Informacje

12.04.2017 12:34 na koncepcję i projekt

Rusza konkurs na pomniki smoleńskie. Wiemy, gdzie staną

SERWISY:


Rusza konkurs na koncepcję projektu pomników smoleńskich. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości podali lokalizację monumentów poświęconych Lechowi Kaczyńskiemu i ofiarom katastrofy z 2010 roku. Mają być "okazałe".

- Rozpoczyna się konkurs, który ma wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich – ogłosił w środę na konferencji prasowej prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej szczegółów podał Jacek Sasin, poseł PiS. - Organizatorem jest społeczny Komitet Budowy Pomników Świętej Pamięci Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar tragedii smoleńskiej 2010 roku – tłumaczył Sasin.

"Rozstrzygnięcie w październiku"

I dodał, że konkurs rozstaje rozpisany na koncepcję i projekt dwóch monumentów. - Po pierwsze Lecha Kaczyńskiego. Ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza. To (dziś - red.) parking pomiędzy gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa a Hotelem Europejskim – wyjaśnił Sasin. Po drugiej stronie ulicy znajduje się pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Drugi pomnik - według koncepcji komitetu - ma być zlokalizowany u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej, na skwerze księdza Jan Twardowskiego. Sasin nie sprecyzował, w którym dokładnie miejscu. Na skwerze obok kościoła Sióstr Wizytek stoją już dwa monumenty: Bolesława Prusa oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Otwarty konkurs z zaproszeniami

Jak zaznaczył Sasin, "konkurs będzie miał charakter otwarty". - Z tym, że do części artystów, których chcielibyśmy, aby ich prace w tym konkursie mogły zaistnieć i być oceniane, skierujemy specjalne zaproszenia - dodał Sasin. - Każdy, kto uważa, że jego praca powinna wziąć udział w tym konkursie, będzie mógł swoją pracę przedstawić - zaznaczył.

Konkurs ma być dwuetapowy. W pierwszym "będą przyjmowane prace graficzne, czyli projekty na papierze". Ten etap ma się skończyć wyłonieniem dziewięciu najlepszych prac, w kategorii każdego z dwóch pomników. W ten sposób - zaznaczył polityk PiS - do drugiego etapu przejdzie 18 prac.

- W drugim etapie będziemy już oczekiwać modeli, które dadzą wyobrażenie, jak ten pomnik nie tylko by wyglądał, ale też komponował się w otoczeniu, w którym ma stanąć - dodał Sasin.

"Dwa okazałe pomniki"

Rozstrzygnięcie konkursu na oba pomniki jest przewidywane w październiku. - Wchodzimy w tę fazę, która powinna przynieść już za rok moment, w którym te pomniki zostaną odsłonięte - dodał Jarosław Kaczyński.

- Zbieramy środki, by postawić dwa okazałe pomniki. Przy tym ten pomnik, który będzie oddawał cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej powinien być nie tylko okazały, ale bardzo okazały - powiedział prezes PiS.

Sąd konkursowy

W skład sądu konkursowego wejdzie 11 osób. - Jury konkursowe przewiduje swoje ukonstytuowanie się w dniu 21 kwietnia 2017 roku, za kilka dni, wtedy formalnie konkurs ruszy. Również tego dnia jury konkursu przyjmie i ogłosi regulamin konkursu - podał Jacek Sasin.

W skład jury wejdą: prof. Tadeusz Żuchowski z UAM w Poznaniu, prof. Juliusz Chrościcki z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie, dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski - wykładowca UKSW, dr hab. Mariusz Kulpa z akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Przemysław Krajewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dr inż. Aleksander Chylak, Piotr Walkowiak, dr Andrzej Szczepaniak z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Jak dodał Sasin, w skład sądu wejdzie też troje przedstawicieli Komitetu Społecznego budowy pomników: Ewa Kochanowska, Maciej Łopiński oraz prof. Stanisław Mikołajczyk. Przewidziano nagrody dla zwycięzców. - W każdym z tych konkursów pula nagród wynosi 190 tys. zł - podał poseł PiS.

Na razie bez pozwoleń

- Mając za sobą bardzo liczne wypowiedzi pani prezydent Gronkiewicz-Waltz i jej współpracowników, która na tym etapie odrzuca możliwość rozmowy, czy jakiegoś kompromisu w tej sprawie, uznaliśmy, że najpierw ogłosimy konkurs – mówił Jacek Sasin w rozmowie z reporterka TVN24.

- Wybierzemy te prace konkursowe, żeby pokazać, że chcemy na Krakowskim Przedmieściu nie tylko uczcić ofiary katastrofy smoleńskiej i świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale również zafundować Warszawie wybitne dzieła rzeźby, które ubogacą ten obszar, a nie go zeszpecą, jak twierdzą warszawscy urzędnicy – dodał.

Dopiero później inicjatorzy budowy mają przekonywać ratusz do projektów i wystąpić o stosowne zgody.

Oszacowane zostały także koszty konkursu. Mają zamknąć się w kwocie około pół miliona złotych. Suma nagród to 190 tysięcy na jeden pomnik. - Sama realizacja obu pomników powinna zamknąć się w kwocie nie większej niż trzy miliony złotych - podsumował Sasin.

ran,PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Jan2l4y

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2017 01:02 Jan2l4y

  Jest Jeden Pomnik Ktury jest jak by się swarzało Pomnik jak by ktoś miał sworzyć jak najleprzy Pomnik to musi być wszysko widać musi być wszysko taka jaka Historia Była to wtedy Musi Być Karzda osoba ktura leciała Samolotem Musi być Pomniki Osup Storzone i potem Pomnik Samolotu musi Być stworony Jak jeszcze coś było to tak samo zrobić wtedy tworzy się łoczony Pomnik Jak By się Paczyło na niego jak by był skoczony to by się widziało Historie Jak zgłosić Konkurs sprawie Pomników

 • Olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2017 17:04 ~Olek

  Na terytorium rosyjskiej ambasady byłoby najlepsze miejsce dla pomnika

 • asoc5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2017 11:21 ~asoc5

  Tak już widzę jak upojeni radością bywalcy pobliskich restauracji w geście uwielbienia będą podlewali trawę wokół tych pomników :):)

 • zimny ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2017 05:35 ~zimny ech

  ciekawy~ciekawy

  Ciekaw jestem w którą stronę będzie zwrócona twarz L. Kaczyńskiego. Jak przodem do S.Wyszyńskiego to tyłem do Piłsudskiego. Jak przodem do Wyszyńskiego to tyłem do Piłsudskiego, no i przodem na wschód.

  Będzie miał 4 twarze jak Światowid

 • dedom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2017 05:23 ~dedom

  Jeszcze jeden.Pomnik pisowskich,,ofiar,, wybranych przez ciemnotę polskiego społeczeństwa.Na Żoliborzu

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2017 23:30 ~oland

  Jestem zawiedziony.Pomniki miały stanąć przed pałacem prezydenckim. A tu co? Jaro stchórzył?

 • mko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2017 19:34 ~mko

  Jeżeli już musi być pomnik to jeden dla wszystkich, a najlepiej wcale!

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2017 18:44 ~gość

  już robie woreczki z farba

 • semm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2017 18:01 semm

  W jednym miejscu stoi Piłsudski, w drugim Prus, skoro mają być okazałe, to znaczy, że trzeba te pomniki wywalić?

 • nbhg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2017 17:09 ~nbhg

  Czemu tylko dwa po co się tak ograniczać

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »