które Polacy nie będą musieli odpowiadać. To te, dotyczące związków nieformalnych, planowanych dzieci czy niepełnosprawności.

- Udział w spisie jest obowiązkowy. Reguluje to ustawa o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Zachęcamy, żeby wszyscy wzięli w nim udział - powiedział.

Jedno z pytań będzie dotyczyło narodowości Polaków. Będzie można określić swoją przynależność narodową, etniczną lub regionalną.

- Mamy grupy regionalne, które są także wymienione w ustawie o narodowościach. Jeśli ktoś czuje przynależność do innego narodu czy innej grupy etnicznej, to będzie mógł to wyrazić. Deklaracja jest dobrowolna i każdy będzie mógł zadeklarować swoją tożsamość narodową czy etniczną, zgodnie ze swoim przekonaniem - zaznaczył.

Nowoczesny rachmistrz nie używa papieru

Rachmistrzowie, którzy pojawią się osobiście w naszych domach, będą wyposażeni w elektroniczne terminale. Za ich pomocą będą wypełniali formularze. Dzięki zastosowaniu tych technologii GUS podczas spisu prawie zrezygnuje z papieru.

GUS zastosuje także technologię GIS (Geographic Information System). To cyfrowe mapy, które będą dostępne na komputerach, jak i na ekranach terminali. Będą to zdjęcia satelitarne bądź lotnicze z naniesionymi na nie adresami. Dzięki temu rachmistrz będzie wiedział, które budynki jeszcze musi odwiedzić. Dane od drogą radiową trafią do centralnej bazy danych.

Do tej bazy danych będą trafiały także formularze wypełnione w internecie. Informację o tym, że ktoś taki formularz wysłał za pomocą sieci, będzie otrzymywał, także za pomocą terminalu, rachmistrz. W takiej sytuacji już do nas nie zapuka, ani nie zadzwoni.

W ramach spisu zostaną zebrane dane obejmujące m.in.: charakterystykę terytorialną, demograficzną, ekonomiczną i edukacyjną, a także migracje wewnętrzne i zagraniczne oraz charakterystykę etniczno-kulturową, ale też wzajemne relacje członków gospodarstwa domowego, rodziny, charakterystykę mieszkań i budynków.

myk/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • narodowość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2011 13:37 ~narodowość

  Uwaga! Wpisujemy narodowość Europejską. Ewentualnie można Słowiańską. Można też obywatel świata.

 • Kamil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2011 11:56 ~Kamil

  do ~Pasi wszystko działa na chromie masz coś skopane po prostu

 • Pasi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2011 10:09 ~Pasi

  Nie próbujcie używać Google Chrome -niestety pewne rzeczy nie działają na stronie spisu pod tą przeglądarką.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2011 09:28 ~Paweł

  Ja drzwi nie otwieram i tyle! Liczą nas jak zwierzęta, a główny cel tego spisu to właśnie te 20% rozszerzonych pytań. Chodzi o pytania o mieszkania, by wreszcie wprowadzić podatek katastralny. Unia chce 2% wartości mieszkania. Policzcie sobie za nędzne 2-3 pokoje w Warszawie o wartości 300-400 tys. Dostaniecie po kilkaset złotych MIESIĘCZNIE do zapłaty. I to się marzy bandzie rudego. Dobrze wiedzą, że bez tej forsy dłużej nie pociągną. Precz ze spisem!

 • aaaaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2011 08:46 ~aaaaaa

  Marta_natolin- a po co komu takie prawdy objawione , że co piąty mieszkaniec Ziemi to Chińczyk- czemu to ma służyć. Może czas podejść do ludzi indywidualnie i w końcu chcieć rozwiązać ich problemy? To nic to 500 milionów wyrzuconych w błoto- te pieniądze mogłyby wielu ludziom uratować życie a tak przeżrą to urzędnicy

 • Marta_natolin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2011 01:22 ~Marta_natolin

  @Szemot - ja tez mialam tylko kilka pytan. Nie chcecie wiedziec wiecej o mieszkancach Warszawy ? Tyle halasu... o nic.

 • ANERI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2011 19:16 ~ANERI

  Urzedniku/urzedniczko ze stolicy, jak możesz pisać,że za 7920zł brutto nie jesteś wyżyc w stolicy. Ja , jako mieszkanka 25 tys.miasta pracuję( też urzędnik) więcej niż 25 lat w oragnie podporządkowanym samorządowi i dostaję mniej niż 2000zł (netto) i tez opłacam czynsz,media,żyję,bo muszę( a ceny szybują u nas nie mniej w górę niż w Warszawie,na co mam argument,bo syn mieszka,pracuje i ma rodzinę w Warszawie, a zarabia ok.5ooozl i nie narzeka). U nas ludzie zarabiają 900zł(fizyczni w Higienice-firmie z Podwarszawskich Marek) i co? Zawsze u nas mowiło się,że ten kto ma dużo,to CHCE WIĘCEJ!!! OPAMIĘTAJ SIE W TYM SWOIM NARZEKANIU

 • żal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2011 18:36 ~żal

  Chcecie powiedzieć , że na to coś idzie 500 milionów? 500 milionów? W czasach gdy na wszystko brakuje? A potem jak co roku będziemy się radować , że nie ma sprzętu medycznego dla chorych dzieci. Przecież to jest okradanie społeczeństwa. Przecież tu już nawet nie można mieć godnego pogrzebu bo obniżyli zasiłek pogrzebowy.

 • Szemot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2011 17:44 ~Szemot

  Nie rozumiem zabardzo. Ukończyłem włąsnie mój spis i skłądałsię on z całych 8 pytań. Jakiś błąd na stronie czy co? Po zarejestrowaniu się, uzyskaniu hasła były typowe pytania o obywatelstwo, jezyk mowiany w domu itp w sumie 8 pytań. Inaczej pamiętam zeszł spis i trwało to z pół godziny na osobę

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2011 17:35 ~Azerate

  I pomyśleć, że na tą inwigilacje sami łożymy. Koszty tego naruszającego mir domowy przedsięwzięcia wynoszą 500 milionów złotych. Aktywiści terenowi, których ma być jak wieść niesie 20 tys. dostaną smartfony, które z powodzeniem zastąpią UBecki notes.

  W tej sytuacji naszych podatków nie da się porównać do sytuacji psa, któremu ucina się ogon, żeby dać mu coś do jedzenia. Tutaj psu ucina się ogon, żeby zakupić nowy bat aby go maltretować.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »