Informacje

01.02.2014 08:35 jakie zmiany?

Rusza śmieciowa rewolucja.
Poradnik dla ośmiu dzielnic

SERWISY:

Dziś pierwszy dzień ze śmieciową rewolucją w ośmiu dzielnicach. Co się zmieni? Czy zapłacimy więcej? Kto będzie odbierał odpady? Co będzie się działo tam, gdzie nadal działa system pomostowy i jak będzie przebiegać segregacja? Oto poradnik tvnwarszawa.pl.

Ze Śródmieścia odpady odbiera od dziś MPO. Na Pradzie Południe i Północ, w Rembertowie, Wawrze i Wesołej działa Lekaro. SITA obsługuje Ursynów i Wilanów. W tych dzielnicach od soboty działa docelowy system odbioru i zagospodarowania odpadów.

- Zmieni się niewiele. Jeżeli chodzi o opłaty, miejsce opłat i konieczność deklaracji (jeśli ktoś nie złożył - red.) to będzie się to odbywało tak jak do tej pory – zapewnia Jarosław Dąbrowski, wiceprezydent Warszawy.

Zmiany będą widoczne z punktu widzenia obsługi. – Będziemy mogli docelowo segregować odpady. Następnie zostaną od nas odebrane w sposób bezpieczny, trzema różnymi samochodami wyjaśnia Dąbrowski.

Jak dodał, zdecydowana większość mieszkańców powinna być już zaopatrzona w pojemniki czy worki.

Segregowanie odpadów

Jeśli w deklaracji wpisaliśmy, że będziemy segregować odpady, to wrzucamy je do trzech pojemników lub worków, które zostały dostarczone przez firmy odbierające odpady. Jeśli ich nie dostaliśmy, trzeba się upomnieć o to w firmie śmieciarskiej, która działa na terenie naszej dzielnicy.

Papier i tektura, butelki plastikowe oraz inne opakowania z plastiku, kartony po sokach oraz puszki wrzucamy do czerwonych pojemników bądź worków. Do zielonych zbieramy butelki i słoiki. Natomiast wszystkie inne śmieci wyrzucamy do czarnych pojemników.

Odpady zielone, czyli m.in. liście będą, zbierane od maja do listopada. Natomiast odpady wielkogabarytowe ze wszystkich typów nieruchomości będą odbierane w ramach zbiórek akcyjnych, co najmniej raz na cztery tygodnie.

Elektrośmieci będą odbierane na dwa sposoby:z naszych domów - wystarczy zadzwonić pod numer infolinii 22 223 33 00 lub wypełnić formularz na stronie elektrosmieci.pl - lub będą w stacjonarnych punktach w soboty przez firmę ElektroEko.
Sprawdź listę punktów

Przeterminowane leki i termometry rtęciowe będziemy mogli zanieść do aptek.
Sprawdź listę punktów

Odpady po remoncie powinny być gromadzone w kontenerze podstawionym przez firmę remontową, która wywiezie go we własnym zakresie. W przypadku prowadzenia remontu samodzielnie należy powstałe odpady remontowe zawieźć do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Częstotliwość odbioru odpadów

Z domów jednorodzinnych odpady zmieszane będą odbierane co najmniej raz na dwa tygodnie, a segregowane co najmniej raz na cztery tygodnie. W zabudowach wielorodzinnych kosze z odpadami mieszanymi będą wywożone co najmniej dwa razy w tygodniu, segregowane co najmniej raz na tydzień.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM:

Praga Południe

Praga Północ

Rembertów

Śródmieście

Ursynów

Wawer

Wesoła

Wilanów

W pozostałych dzielnicach obowiązuje system pomostowy.

Ile zapłacimy?

Stawki za wywóz śmieci są takie same jak przed 1 lutego. Procedura płatności również bez zmian, płacimy miastu a nie firmie, która opróżnia kosze.

Masz zastrzeżenia? Zgłoś to!

- Spodziewamy się, że w pierwszych dniach lutego może dojść do jakiś nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu, dlatego zachęcamy do przekazywania informacji o tych nieprawidłowościach na numer naszej infolinii – zaapelował wiceprezydent.

Wszelkie problemy należy zgłaszać pod numerem 19 115.

Nowy system tylko w 8 dzielnicach

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na początku września ubiegłego roku. Władze stolicy zdecydowały wówczas, że śmieci w stolicy będą odbierać od lutego 2014 r. trzy firmy: Lekaro, Sita Polska oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego najwięcej, bo pięć, przypadło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania: Śródmieście, Bielany i Żoliborz, Białołęka i Targówek, Ochota, Ursus i Włochy, Wola i Bemowo.

Od tego rozstrzygnięcia odwołały się dwie firmy, które przetarg przegrały: Byś i Remondis. Obie odwołały się tylko od wyboru MPO, ponieważ startowały do tych samych rejonów, co miejskie przedsiębiorstwo. W swoich odwołaniach obaj przegrani zarzucili miastu, że wybrało w przetargu miejską spółkę, mimo że ma stratę i nie ma wymaganego doświadczenia w zakresie zagospodarowania odpadów. Obie firmy twierdzą też, że MPO zaoferowało rażąco niską cenę.

Sprawa trafiła do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta z kolei zamówiła opinię biegłego, wynika z niej, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oferowało ceny poniżej kosztów.

- Cały czas czekamy na wyznaczenie terminu posiedzenia KIO. Chcielibyśmy zadać kilka pytań biegłemu, którego powołała izba. Mamy pewne wątpliwości do jego ekspertyzy. – tłumaczy wiceprezydent Dąbrowski.

opr. bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pod warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 09:51 ~pod warszawa

  Waw~Waw

  Waw.Uważam .że smieci wywożone co dwa tygodnie to masakra.Latem będzie smrod i wszystko wyjdzie z pojemnika.Będzie zapach nie z tej ziemi.I co dalej.Może znajdzie się jakaś firma konkurencyjna ktora pomoże oprożnic smieci z posesji.W innym przypadku zniszczymy lasy i okolice.

  miałam takie obawy rok temu, ale od 1 lipca 2013 śmieci zmieszane odbierane sa od nas co 2 tyg. a segregowalne co miesiąc. i w lato wcale nie było, źle, tylko trzymać zasad segregowania. w mieście w bloku zmieszane- czyli śmierdzące maja odbierać 2 razy w tyg... każda rewolucja to malkontenctwo i narzekanie!!! uważam że zmiany są słuszne tylko czemu tak późno!!!!

 • Anty PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2014 09:34 ~Anty PO  Lekaro na kolor zielony , bo śmieci trafią do lasu, lub na żwirowisko??????? Pracownicy HGW pomyśleli Precz z nieuczciwą firmą

 • rene

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2014 03:20 ~rene

  2 razy w tygodniu kpicie.......tiiiiii..... ???
  u mnie wywożą codziennie.. no cóż będą woził gronkiewiczowej po dom...

 • imielin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2014 10:57 ~imielin

  Mieszkam w bloku na ursynowie-imielin i przed reformą segregowłem odpady na papier, szkło i plastik. Przez jakiś czas śmieci zbierała firma ekon ("mrówki") i było ok. Obecnie wyrzucam wszystko do jednego kosza bo tylko taki mam :/ sita rules

 • bp9

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 11:32 ~bp9

  LEKARO chyba się stara ale różnie to bywa. Ja w Wawrze od połowy stycznia nie mogę doprosić się pojemnika. Telefonów wykonałam już chyba ze cztery, straciłam mnóstwo czasu, bo dodzwonić się to utrapienie, pani przyjmuje wiadomość ode mnie, pojemniki mają być w ciągu dwóch dni., nie ma do dzisiaj. Odbierają śmiecie w workach ktore wystawiam, ale czemu to ja niby mam jeszcze "inwestować" w tzw. czarne worki? bo przecież nie wystawię za bramę niezliczonej ilości śmiecioych torebeczek. Ogólnie nie jest ciekawie, po ogrodzie przewracają się "czerwone" i "zielone" worki - pojemników nie przewidziano....moje psy mają zabawę w rozciąganiu zawartości a ja zbieram, zbieram aż mnie w końcu nerwy wezmą. Jakoś było inaczej przy MPO. Worki były dwa. Ten "luźny" udało się jakoś ukryć i było OK.

 • Pab_1970

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2014 15:52 ~Pab_1970

  A ja regularnie od września co miesiąc otrzymuję wezwanie do Gminy na podpisanie umowy, zabieram ( w lutyym już 5 podpisanych ) umowy, jadę do urzędu Gminy na Białołęce, Pani opdbija wszystkie umowy na xero, potwierdza mi, że odebrała, i każe podpisać nową, koleją to biorę następną, podpisaujuę i czekam na wezwanie w Marcu. Ciekawe kiedy się zorientują że na jeden adres mają co miesiac nową umowę.

 • fetor6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2014 13:17 ~fetor6

  Jeśli mi się cokolwiek przepełni, zawiozę to pod urząd dzielnicy bo od teraz to ich śmieci.

 • Waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 15:21 ~Waw

  Waw.Uważam .że smieci wywożone co dwa tygodnie to masakra.Latem będzie smrod i wszystko wyjdzie z pojemnika.Będzie zapach nie z tej ziemi.I co dalej.Może znajdzie się jakaś firma konkurencyjna ktora pomoże oprożnic smieci z posesji.W innym przypadku zniszczymy lasy i okolice.

 • paszczak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 23:08 ~paszczak

  Dlaczego po zabraniu śmieci nie zostawiają nowych worków ( LAKERO WESOLA )

 • Edi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 14:58 ~Edi

  Jesli chodzi o LEKARO tow Wawrze zgodnie z charmonogramem był pierwszy wywóz śmieci zmieszanych z czarnego pojemnika, pojemniki na czas dostarczone.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »