Informacje

16.05.2017 19:13 koncerty, warsztaty, wykłady, joga

Rusza Pokój na lato. Zielona oaza dla ludzi z wisłowstrętem

SERWISY:

Warsztaty ogrodnicze, wykłady varsavianistyczne, lekcje jogi, potańcówki z warszawskim fasonem i ciekawe koncerty. W sobotę rusza Pokój na lato, czyli letni pawilon "przyklejony" do muru przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Latem życie towarzyskie i kulturalne przenosi się nad Wisłę. Ale w mieście pozostaje kilka wysp, gdzie można zażywać kultury (i nie tylko) w niezobowiązującej, plenerowej atmosferze. W tym sezonie będą to zapewne plac Defilad, Pardon To Tu przy Nowym Teatrze i Pokój na lato. Ten ostatni to inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego, które już po raz trzeci raz wystawiło zatopioną w zieleni drewnianą konstrukcję na skwerze wzdłuż Towarowej. Sukces ubiegłorocznej edycji sprawił, że program obecnej będzie szerszy, a sam pawilon nieco większy.

Wisły nie widać, jest morze aut

- Wisła jest latem popularna, ale my liczymy na ludzi, którzy mają wisłowstręt albo wodowstręt, od nas nie da się zobaczyć Wisły - żartował podczas wtorkowej konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum. - Zapraszamy tych, którzy wolą sobie popatrzeć na ruch miejski i oświetlone budynki - dodał.

I zauważył, że w ostatnich latach okolica obrosła biurowcami, zieleni jest niewiele, dlatego Pokój na lato tak przyciąga. - To jedyne w tym rejonie zielone miejsce. W ciągu dnia przychodzą do nas okoliczni mieszkańcy, wielu rodziców z dziećmi, żeby poczytać gazetę czy napić się kawy. Po południu - pracownicy tutejszych biur, żeby odpocząć po pracy, wieczorem - ludzie z różnych stron miasta, specjalnie na wydarzenia kulturalne - mówił Ołdakowski. - Wzruszył nas chłopiec, który w ubiegłym roku przychodził tu z drugiej strony Grzybowskiej, żeby odrabiać lekcje - wspominał dyrektor.

Hotel dla kwiatów, warsztaty dla ludzi

Z racji zielonej lokalizacji (taras znajduję się dosłownie w koronach drzew) w programie Pokoju na lato jest sporo o miejskim ogrodnictwie. Gosia Ruszkowska i Kaja Nowakowska (Mead Ladies) opowiedzą m.in. jak kisić cytryny, komponować mieszanki ziołowe na kaszel, wzmocnić zdrowie domową lemoniadą, czy zrobić prostą ziołową maść przeciwbólową. Ogrodniczka Roberta Czarnecka pokaże, jak z sukcesem uprawiać pomidory na balkonie i zioła na parapecie. Na warsztatach Do It Yourself uczestnicy nauczą się tworzyć niebanalne świece z zatopionymi suszonymi kwiatami, wyplatać w wiklinie czy rzeźbić w glinie. Będą też warsztaty pszczelarskie pod kierunkiem Kamila Baja. Do końca wakacji funkcjonować będzie bezpłatny hotel dla kwiatów "Pensjonat roślinka".

W sobotnie przedpołudnia będzie można rozluźnić mięśnie i zregenerować się na zajęciach jogi dla początkujących, a w czwartkowe wieczory posłuchać wykładów varsavianistycznych.

Opowieści o historii i architekturze

Radosław Gajda opowie o zagranicznych inspiracjach warszawskiej architektury i przykładach, w których to nasze miasto zostawiło swoje ślady w innych. Jerzy S. Majewski pokaże niepublikowane wcześniej zdjęcia stolicy i zdradzi garść ciekawostek o jej historii, natomiast Jarosław Zieliński skupi się na tematyce budynków kolejowych. Varsavianista przygotowuje właśnie dwutomowe wydawnictwo na ten temat.

- Lubimy postrzegać tę tematykę przez pryzmat pięknego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, a przecież tereny kolejowe w przedwojennej stolicy ciągnęły się kilometrami. Były na nich budynki, o których mówi się niewiele. Np. na terenie, gdzie dziś stoi Pokoj na lato, znajdował się ogromny magazyn zbożowy - opowiadał Zieliński.

Koncerty i piątkowe Polcyny

Największą publiczność ściągną zapewne koncerty. Na początek (20 maja) Krzysztof Zalewski, Natalia Grosiak, Misia Furtak i L.U.C. zaśpiewają piosenki Agnieszki Osieckiej. To pokłosie projektu "nowOsiecka", który miał premierę w ubiegłym roku w katowickim NOSPR-ze. W piątek ukaże się płyta z tym materiałem, a dzień później będzie go można posłuchać na żywo.

- Artyści mieli pełną swobodę doboru tekstów. Często sięgali po utwory mało znane. Clou tego wydarzenia to przypomnieć o Osieckiej i pokazać, że uniwersalność jej piosenek broni się w każdych czasach - tłumaczył Krzysztof Krot, pomysłodawca projektu "nowOsiecka".

Szczególnie zapowiada się także koncert Albo Inaczej (24 czerwca), czyli projektu, w którym nestorów polskiej piosenki skonfrontowano z repertuarem hip-hopowym. Przykładowo: Andrzej Dąbrowski zaśpiewał kawałek Pezeta, a Zbigniew Wodecki - Pei.

Na scenie przy Towarowej staną również Kortez Trio (27 maja), Młynarski plays Młynarski (15 lipca), Nosowska (18 sierpnia) i Voo Voo (27 sierpnia). Ponadto, co piątek do tańca grała będzie Orkiestra Michała Polcyna, która przedstawi jazzowe aranżacje przebojów muzyki rozrywkowej.

Pamiętaj o rejestracji

Za kuchnię odpowiada ekipa Warsa i Sawy, kawiarni z Nowego Teatru. Pokój na lato będzie czynny codziennie od godz. 11.00 do ostatniego gościa, we wtorki od godz. 12.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, ale na warsztaty obowiązuje rejestracja.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tvnwaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 20:28 ~tvnwaw

  takiktoś~takiktoś

  Czasami trzeba weryfikować/aktualizować komunikaty prasowe......Zbigniew Wodecki raczej jeszcze nie zaśpiewa :(


  Nigdzie nie napisaliśmy, że Zbigniew Wodecki zaśpiewa w Pokoju na lato, tylko, że był współtwórcą tego projektu.

 • sdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 13:18 ~sdf

  Krypto reklama - takie praktyki są karane.
  Wystarczy to zgłosić.

 • znudzony poziomem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 12:44 ~znudzony poziomem

  Kolejne miejsce, gdzie znowu to samo towarzystwo i te same nudy, w tym samym stylu, wzornictwie. Te same smętne mordy wśród gości, to samo niedobre żarcie.

 • powiśle pamięta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 11:36 ~powiśle pamięta

  czyli ten sam Wars i Sawa, co ich nadzór budowlany na Powiślu zamykał za łamanie przepisów

 • jestem za

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 10:40 ~jestem za

  Świetny pomysł na kolejne fajne miejsce w letnie wieczory...

 • Janusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 10:00 ~Janusz

  paweł~paweł

  a nie lepiej wyjechac sobie na weekend za miasto?? co za głupi pomysł..

  najlepiej na mazury co?

 • takiktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 09:54 ~takiktoś

  Czasami trzeba weryfikować/aktualizować komunikaty prasowe......Zbigniew Wodecki raczej jeszcze nie zaśpiewa :(

 • hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 09:28 ~hahaha

  paweł~paweł

  a nie lepiej wyjechac sobie na weekend za miasto?? co za głupi pomysł..


  Pewnie przy okazji będziesz mógł wywieźć słoiki :)

 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 09:04 ~paweł

  a nie lepiej wyjechac sobie na weekend za miasto?? co za głupi pomysł..

 • ellllla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2017 08:37 ~ellllla

  Pięknie ,fajnie tylko kuchnia droga byław 2016 roku

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »