Informacje

11.05.2012 14:56 9. edycja festiwalu filmowego

Rusza Planete Doc Film Festival


Wizja mistrzostw świata w piłce nożnej artysty Haruna Farockiego, wizyta w Warszawie aktorki Charlotte Rampling, ruch oburzonych w ujęciu dokumentalisty Tonyego Gatlifa - to część programu 9. edycji festiwalu filmowego Planete Doc, który w piątek rozpoczyna się w Warszawie informuje PAP.

9. edycja Planete Doc Film Festival potrwa do 20 maja. W tym roku po raz pierwszy festiwal odbędzie się także we Wrocławiu, gdzie w dniach 14-20 maja będzie można oglądać najnowsze i najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata.

Harun Farocki w Warszawie

- Z 35 tys. widzów w czasie festiwalu w 2011 r. festiwal Planete Doc plasuje się na czwartym miejscu pod względem popularnoci wród festiwali filmów dokumentalnych - powiedział PAP Artur Liebhart, dyrektor festiwalu. Według niego jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie wystawa Harun Farocki pierwszy raz w Warszawie, którą ten wybitny niemiecki reżyser i badacz wizerunku osobiście otworzy w piątek w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Ekspozycji towarzyszyć będzie retrospektywa filmów dokumentalnych Farockiego. W Kino.Lab i Kinotece będzie można zobaczyć 14 ze 100 obrazów wyreżyserowanych przez artystę.

Jak informuje PAP, w ocenie Liebharta Farocki ma coś w rodzaju obsesji na punkcie wizerunku procesów historycznych, zdarzeń politycznych i kulturowych. - Artysta dekonstruuje wizerunki, znajduje zaginione i pokazuje sfałszowane wizerunki - mówił dyrektor festiwalu.

Wizerunek będzie też tematem filmu pt. Charlotte Rampling. Spojrzenie w reż. Angeliny Maccarone. Jako gość festiwalu aktorka spotka się z widzami w Warszawie.

Ruch oburzonych

Dwa filmy Tonyego Gatlifa - Oburzeni i Czas oburzenia - przybliżą fenomen ruchu młodych ludzi protestujących przeciwko kryzysowi. Gatlif, algierski reżyser o cygańskich korzeniach, jest twórcą kultowych filmów Gadjo dilo (1997), Exils (2004 nagrodzone Grand Prix za reżyserię w Cannes) i Transylwania (2006). Twórca również spotka się z widzami festiwalu.

Algierski reżyser zainteresował się ruchem oburzonych po przeczytaniu eseju Czas oburzenia Stphanea Hessela. Ten 93-letni duchowy ojciec ruchu oburzonych jest weteranem ruchu oporu we Francji. W swoim eseju wzywa do zakwestionowania aktualnego niesprawiedliwego systemu społecznego.

Film o Szymborskiej

W ramach nowej sekcji literatura i film zostanie pokazany film o polskiej poetce Wisławie Szymborskiej. "Koniec i początek" w reż. holenderskiego twórcy Johna Alberta Jensena. Literatura jest też tematem filmu Prorok Garyego Tarna nakręconego na podstawie kultowego poematu libańskiego poety i filozofa Kahlila Gibrana.

O 11 nagród festiwalu będą rywalizować filmy dokumentalne z całego świata, które wyprodukowano w ostatnim roku. O nagrodę główną Millenium powalczą m.in.: "Projekt Nim" nowy film Jamesa Marsha, reżysera oscarowego "Człowieka na linie", "Chwała dziwkom" nagrodzony w Wenecji dokument Michaela Glawoggera, "Ambasador" obraz Madsa Bruegerra przybliżający świat afrykańskiej korupcji, "Niech żyją Antypody" - film Wiktora Kossakowskiego, który otworzył festiwal w Wenecji w 2011 r.

W czasie festiwalu Wrocław i Warszawę odwiedzi łącznie 90 artystów z całego świata.

PAP//roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »