Informacje

26.12.2010 11:11 5 stycznia staną przed sądem

Rusza proces zabójców Struja

5 stycznia Sąd Okręgowy w Warszawie ma rozpocząć proces dwóch zabójców stołecznego policjanta Andrzeja Struja - informuje Polska Agencja Prasowa. Dwóm mężczyznom grozi im do 25 lat więzienia, bo w chwili zbrodni nie ukończyli 18 lat.

Do morderstwa doszło 10 lutego na przystanku tramwajowym na Woli. 42-letni funkcjonariusz zwrócił uwagę dwóm 18-latkom, którzy najpierw przeklinali na przystanku, a potem - gdy wsiadał do tramwaju - rzucili w kierunku jednego z wagonów koszem na śmieci. Jeden z wyrostków - jak się później okazało Piotr R. - przytrzymał policjanta, drugi - Mateusz N. zadał mu kilka ciosów nożem.

Szybko złapani

Mimo reanimacji, policjanta nie udało się uratować - zmarł w szpitalu. Kilka minut po zdarzeniu policjanci zatrzymali 18-latka, który zadawał ciosy, kilka godzin później jego kompana Piotra R. Mateusz N. - jak ustalono - był w czasie zabójstwa pod wpływem alkoholu. Od tego czasu obaj przebywają w areszcie.

Akt oskarżenia Prokuratura Rejonowa Warszawa-Wola skierowała do sądu w październiku. - Zgromadzony w toku śledztwa materiał dowodowy, m.in. ślady genetyczne, zeznania świadków potwierdziły, że sprawcami są oskarżeni. Obaj początkowo przyznali się do winy, później jednak wycofali się z tego - mówiła rzeczniczka warszawskiej prokuratury okręgowej Monika Lewandowska.

Policjant, mąż, ojciec

Struj służył w policji 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym stołecznej komendy. Osierocił dwie córki. W chwili, gdy został zamordowany, był na urlopie. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Zasługi za Dzielność. Został też awansowany na stopień podkomisarza.

Prokuratura na Żoliborzu prowadzi oddzielne śledztwo ws. domniemanego bicia podejrzanych przez policję po ich zatrzymaniu. Twierdzili tak oni sami w listach wysyłanych z aresztu do rodziny. Postępowanie dotyczy domniemanego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy. Toczy się "w sprawie", a nie przeciw komukolwiek - podała Lewandowska.

Zaostrzyli prawo

Jednym ze skutków tragedii jest zaostrzenie odpowiedzialności karnej za atak na policjantów podczas służby. Niedawno prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację wzmacniającą ochronę prawną funkcjonariuszy oraz osób, które nie będąc nimi, występują w obronie prawa, reagując na zachowania przestępcze.

Dotychczas za atak na takie osoby groziło od grzywny do trzech lat więzienia (jeśli było to tylko naruszenie nietykalności cielesnej) lub od roku do 10 lat więzienia - gdy sprawę zakwalifikowano jako czynną napaść na funkcjonariusza. Teraz za czynną napaść na funkcjonariusza lub osobę mu pomagającą, która skończyłaby się ciężkim uszkodzeniem ciała - będzie grozić od dwóch do 12 lat więzienia.

bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hahahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2010 13:15 ~hahahaha

  hahahahhaahha

 • Ktokolwiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2010 09:47 ~Ktokolwiek

  Pamiętajcie, że to mógł być każdy z nas. Przypadek sprawił, że trafili na policjanta. To równie dobrze mógł być nauczyciel, sprzedawczyni, śmieciarz, tramwajarz, pielęgniarka, lekarz, emeryt lub emerytka, student - ktokolwiek. Ktoś z Waszych bliskich. Niech o tym pomyśli każdy, kto broni tych ludzi...

 • Bazyliszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2010 01:55 ~Bazyliszek

  Czy ktoś w redakcji przeczytał lead i porównał z tekstem? To jak mieli już 18 lat, czy nie?

 • NOL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2010 00:40 ~NOL

  Imiona, nazwiska, oraz miejsce zamieszkania przestępców powinny być podawane do publicznej wiadomości dla dobra i bezpieczeństwa innych obywateli!

 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2010 23:32 ~lolek

  E tam od razu KS. Załatwić im wizę emigracyjną do dużego lasu na wschodzie i po sprawie.

  Ostatnio się stosunki ze wschodnim sąsiadem ociepliły to może zapytać czy by nie znalazł jakiś "ciepły" kąt dla takich nieprzystosowanych społecznie jak ci dwaj.
  Sporo wolnego miejsca mają to problemu nie będzie raczej. Zbudują sobie chłopaki chatkę w lesie i będą sobie żyli wśród wilków skoro wśród ludzi nie potrafią. A gorzałki się napiją jak się coś uda upędzić... Jak przeżyją tam 25 lat mogą wracać. Na granicy ziemię będą całowali...

 • Złodziej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2010 22:44 ~Złodziej

  przytomny zgadzam się z tobą nie zabili psa tylko normalnego człowieka bo nie był na służbie a co do bicia na komendzie na żytniej to na pewno ich byli ja siedziałem W Aś Służewiec to policjanci sobie pokazują ich i straszą mógł się nie wtrącać tylko zadzwonić po policje to by żył a nie zgrywał bohatera

 • AXX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2010 22:42 ~AXX

  Krótki proces w stylu Causescu i czapa.

 • Aqoo7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2010 22:00 ~Aqoo7

  Zdecydowanie nieprzytomny. Mam nadzieję że długo z pierdla nie wyjdą

 • Chyba NIEPRZYTOMNY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2010 21:51 ~Chyba NIEPRZYTOMNY

  Policjant Zawsze Jestem Policjantem. Roty ślubowania dotyczą ich w czasie pracy jak i w czasie wolnego od służby. doucz się pajacu.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2010 21:48 ~Jacek

  Ludzkie śmieci. Oby smażyli się w piekle

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »