Informacje

06.03.2015 07:03 Początek zapisów w poniedziałek

Rusza rekrutacja do przedszkoli. Także dla 4-latków

SERWISY:

W poniedziałek w Warszawie ruszy rekrutacja do przedszkoli dla dzieci, które wcześniej nie były objęte wychowaniem przedszkolnym. W tym roku po raz pierwszy dotyczyć ono będzie także 4-latków. Oznacza to, że samorządy muszą dla nich znaleźć miejsca. Do końca tego roku w stolicy ma przybyć ok. 1100 nowych miejsc dla przedszkolaków.

Marzec i kwiecień to czas, kiedy większość samorządów przeprowadza rekrutację do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, wtedy też rozpoczynają się zapisy dzieci do I klas szkół podstawowych. Terminy obowiązujące na terenie każdej z gmin określone są w uchwałach podejmowanych przez rady gmin.

W tym roku po raz drugi nabór odbywa się w oparciu o znowelizowaną ustawę o systemie oświaty, w której określono kryteria pierwszeństwa przy przyjęciu.

Ustawa przyznaje także od 1 września 2015 r. prawo do wychowania przedszkolnego dla wszystkich czterolatków. Oznacza to, że gmina będzie musiała znaleźć miejsce w edukacji przedszkolnej dla każdego 4-latka, którego rodzice będą tego chcieli. Nie jest to jednak jednoznaczne z przyjęciem dziecka do placówki wybranej przez jego rodziców.

Nie tylko w przedszkolach

Zgodnie z przepisami wychowanie przedszkolne może być realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych przy szkołach, tzw. innych formach wychowania przedszkolnego, np. klubach przedszkolaka. Może też odbywać się w placówkach publicznych i niepublicznych.

Kto ma pierwszeństwo?

Ustawowe kryteria pierwszeństwa przyjęcia do publicznych przedszkoli mówią o tym, że w pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci mieszkańców gminy, na terenie której znajduje się placówka. W przypadku większej liczby kandydatów z gminy niż liczba dostępnych miejsc, przeprowadzone zostanie postępowanie rekrutacyjne. Wówczas najpierw przyjęte zostaną dzieci niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica lub niepełnosprawnych oboje rodziców, niepełnosprawne rodzeństwo, pochodzące z rodzin wielodzietnych (min. troje dzieci), objętych pieczą zastępczą oraz wychowywane przez samotnych rodziców.

Na pozostałe miejsca dzieci przyjmowane będą zgodnie z dodatkowymi kryteriami, określanymi przez gminę, tzw. kryteriami samorządowymi. W tym roku w Warszawie po raz pierwszy w tej grupie pojawiło się kryterium dochodowe. Radni zdecydowali, że punktem wyjścia do będzie kwota z ustawy o świadczeniach rodzinnych, czyli kwota 574 zł miesięcznie na jedną osobę w rodzinie dziecka. Rodzice, którzy nie zechcą skorzystać z tego kryterium, nie muszą składać oświadczenia o wysokości dochodu w rodzinie.

Zapisy elektroniczne

Podobnie jak w latach ubiegłych, w stolicy zapisy prowadzone są z wykorzystaniem systemu elektronicznego. Można ubiegać się o przyjęcie dziecka do dowolnej liczby przedszkoli i oddziałów w szkołach. Nie obowiązuje przy tym zasada "kto pierwszy ten lepszy". O przyjęciu dziecka do danej placówki decyduje liczba punktów uzyskanych przez nie podczas rekrutacji.

W związku z obowiązkiem przedszkolnym wszystkie dzieci pięcioletnie i sześcioletnie, którym odroczono obowiązek szkolny, mają zapewnione miejsca w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych położonych w odległości do 3 km od miejsca zamieszkania dziecka.

Od 6 marca rodzice dzieci, które już chodzą do przedszkoli, mają czas na potwierdzenie woli kontynuacji wychowania przedszkolnego.

9 marca ruszą zapisy dla dzieci, które wcześniej nie chodziły do przedszkola. Na złożenie formularza rodzice będą mieli czas do 23 marca.

1100 nowych miejsc

Jak poinformowała PAP Katarzyna Pieńkowska ze stołecznego ratusza, w obecnym roku szkolnym do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach uczęszcza 50 tys. dzieci: 41,3 tys. do przedszkoli i 8,6 tys. do oddziałów przedszkolnych w szkołach. Do końca tego roku przybędzie około 1100 nowych miejsc, dzięki inwestycjom.

W zeszłym roku ok. 70 proc. warszawskich trzylatków aplikowało do miejskich przedszkoli. Ponad 20 proc. dzieci chodzi do niepublicznych przedszkoli. Według Pieńkowskiej, część rodziców od razu dla swojego dziecka wybiera przedszkole niepubliczne.

Z danych demograficznych wynika, że w Warszawie mieszka blisko 20,5 tys. pięciolatków (urodzonych w 2010 r.), 19,7 tys. czterolatków (rocznik 2011), z których większość już uczęszcza do przedszkoli i 19,9 tys. trzylatków (rocznik 2012).

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2015 09:40 ~dno

  michalowice~michalowice

  Polecam artykuł na WPR24.pl na temat obaw rodziców posyłania dzieci 5-letnich do punktów przedszkolnych w szkołach.

  obawy rodziców sie nie liczą

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 21:36 ~jan

  powinny być dodatkowe punkty za zamieszkanie w pobliżu przedszkola, teraz jest tak że rodzice z Woli wożą dzieci na Ochotę, rodzice z Ochoty na Mokotów, rodzice z Ursusa na Włochy itp robią to oczywiście samochodami co powoduje większe korki w mieście

 • michalowice

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 19:12 ~michalowice

  Polecam artykuł na WPR24.pl na temat obaw rodziców posyłania dzieci 5-letnich do punktów przedszkolnych w szkołach.

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 18:14 ~wawiak

  Miejsc w przedszkolach jest 41 tys dzieci 3-5 lat jest 60 tysiecy....Zanim znowu zaglosowaliscie na bufetowa trzeba bylo poznac te dane....3 latki w tym roku prawie zadno nie dostanie sie do przedszkoli....Liczby nie klamia do przedszkoli pojda 4-5 latki kazdy 3 latek w tym roku to bedzie albo niedorobiony albo po znajomosci. Pozdrawiam

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 17:00 ~LLU

  No to musi zrezygnować z zasiłku dzięki za radę . Troche głupio wyglądało jak podjeżdżała do urzędu nowym autkiem by dostarczać dokumenty.

  3 na jedno miejsce bo kto powiedział ze mam jedno dziecko :)

 • pozdro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 15:51 ~pozdro

  no to LLU zaleją znowu przedszkola...

 • matka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 15:45 ~matka

  LLU~LLU

  Ja się nie martwię bo moja kobieta jest samotną matką. I nie ma dochodu bo siedzi na macieżyńkim więc synek się dostanie.

  Sprowadzę Cię na ziemię, bo jak siedzi na macierzyńskim to ma dochód (tzw zasilek macierzyński jest dochodem) i ten powinna uwzględnić w oświadczeniu. Do tego jak jest Twoją kobietą to nie jest samotną matką. No ale jeśli tak już weźmiesz pod uwagę to wiedz, że niektóre przedszkola na każde wolne miejsce dla dziecka mają nawet 3 dzieci samotnych matek, więc nie bądź taki pewny...

 • matka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 15:41 ~matka

  A gdzie jest to kryterium gminy? Skąd piszący o tym wie? Na Białołece wprost informują aby od razu składać też do innych gmin (w szczególnosci jak się dowiedzą, ze rodzic trzylatka, zazwyczaj przedszkola jak mają dla trzylatków miejsca to max 1 grupa ok 20 dzieci, zatem dla trzylatków jest ok 120 miejsc na białołęce a dzieci...) Komentarz zbędny

 • nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 14:10 ~nika

  dgsd~dgsd

  czy moja konkubina będzie miała pierwszeństwo ?

  jeśli jesteście dodatkowo zameldowani w dwóch różnych miejscach to będzie miała. jeśli jesteście zameldowani w jednym miejscu to nie będzie, bo urząd potwierdzi istnienie ojca.

 • sader

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2015 14:07 ~sader

  LLU blad!
  macierzynski to tez dochod, poz 5 w picie "Inne zrodla". nawet jest od niego odprowadzana zaliczna na podatek dochodowy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »